Niečo, čo naštve Izrael…

Možno sa ešte pamätáte na rok 2008, keď Gruzínsko na čele s pojedačom kravát Saakašvilim zaútočilo na Južné Osetsko. Hoci v tomto regióne ruská armáda slúžila v úlohe modrých prilieb OBSE, Gruzínec s americkým občianstvom a nenávidiaci Rusko, sa citil veľmi silný.

Gruzínska armáda v tom čase začala Rusko považovať za nepriateľa, trvala na svojom členstve v NATO, prechádzala intenzívnymi zmenami, modernizáciou zbraní a Saakašvili si bol istý, že v čase olympiády v Pekingu sa Rusi nepostavia na odpor. Dodávky výzbroje a výcvik zabezpečovala Amerika, ale aj pár inych krajín, kde bola veľmi významná úloha Izraela.

Dôvod, prečo sa Izrael zúčastnil týchto aktivít namierených proti Rusku, bol prozaický. Vzhľadom na veľmi veľké množstvo občanov Izraela pochádzajúcich z krajín bývalého ZSSR, Rusko má stále nadštandardné kontakty v Izraeli. O to viac izraelských politikov naštvalo, keď v roku 2007 Rusi uzatvorili zmluvu s Iránom o dodávke rakiet PVO ďalekého dosahu S-300.

Po uložení sankcií na Irán rezolúciou OSN, Rusko nakoniec obchod pozastavilo. Lenže napriek odporu Izraela, ktorému nepomohol ani tvrdý lobing v USA, bola v júli uzatvorená dohoda o skončení protiiránskych sankcií.

Keďže Rusko už nič neviaže a zrejme sa cíti podstatne silnejšie a sebavedomejšie ako v roku 2008, zmluva o dodávke komplexov S-300 do Iránu mohla byť obnovená. V apríli tohto roku podpísal prezident Ruska Putin výnos o ukončení sankcií voči Iránu.

Počas výstavy Dubai Airshow-2015, riaditeľ ruskej korporácie Rostec Chemezov oznámil, že bola podpísaná zmluva o dodávke S-300 do Iránu.

Pre Izrael, ktorý deklaroval, že na akýkoľvek pokus Iránu získať atómovú zbraň bude adekvátne reagovať,  sa tým sťaží možnosť násilnej reakcie. V pamäti ešte máme preventívny útok Izraela na iracký atómový reaktor Osirak v roku 1981. Preniknúť cez obranu na báze ruských rakiet PVO S-300 bude podstatne náročnejšia úloha.

Na reakciu Izraela budeme mimoriadne zvedaví. Nebude priama, ale ako v prípade Gruzínska, pre Rusko zrejme veľmi nebezpečná.

Zdroj:

http://expert.ru/2015/11/9/rossiya-zaklyuchila-s-iranom-kontrakt-na-postavku-sistem-pvo-s-300/

2 komentáre

 • západná ,,demokracia“ je ovládaná nosatými :

  To že se v Evropské Unii a v zámoří měří dvojím metrem je všeobecně známo.

  Po ilustraci uvádím jeden z mnoha příkladů:
  Před časem Francouzský časopis „Charlie Hebdo“ uveřejnil karikatury Proroka Mohameda, což vyvolalo vlnu nesouhlasu v Muslimských řadách. Evropský tisk se postavil za svobodu slova tohoto magazínu..

  Nedávno, v zemi kerá se pyšní s mottem „Liberté, égalité, fraternité“, byl karikaturista Zeon zatčen pro uveřejnění obrázku kritizujícím Sionisty. Zatkl ho urad pro ostrazitost proti anisemitismu (The National Bureau of Vigilance against Racism and Anti-Semitism). Netušil jsem že takový uřad existuje a že má pravomoc zatýkat lidi. Maliř asi půjde bručet.

  Nutno dodat že se statečná media – tolik milující svobodu projevu – o tomto incidentu nezmínila..
  http://zvedavec.org/vezkratce/11586/
  http://nonalignedmedia.com/2015/03/french-cartoonist-zeon-arrested-anti-zionist-work/

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Niečo, čo naštve Izrael…

Pridaj komentár