Nórsko predbehlo Rusko pri dodávkach plynu do západnej časti Európy

Nórsko predbehlo Rusko ako top dodávateľa zemného plynu západnej Európy

* Rusko je stále na špici dodávateľov do EÚ, ale jeho podiel sa v roku 2014 znížil

* Nákup ruského plynu by sa mohol zvýšiť po poklese cien

* Nórske dodávky posilnená ukončením výpadku firmy Troll

BRUSEL / OSLO 22. mája (Reuters) – Nórsko predstihlo Rusko ako najväčšieho dodávateľa plynu do západnej Európy. Údaje štátnych podnikov naznačujú že snaha Európskej únie znížiť svoju závislosť na ruskej energii prináša svoje ovocie.

Prudký pokles cien ropy bol ďalší faktor, pretože Nórsko ponúka flexibilnejšie ceny a veľkí kupci pozastavujú nákup z Ruska v nádeji, že pokles cenovej úrovne surovej ropy by sa mal prejaviť aj na cene ruského plynu.

Nórsko vyviezlo podľa údajov nórskej štátnej firmy Gassco do západnej Európy v prvom štvrťroku tohto roka 29,2 miliardy m3 (BCM), zatiaľ čo Rusko predalo podľa údajov z priznania Gazpromu a oficiálnych miest firmy 20,29 miliárd kubických metrov, .

Údaje ukázali, že tento trend začal v poslednom štvrťroku 2014, kedy západná Európa nakúpila podľa Gassco a Gazpromu, 29,5 miliardy BCM z Nórska a 19,8 BCM z Ruska.

plynovod

Vývozy do krajín EÚ vo východnej Európe nie sú v dátach zahrnuté.

Bolo to prvýkrát, kedy nórsky vývoz presvedčivo predstihol Rusko od krátkeho obdobia v roku 2012.

Európska únia sa snaží znížiť svoju závislosť na ruských dovozov a nakupovať viac z Nórska a ostatných výrobcov plynu, majúc na pamäti ruský spor s Ukrajinou, čo je najväčšia tranzitná trasa pre ruský vývoz do EÚ.

Niektoré firmy z EÚ pozdržali nákup ruského plynu aj v tomto roku v nádeji, že v ceny plynu indexované voči rope neskôr počas roka klesnú, zatiaľ čo nórska kapacita bola posilnený ukončením výpadku firmy Troll, ktorá produkuje zhruba 30 percent plynu tejto škandinávskej krajiny

Troll sa vrátil do plnej kapacity 120 miliónov kubických metrov za deň, vlani v marci, ale objemy boli zámerne nízke počas letných mesiacoch v súlade so zníženým dopytom.

Zodpovedný zdroj z Európskej komisie, povedal, že pre rok 2014 ako celok, Rusko bolo stále hlavným dodávateľom EÚ, ale jeho celkový podiel dovozu klesol na 42 percent zo 43 percent a v objemovom vyjadrení klesol o viac ako 10 percent.

Nórsky podiel na dovoze do EÚ sa zvýšil z 34 percent na 38 percent v roku 2014.

Na rozdiel od geopolitického sporu okolo ruskej anexie ukrajinského Krymu, Moskva a Kyjev sú zatiahnuté do spore o cenu, ktorú Gazprom účtuje Ukrajine za svoje dodávky. Európska komisia prejednala dohodu o trojmesačnom zásobovaní medzi Moskvou a Kyjevom na konci marca.

Vzhľadom na zvyšujúce sa napätie voči Gazpromu, Ukrajina sa takisto snaží používať na dodávku plynu spätný tok zo strany EÚ a odoberať menej ruského plynu.

V mnohých prípadoch je prijatý plyn stále ruský, aj keď lacnejší, ako ten, ktorý dostáva na základe svojej dlhodobej zmluvy o dodávkach s Gazpromom.

Barbara Lewis a Nerijus Adomaitis, Piatok, 22.mája 12:33 EDT

(Ďalšie údaje spravodajstva Vladimir Soldatkin a Denis Pinchuk z Moskvy, editácia Susan Fenton)

Komentár:

aj keď nepochybujem, o správnosti výkazoch štátnych firiem, zaujímalo by ma, či kapacita plynovodov z Nórska je vôbec schopná preniesť také množstvo plynu. Pri tomto preklade to nemám čas vyhľadať.

Jeden fakt sa pri týchto údajoch často zanedbáva. Nórsko a Rusko medzi sebou pri importe plynu do Európy veľmi úzko spolupracujú a podľa analýzy zloženia plynu je tzv. nórsky plyn často len prekúpený ruský. Je to podobná situácia, ako keď sa Ukrajina búcha do pŕs, že prestáva byť závislá na ruskom plyne,. keď ho v podstate stále dostáva okľukou cez západné krajiny.

 

Zdroj:

http://mobile.reuters.com/article/idUSL5N0YD3FQ20150522

2 komentáre

  • Norsko ? …fakt len docastne.
    uz teraz musi norsko dotlakovavat sustavu, pretoze prirodzeny tlak klesa plynu z podlozia stale klesa.

    onedlho dojde k vyvevam a tam Norsko konci.

    ak sa nemylim, rok 2018 je koniec Norskeho socialneho zazraku…

Pridaj komentár