Nedemokratické ťahy Andreja Danka.

Andrej Danko – SNS (foto: Wikimedia by Maxmartin97 – CC BY-SA 4.0)

Andrej Danko navrhuje umožniť uchádzať sa o hlasy voličov len politickým stranám, ktoré majú viac ako 500 členov.

„Strana, ktorá bude chcieť kandidovať, bude musieť predložiť takúto evidenciu. Počet 500 členov je určitou garanciou demokratického režimu. Ak máte 500 členov a nie štyroch, musíte si ich získať hodnotami, ideami. Nepodarí sa to zmanipulovať. Príkladom je aj posledný snem Siete,“

„SNS má evidovaného každého člena s fotografiou a zaplateným členským. Každá strana musí preukázať, že neexistuje pre predsedu a jeho rodinných príslušníkov, ale pre ľudí, prípadne záujemcov, ktorí sa chcú v tejto strane združovať,“

(zdroj)

Osobne si neviem predstaviť efektívne fungovanie strany, ktorá by svojich členov nemala evidovaných.

pk

zdroj: www.palihokapurkova.sk

 

Iste, ak sa volieb zúčastňuje Paliho Kapurková, veselá politická strana  , čo bola strana s jedným členom (Pavel Vass), je to úsmevné.  Strana dosiahla v roku 2013 volebný výsledok 0,57%. Čo je viac, ako dosiahla SDKU-DS v roku 2016 (0,26 %)

Otázka sa dá postaviť aj inak, prečo 0,57% voličov Paliho Kapurkovej by malo byť ukrátených o možnosť voliť stranu „svojho srdca“, či svojej ideológie? Tou je v prípade Paliho Kapurkovej podľa politológov jednoznačne recesia.

Paliho Kapurková síce ako taká zanikla, premenovala sa na „Nezávislý“. Ale aj tak je vhodným príkladom k tejto téme.

Naša vládnuca garnitúra sa chystá obmedziť voličom možnosť výberu vo voľbách. Andrej Danko už avizuje niekoľko ideí pre nové §, ktoré politickým stranám sťažia možnosť predstúpiť pred voliča.

Už dnes je hlas voliča dosť obmedzovaný.

Pre kandidujúcu stranu je tu povinnosť zložiť volebnú kauciu o ktorú strana príde, ak nezíska aspoň 2% hlasov. Tu sa dá ešte ako tak hovoriť o opodstatnenosti opatrenia. Ak do volieb ide strana s nulovou šancou (ako SDKÚ v roku 2016 napríklad) , tak zbytočne zaťažuje spoločnosť miliónmi „svojich“ vytlačených kandidátnych listín.

Iná vec je 5% kvórum pre vstup do parlamentu. Hlavne voliči KDH a SMK v roku 2016 pocítili, že demokracia o ich hlas nestojí, lebo 5%. Hlavne, že poslancov máme 150, teda na jedného poslanca by matematicky postačovalo 0,67 % hlasov.

Niet sa čo diviť po tých rokov, že záujem o voľby zo strany občania nie je taký, ako by mohol byť.

Návrhy Andreja Danka vo svojej podstate znamenajú štátnou mocou spôsobené zúženie možnosti výberu pre občana. A tým predstavujú priame ohrozenie demokracie.

O tom, či strana s menej ako 500 členmi je práve tou stranou, ktorú Slovensko potrebuje, by mal rozhodnúť volič vo voľbách.

Nemala by za neho rozhodovať štátna exekutíva tým, že zabráni tej či onej politickej strane postaviť pred voliča svoju kandidátnu listinu, či už  rozpustením politickej strany alebo vyhlásením tej či onej strany za nespôsobilú zúčastniť sa konkrétnych volieb.

Čo sa týka téz o obmedzovaní politickej súťaže, je to do istej miery nasledovanie ideí jedného Adolfa. Ten už pre zmenu občana voľbami nezaťažoval vôbec. Od roku 1933 v Nemecku už žiadne neboli a opäť sa konali až po vojne.

 

 

 

6 komentárov

 • Je mi to velmi luto, ale ked pocuvam vyjadrenia/prejavy pana Danka, tak prve co ma napadne ja slavny Jakesov prejav na Cervenem Hradku, po ktorom mu uz nikto nepovedal inac ako Kul v Plote!!!
  Pre nepametnikov:

 • Ale v jednom ma Danko pravdu, ak si budeme robit z politiky holubnik, tak sa nesmieme cudovat, ze je vsetko zasrane.
  Aby ste ma chapali, ten holubnik je tam uz desiatky rokov, ten neprisiel s Matovickom alebo Kapurkom. Rad by som povedal ze prisiel s hercami a ozranmi v 89, ale obavam sa ze prve holubetka, tu prileteli este skor, a možno to boli skor kukucky, ktore tam nakladli svoje vajcia a politicka masineria jako hlupa matka, krmila kukucky a vyhodila svoje vlastne.

  • Kvantita neznamená kvalitu. Ak by mu išlo o kvalitu, potom by tá banda darmožráčov z SNS odišla z politiky.

 • Danko ako „hrdí syn Slovenska“ trocha zabúda na príslovia naše. Zabúda, že s funkciou nedostáva človek aj rozum. A tak v tejto nevedomosti, bez zábran predkladá deň za dňom nový výtvor svojej stupídnosti.

  Carlo Franchi hudobný skladateľ 1743 – 1779 povedal
  „Minister je jediná vysoko platená funkcia, ktorú môžu vykonávať ľudia bez kvalifikácie.“
  tu už len dodať, že predseda Národnej rady tiež.

 • Danko tu chce zakonzervovať oligarchiu na večné časy. On by bol najradšej, keby sa vedúca úloha SMERu a SNS zakotvila do ústavy ako pred rokom 89, pretože inak hrozí jeho potrestanie hneď ako sa k moci dostane prvá skutočne nezávislá vláda…

Pridaj komentár