Nová ruská námorná doktrína – jedna veľmi dôležitá veta

The Saker je veľmi známy americký vojenský analytik s ruskými koreňmi. Jeho komentáre a analýzy sú veľmi pozorne sledované a rozoberané. Ako expert na ruské záležitosti je schopný veľmi vierohodne vysvetľovať a predpovedať udalosti či konanie jednotlivých aktérov dnešnej globálnej vojenskej krízy

Čo Kremeľ odkazuje svetu v novej doktríne

28. júl 2015

Rusko nedávno zverejnila svoju novú oficiálnu námornú doktrínu. Celý dokument možno stiahnuť z internetových stránok Prezidentského úradu tu ( v ruštine).

Ak mám byť úprimný, nie je v tomto dokumente nič, čo by otriaslo zemeguľou. Tento dokument vysvetľuje účel tejto doktríny, úlohy ruského námorníctva a región za regiónom obsahuje prehľad výziev a možností Ruska vo svetových oceánoch vrátane arktických a antarktických oblastí. Ale je tu jedna veta, ktorá si, myslím, zaslúži veľkú pozornosť. Na stránke 20, v § 54 sa hovorí:

Námorná doktrína Ruska - jedna dôležitá veta

Námorná doktrína Ruska – jedna dôležitá veta

Čo by som mohol preložiť takto:

„Určujúcim faktorom (našich) vzťahov s NATO zostáva, že pre Rusko je neprijateľné nasledujúce: plán Aliancie presunúť svoju infraštruktúru k hraniciam Ruska a pokusy určiť Aliancii globálnu rolu„.

Ako niekto, kto v živote prekladal dlhé roky ruské oficiálne dokumenty, môžem Vám povedať, že Rusi sú extrémne presní pri použití slov a že voľba toho či onoho slova alebo výrazu je zvažovaná veľmi starostlivo, často s maniackym dôrazom na detail. Takže keď oficiálny, prezidentom schválený, dokument, hovorí, že je pre Rusko neprijateľné, že NATO sa snaží prisúdiť sebe samému globálnu úlohu – to je prinajmenšom rovnako oficiálne vyhlásenie ako akékoľvek verejné vyhlásenie ministra zahraničia Lavrova. Okrem toho úlohou doručiť túto správu nebol poverený Lavrov. Pozrite sa na to, kto bol:

Zľava doprava: Viktor Čirkov, Dmitrij Rogozin, Vladimír Putin, Sergej Šojgu a Anatolij Sidorov

Zľava doprava: Viktor Čirkov, Dmitrij Rogozin, Vladimír Putin, Sergej Šojgu a Anatolij Sidorov

Táto fotografia bola zhotovená na palube fregaty „Admirál Gorškov“ a zahŕňa Viktora Čirkova, vrchného veliteľa ruského námorníctva, Dmitrija Rogozina, podpredsedu Ruskej vlády zodpovedného za vojenské záležitosti, Vladimíra Putina, ministra obrany Šojgu a vrchného veliteľa Západného vojenského okruhu generála Anatolija Sidorova. Inými slovami, toto sú muži, ktorí by mali na starosti boj proti NATO, ak by  došlo k vojne.

Týmto bola jednoznačne zaslaná „správa“ a nie je odoslaná Obamovi, Merkelovej alebo akémukoľvek inému západnému politikovi, ani nie je zaslaná kvôli verejnej mienke ktorejkoľvek krajiny, ale je to správa odoslaná tým, kto budú starostlivo analyzovať tento dokument a túto udalosť: Je to pre analytikov obrany USA a NATO a ich šéfov a správa je veľmi jasná : „My vás nenecháme zvíťaziť.“

Anglická paranoja

Anglická paranoja

Často som tu písal, že v ruskej kultúre hroziť niekomu je vnímané ako prejav slabosti. Takže nič z vyššie uvedeného by nemalo byť považované za vyhrážky Rusov hocikomu. Nedávna britská a americká hystéria, ako sa Putin vyhráža Západu jadrovou vojnou je úplný nezmysel. V skutočnosti je ruské varovanie jasne späté s aktuálnymi nepriateľskými akciami NATO a to umiestňovanie síl NATO na ruskej hranici a snahou stať sa globálnou, planetárnou policajnou silou alebo lepšie povedané, koloniálnou pacifikačnou a autoritu vymáhajúcou silou. Takže všetko, čo Rusi v skutočnosti robia, sa deje pre záznam a je to vyhlásenie, že sa vzoprú a odolajú Anglo-sionistickým pokusom podmaniť si Rusko alebo dosiahnuť planetárnu hegemóniu.

Putin nedávno poskytol rozhovor švajčiarskemu televíznemu kanálu Swiss TV. Na otázku „…myslíte si, že vojna v Európe je možná?“ Putin odpovedal: „Dúfam, že nie. Ale naozaj si želám, aby Európa mohla ukázať viac nezávislosti a zvrchovanosti a bola schopná brániť svoje vlastné národné záujmy, záujmy svojho ľudu a svojej krajiny „.

Ja neviem ako vy – ale zistil som, že „Dúfam, že nie“ je prinajmenšom veľmi znepokojujúce. Myslíte si, že ľudia v Európe sa niekedy prebudia?

Saker

Zdroj:

2 komentáre

Pridaj komentár