Návrh ruského rozpočtu je výrazom bezmocnosti Ruska.

(MZC/EXPERT) Ruský štátny rozpočet skoro vyrovnaný, napätý a v úzkych, no na základné otázky Ruska vo vzťahu ku globálnej ekonomike neodpovedá.

Jediným pozitívom návrhu rozpočtu Ruska je to, že je takmer vyrovnaný, počíta s deficitom len na úrovni 0,6%. Do akej miery je to len proklamatívny cieľ, ukáže čas.

Rusom dochádzajú zdroje. Rabovanie fondu zdravotného poistenia, sociálneho poistenia a ďalších dôchodkových poistení je toho krutým svedectvom.

Rozpočet nerieši čo s rubľom. A nerieši ani čo ďalej ak ropa klesne pod 90 dolárov, pretože v tom momente môžu Rusi hodiť celý rozpočet do koša.

Omyly

  1. Rusi počítajú s tým, že sankcie budú trvať maximálne rok – to je prvý a podstatný omyl, ktorého sa dopúšťajú.
  2. Pre rok 2015 rezignovali na budovanie globálnych alternatívnych finančných inštitúcií – to je druhý ťažký omyl, ktorého sa dopúšťajú.

Rozpočet nehovorí o plávajúcom kurze rubľa. Ten však má zmysel iba ak Rusi prejdú k platbám za ruble za svoj export ropy a zemného plynu čím by stimulovali dopyt po ňom.

Rozpočet nehovorí o inflácii a štrukturálnych reformách.

Uvidíme aká bude diskusia v Dume, no než ten rozpočet dorazí poštou k jednotlivým poslancom, rubeľ môže byť aj 42rubľov za dolár…

Zatiaľ veľké sklamanie pre každého, kto v rozpočte očakával prejav štátnického a strategického myslenia ruskej vlády.

http://expert.ru/2014/09/30/byudzhet-v-uzkih-ramkah/

Pridaj komentár