Neuveriteľná zmena Švédov – voľby by vyhrala protiimigračná strana!

Posledný prieskum agentúry YouGov na tému, koho by ste volili, ak by boli voľby dnes, ukázal šokujúci výsledok, ktorý na hlavu stavia mýty o tolerantných Švédov. Voľby by prvýkrát v dejinách vyhrali „netolerantní, rasistickí, xenofóbni a neonacistickí“ Švédski demokrati (ŠD) s náskokom vyše 2% pred druhou Sociálnou demokraciou.

Z úvodu je zrejmé, že na politickej scéne Švédska majú Švédski demokrati nálepku ultrapravicovej strany inšpirovanej nacistami, niečo ako u nás Kotlebovci, takže ekvivalent rovnakého prieskumu u nás by znel, že voľby by vyhrala Ľudová strana naše Slovensko s náskokom 2% pred stranou Smer. Viete si vôbec podobné číslo predstaviť?

Ako píšu noviny Metro, aj keď je to prvýkrát v histórii, keď sa na prvej priečke prieskume neumiestnili socialisti, alebo konzervatívci, má to svoje vysvetlenie.

Soren Holmberg, profesor politológie na univerzite v Goteborgu tvrdí, že tendenciu rastu podpory ŠD bolo možné pozorovať už dlhšie, keďže podľa prieskumu YouGov si až 46 percent voličov myslí, že otázky utečencov a imigrantov sú najdôležitejším politickým problémom dneška.

Na stránkach Medzičasu sme sa nevenovali vraždiacim utečencom v Ikei. V stručnosti ide o prípad, keď imigrantovi z Eritrei zamietli žiadosť o azyl, mal byť deportovaný a tak sa ešte s jedným „parťákom“ vydali do obchodného domu zavraždiť si nejakých Švédov ako spoľahlivú poistku, že ho nevrátia naspäť. Ako pikantnosť uvádzam riešenie tamojšej predajne Ikea v reakcii na prípad – riaditeľ obchodného domu zakázal predaj kuchynských nožov : -) …

Keďže prieskum sa robil na pozadí práve tejto škandálnej udalosti a mnoho komentárov poukazovalo na prepojenie imigrantov a kriminality, profesor Holmberg si myslí, že práve faktor zločinnosti je dôvodom vysokej podpory ŠD.

Súhlasí s ním aj politický expert Stina Moriani, ktorý sa tiež domnieva, že YouGov prieskum sa vykonával za „zvláštnych okolností“, keďže nálada v spoločnosti bola po vraždách v Ikei doslova na bode varu. Pripomína tiež, že krátko pred tým skončila škandalizovaná kampaň demokratov proti žobrákom a bezdomovcov v štokholmskom metre (kde podľa Independent ide hlavne o žobrákov z východnej Európy)

Stina Moriano ďalej tvrdí, že štandartné politické strany zlyhali, keď v oblastiach na ktoré sa Švedski demokrati zameriavajú, t.j. na integráciu, prisťahovalectvo, utečencov a žobrákov, nedokážu priviesť nič pozitívne a že ak chcú opäť získať stratené pozície, musia zmeniť svoje postoje. Hovorí, že ide o „biedne zlyhanie tak Socialistov ako aj Konzervatívcov“. Hoci si nemyslí, že údaje z prieskumu YouGov vydržia až do volieb, je pravdepodobné, že ŠD by sa mohla stať druhou najväčšou stranou.

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

6 komentárov

Pridaj komentár