Nemecké zbrane pre Kurdov: Turecko nevpustí na svoje územie lietadlá Bundeswehru

(MZC-DWN) – Kurdská separatistická organizácia PKK bola klasifikovaná ako teroristická organizácia v Európe a USA. Napriek tomu v súčasnosti  Západ prehodnotil postoj k tejto organizácií a začal ju podporovať.

PKK už dostáva zbrane z USA v boji proti členom islamského štátu zapájajú sa do bojov Iraku, píše  Washington Pos t.

Do vyzbrojovania PKK sa chce zapojiť aj Nemecko: „Sme pripravení dodávať zbrane, čo najskôr a pomôcť Kurdom v ich boji“, povedal minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier v Berlíne v stredu.

Ministerka obrany Ursula von der Leyen dodala: „Isis musí byť zastavený!.“

Nemci teraz preverujú, ktoré zbrane sú vhodné pre Kurdov a ktoré má Bundeswehr okamžite na sklade. Následne nemecká vláda bude svoje kroky koordinovať s európskymi partnermi. 

Veľká Británia, Francúzsko a Taliansko sa už dohodli na vyzbrojovaní a podpore Kurdov.

 „Kurdistan“  je pre Turecko červeným súknom, ktoré ho dráždi.

Kurdské separatistické organizácie zahŕňajú veľkú časť východného Turecka. Turci angažovanie Západu na podporu Kurdov považujú za ohrozenie územnej celistvosti Turecka. Turci poukazujú na to, že nemecký Spolkový úrad pre ochranu ústavy, považuje PKK za teroristickú organizáciu. Rovnako Nemecko je považované Tureckom za „obchodné centrum“ PKK a sieť financovanú z trestnej činnosti ako vydieranie, obchod s drogami a pranie špinavých peňazí.

Nemeckí dodávky zbraní by mohli viesť k masívnemu nárastu vojenskej sily kurdských separatistov.

Pritom Turecko nemá žiadne záruky, že nemecké zbrane nebudú použité Kurdmi proti Turecku. Pikantné na tom je, že ak by sa tak stalo podľa ustanovení NATO by muselo Nemecko pomáhať následne Turecku proti Kurdom.

Od 15. augusta Nemecká vláda podporovala doteraz Kurdov  v severnom Iraku humanitárnou pomocou.

Cez víkend dodala 36 ton potravín a zdravotníckeho materiálu do severného Iraku.

V stredu sa dodávky zastavili. Tri lietadlá Bundeswehru s 20 tonami materiálu nedostali povolenie na prelety  v Turecku.

Ankara sa na podporu Západu Kurdom pozerá s podozrením a nevôľou, čo ju ešte viac vzďaľuje Erdogana EÚ a NATO a posúva ho bližšie k spolupráci s Rusko. To spôsobuje novú dilemu pre Západ a hlavne ciele NATO v Iraku.

Turecko sa v poslednom období niekoľkokrát vyslovilo, že zváži spoluprácu s krajinami BRICSu a bude uvažovať minimálne o štatúte pozorovateľa.

Nemecké rozhodnutie zapojiť Bundeswehr do operácií Kurdov, Erdoganove rozhodovanie urýchľuje.

Kurdi od roku 1978 usilujú o vlastný štát a vznášajú územné nároky voči Turecku, Sýrii, Iránu a Iraku.

 

Pridaj komentár