Nikoho nič do toho, čo robíte – absurdita konsenzuálnych zločinov v slobodnej spoločnosti

Knihu Petra McWilliamsa ?Nikoho nič do toho, čo robíte? citujem pomerne často. Pre mňa to bolo v mnohom otvorenie očí a utriedenie si svojich myšlienok. Práve dnes sa mi zdá obsah knihy aktuálnejší ako kedykoľvek predtým.

O čom je kniha?

Kniha je založená na jedinej myšlienke: malo by vám byť dovolené robiť so sebou samým alebo s vašim majetkom čokoľvek, ak tým fyzicky neubližujete inej osobe, majetku alebo nesúhlasiaceho niekoho iného.

Konsenzuálny zločin je taký, pri ktorom sa spoločnosť dohodne (konsenzus), že niečo je zločin, aj keď pri tom nie je poškodený nikto a nič a nie je ani ohrozená ?mravná výchova? maloletých.

Príklad konsenzuálneho trestného činu môže byť: držanie a konzumácia drog, asistovaná samovražda, pornografia a prostitúcia.

Drogy

Celkom chápem osvetu, ktorá má za úlohu odradiť ľudí od používania drog (alkoholu, cigariet). Zaujímal som sa o dôvody ľudí, prečo berú drogy. Píšu sa o tom knihy, točia filmy a spievajú pesničky. Študoval som a pracoval v Holandsku a mal som možnosť pozorovať dopady marihuany na spoločnosť. Som si vedomý, že drogy môžu viesť ľudí k závislosti a rovnako som si vedomý nebezpečenstva u ľudí so sklonom k duševným chorobám, kde drogy (aj alkohol) dokážu ovplyvniť duševnú chorobu.

Peter McWilliams krátko pred smrťou

Peter McWilliams krátko pred smrťou

V žiadnom prípade si ale nemyslím, že by držanie a konzumácia drog by mali byť trestané. Je to konsenzuálny trestný čin, neexistujú pri ňom iné obete ako narkomani. A že narkomani narobia veľa krádeží? To mnohí politici tiež, ale nevyplýva z toho, že zakážeme politické strany.

Asistovaná samovražda

Ani tak neviem, čo by som narýchlo na tú tému vytrhol z kontextu knihy. Ak človek prejde tortúrou, ktorá by s asistovanou samovraždou mala existovať (napr. opakované písomné vyhlásenie v rozmedzí dvoch mesiacov), zdá sa mi spoločensky akceptovateľnejšie pichnúť ľuďom injekciu ako zbierať ich ostatky na stometrovom úseku železnice pred zdesenými cestujúcimi a rušňovodičom.

Prostitúcia

Čokoľvek, čo robia dvaja dospelí ľudia za zatvorenými dverami s obojstranným súhlasom je podľa mňa v poriadku a je mi jedno, či sa pri tom vyskytuje bičík, peňažná výmena alebo následný nákup lodičiek nemenovaného talianskeho výrobcu.

Kde knihu nájsť?

Hľadajte ?.

Pridaj komentár