Návod, ako jednať s USA, prichádza z ďalekého Kirgizska

Vyhlásenia vlády Kirgizskej republiky v súvislosti s udelením ocenenia „Obhajca ľudských práv“ ministerstva zahraničia USA Azimžanovi Askarovovi

Text vyhlásenia vlády Kirgizskej republiky zo dňa 17.júla 2015

„Občan Kirgizskej republiky Azimžan Askarov bol odsúdený justičnými orgánmi Kirgizskej republiky za podnecovanie etnickej nenávisti, organizovanie masových nepokojov a za spoluúčasť na brutálnej vražde príslušníka orgánov štátnej moci v priebehu tragických udalostí z júna 2010.

Rozhodnutie súdu je vydané na základe nezvratných dostupných dôkazov, vina A.Askarova bola dokázaná všetkými súdmi. Kirgizská republika je právnym štátom. Súdnictvo je nezávislou časťou štátnej moci.

V tejto súvislosti, odmeňovanie muža odsúdeného všetkými súdy za tak závažné trestné činy, je dôvodom na extrémne prekvapenie a hlboké znepokojením.

Po tragickej udalosti z júna 2010 vláda Kirgizskej republiky s pomocou medzinárodných partnerov, vykonala rozsiahlu prácu na obnove zničených zariadení, pri čom bolo hlavné úsilie zamerané na posilnenie medzietnickej harmónie.

Rozhodnutie o udelení ceny amerického ministerstva zahraničia A.Askarovovi nezodpovedá úrovni priateľských vzťahov medzi Kirgizskom a Spojenými štátmi, môže poškodiť úsilie vlády o posilnenie medzietnickej harmónie a jednoty ľudu Kirgizskej republiky, ohrozuje občiansky mier a stabilitu spoločnosti.

Vzhľadom na to, vláda Kirgizskej republiky oznamuje svoj zámer jednostranne vypovedať dohodu medzi vládou Kirgizskej republiky a vládou Spojených štátov amerických o spolupráci s cieľom uľahčiť poskytovanie pomoci podpísanej 19.mája 1993 vo Washingtone.“
 

Oddelenie informačného zabezpečenia
Úrad vlády

Komentár: V jednoduchosti je krása. A ani to nebolelo, však?

Treba podotknúť, že v skutočnosti je zrejme dôvodom niečo iné. V médiách prebehla správa, že na Kirgizsko plánovali zaútočiť ozbrojenci Islamského štátu. Vzhľadom na to, že o prepojení Islamského štátu a tajných služieb USA si dnes čvirikajú už aj vrabce, prakticky akýkoľvek útok islamistov v záujmovej oblasti politiky USA vytvára závažné podozrenie o začatí proxy vojny zo strany USA.

Do ochladnutia vzťahov medzi oboma krajinami po roku 2014, keď bol vypovedaný prenájom leteckej základne Manas, Američanov nejaký osud Askarova netrápil. Strata tejto základne potom znamená ťažkú ranu pre možnosť kontrolu regiónu celej Strednej Ázie. Askarovovu kartu vytiahli až potom, keď sa Kirgizsko pred dvoma týždňami zaradilo do Rusmi organizovanej Eurázijskej Únie. Je viac ako pravdepodobné, že tieto aktivity nie sú tak úplne náhodné a ako si vláda USA predstavuje boj za demokraciu formou ďalšej z farebných revolúcií už dostatočne ukázali počas Arabskej jari a na Ukrajine.

Kirgizsko je vôbec krajinou s mimoriadnou polohou, ktorá umožňuje vplývať na okolité islamské krajiny bývalého Sovietskeho zväzu, ale aj Rusko, Čínu a kontrolovať blízky Afganistan, ktorý sa stáva významných transportným koridorom pre ropu a plyn zo Strednej Ázie a Západnej Sibíri. Niet sa čo diviť náhlemu rastu aktivít USA, ktoré majú za cieľ krajinu destabilizovať a zmeniť vládu na proamerickú. Osobne si myslím, že toto úsilie je márne a čím viac sa bude Amerika pokúšať o prerazenie v regióne, kde sa mieša územie vplyvu Číny a Ruska, tým tvrdší bude odpor. Technológia farebných revolúcií, alebo teroristických útokov je už dostatočne známa, so schematickým prístupom vo sfére výkonných tajných služieb nepochodia. Tento ďalší neúspech bude len ďalším klincom do rakvy hegemónie USA a naopak vznikne oveľa pevnejšia aliancia stredoázijských krajín s osou Moskva-Peking

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

2 komentáre

Pridaj komentár