Nemecko už stratilo 3 mld. eur vďaka sankciám voči Rusku, nemeckí exportéri sú bezradní

(MZC/n.tv.de) – Nemecko už stratilo 3 mld. eur vďaka nezmyselným sankciám voči Rusku a nemeckí exportéri sú čoraz pesimistickejší.  

Sankcie, ktoré prijala EÚ voči Rusku sa vo svetle štatistík čoraz viac ukazujú ako nezmyselné a ako morálny gýč EÚ, ktorý na politiku Ruska ma reálne nulový efekt. Čísla nemeckého štatistického úradu nepustia a vyznievajú ako sebapoškodzovanie nemeckej ekonomiky.

Vývoz Nemecka do Ruska klesol o 15,5 % oproti roku 2013 za rovnaké obdobie prvého polroka a jeho objem bol iba 15,3 mld. eur, čo je o 3 mld. eur menej ako v roku 2013. 

Klesajúci trend nemecké exportu do Ruska sa zrýchľuje len za posledné tri mesiace to bolo o 2,5%.

Týka sa to najmä automobilového priemyslu, elektrotechnického priemyslu a strojárskej výroby.

Ruské embargo na nemecké prémiové automobilové značky vo verejnom obstarávaní v Rusku zapríčinil prepad vývozu automobilov a náhradných dielov o 24,4%. Vývoz strojov a zariadení sa prepadol o 18,7% .

Ruská štátna veterinárna a fytosanitárna služba ešte pred uvalením ruských agrosankcií vylúčila z ruského trhu niekoľko nemeckých agroproduktov, čo spôsobilo prepad exportu v týchto komoditách v Nemecku až 31,9% a stratu 420 mil. eur. Tu hrozí ešte väčší nárast  straty nakoľko nemecký štatistický úrad ešte nezapočítal augustové ruské agrosankcie.

Najväčšia obava v Nemecku panuje zo straty 300 tis. pracovných miest v druhom polroku pre možné plošné sankcie Ruska na dovoz automobilov.
Ruský automobilový trh je takmer rovnako veľký ako nemecký a v Nemecku bol dlhé roky považovaný za nositeľa nádeje pre tento priemysel.
Nemecké firmy upadli do pesimizmu a nemecká ekonomika sa pomaly ale isto prepadá do recesie.
Strata ruského trhu, dlhoročných budovaných dodávateľských sieti a najmä vidina toho, že nemecké firmy sú nahrádzané ázijskými a latinskoamerickými znervózňuje podnikateľské prostredie v Nemecku.

Rusi majú dôvod na úsmev nad nemeckou zahraničnou politikou. 

Ruský vývoz do Nemecka utešene rastie a za prvých 6 mesiacov sa zvýšil na 20,3 mld. eur. Kým Nemecko je s Ruskom v zahraničnom obchode v strate 5 mld. eur. Rusko je naopak 5 mld. eur v pluse.

Rusko si dnes môže vybrať akú politiku zvolí voči Nemecku a Nemecko na to nemá žiadny vplyv.

Druhý polrok tohoto roka môže byť pre nemeckú ekonomiku osudový, pretože nepozná deň a ani hodinu Putinových  rozhodnutí ako aj ich povahu a s prichádzajúca jeseň pre Putina otvára ešte efektívnejšie možnosti ako sa vysporiadať s EÚ.

Pridaj komentár