Nová ukrajinská ofenzíva v Donbasse – predzvesť veľkej vojny ?

Banderovec

Banderovec, ktorý zahynul v súčasných bojoch severozápadne od Donecku. OUN – Organizácia ukrajinských nacionalistov Zdroj: opoľčenie – Strelkov Info

 

Aktualizované o 16:30 (SEČ)

Už dlhšie bola pozorovaná masívna koncentrácia ukrajinských síl pozdĺž línie frontu. Ukrajinské sily až okato ignorovali pásma, kde podľa dohôd z Minsku nemala byť rozmiestnená ťažká technika, a povstalci po zistení tohto faktu tiež posilnili svoje pozície.

Za obzvlášť silné  je zoskupenie ukrajinských síl severne od Lugansku a južne od Donecku v priestore Volnovachy.

Prímerie sa úplne nikdy nedodržiavalo. V týchto hodinách však došlo k dramatickému posunu, ukrajinské sily začali ofenzívu na povstalecké územie v 6tich smeroch.

Útočí sa pri Mariupoli v smere na Novoazovsk, boje prebiehajú pri známej obci Širokino. Tam bojuje pluk Azov, jednotka známa silným podielom neonacistov v stave mužstva. Na druhej strane boli pozorované jednotky Sparty (veliteľ Motorola). Ak je tam celá Sparta, tak má Azov v tejto chvíli naozaj problém.

Kúsok severnejšie ukrajinské sily testujú povstaleckú obranu pri obci Granitnoe, cieľom je zjavne povstalecký komunikačný uzol Telmanovo.

Silnejší útok a ostreľovanie zažíva Gorlovka, ukrajinské sily útočia v smere od Džerzinska.

Lokálny prieskum bojom uskutočnili ukrajinské jednotky v Troickom, avšak na nejakú veľkú ofenzívu smerom na Debaľcevo to nevyzerá. Zrejme jedno „Debaľcevo“ nateraz ukrajinským silám stačilo.

Lokálne útoky ukrajinských síl prebiehajú južne od Krymského (LNR), smerom k diaľnici Lugansk – Lisičansk.

Rozhodujúce boje prebiehajú severozápadne od Donecku, kde mohutné ukrajinské útočné zoskupenie podľa pôvodných správ vytlačilo povstalecké jednotky z pozícií v obci Piesky. Jadrom útočiacich jednotiek je 93 mechanizovaná brigáda ukrajinskej armády, posilnená o jednotky ukrajinských nacionalistov (OUN), ktoré prešli pod armádne velenie.

Vytlačenie povstaleckých vojsk z Pieskov (severozápadné predmestie Donecku) sa ukázalo len dočasné. Pôvodné info bolo, že povstalecká brigáda Vostok (veliteľ Chodakovskij) ustúpila, čím dostala do ťažkej situácie povstaleckú brigádu Somali (legendárny veliteľ Givi). Nakoniec z ústupu Vostoku bol zúrivý protiútok, údajne  úplne v štýle veľkej vlasteneckej vojny, pretože do útoku sa  zapojil i štáb brigády.  Bojov na okraji Donecku sa zúčastnila i brigáda (ozbr. síl DNR) Oplot.

Hlavný veliteľ ozbrojených síl DNR Alexander Zacharčenko vydal rozkaz za každú cenu udržať súčasnú líniu frontu pri doneckom letisku, osade Spartak a v Pieskoch.

Zdá sa, že ukrajinský útok na Doneck sa postupne  opotrebúva. Pohľad na mapu však ukazuje, že veľké ukrajinské útočné formácie pri Voľnovache a severne od Lugansku stáli bez pohybu, prípadne viedli iba prieskum bojom. Zdá sa, že útok na Doneck je snahou donútiť povstalecké velenie k presunom jednotiek do mesta a útok na Lugansk a južne od Donecku v smere od Voľnovachy je otázkou dní, možno už len hodín.

Medzi obyvateľstvom na povstaleckých územiach a hlavne medzi povstaleckými vojakmi rezonuje veľké sklamanie s toho, že ich vedenie vôbec pristúpilo na Minsk 2. Najnovšia ukrajinská ofenzíva je následne oveľa väčším problémom politickým ako vojenským. Ukrajinské vedenie totiž oba Minsky považovalo len za akýsi „oddychový čas“, ktorý západ vždy podľa potreby odpíska.  Cesta k Minsku 3 už môže byť oveľa ťažšia, ak nie aj nemožná bez totálnej porážky jednej zo strán.

Poznatky o priebehu bojov sa postupne upresňujú. Nasledujúcu info priniesol Colonel Cassad. Ide o správu od vojenského analytika Borisa Rožina.

1) Útok na Piesky . Potom ako nepriateľ 12.apríla obsadil neutrálnu oblasť susediacu s obcou, 13.04 bol pokus úplne vytlačiť Vojenské sily Novorossije (VSN) z okraja obce Piesky, kde boli línie frontu stabilizované aj v zimnom období, keď náš útok na Piesky uviazol v hustej nepriateľskej obrane. Prvé správy o pokuse vyhnať VSN z Pieskov boli znepokojujúce, ale konečnom dôsledku (Ukrajinci) nedokázali dosiahnuť svoje ciele, a s približujúcou sa nocou sme mohli informovať o udržaní hlavných pozícií v oblasti Piesky , kde sa ráno 14. apríla obnovil boj. Opäť poukazujem na skutočnosť, že z Pieskov VSN vytlačené byť samozrejme byť nemôžu, pretože takmer celú dedinu kontroluje junta od konca januára 2015. Pokiaľ ide o boj o Piesky , hovoríme o východnom okraji obce a okolitých oblastiach, kde sú pozície VSN, ktoré sa junta snaží dobyť.

2) Útok na Spartak. Boje o túto obec prebiehajú už dlhšiu dobu,  tam boli boje a po druhom „prímerí“ aj počas zimnej kampane. Včera po celý večer a po väčšinu noci tam boli veľmi tvrdé boje, v ktorom sme odrazili útok nepriateľských tankov a pechoty. Ráno bolo jasné, že útok sa podarilo odraziť. Obe strany utrpeli ťažké straty. Správy od Zučkovského (prebral ich aj Medzičas) o predpokladanom ústupe zo Spartaku neboli potvrdené, sily pre obranu dediny dedinu boli dostatočné.

3) Ostreľovanie letiska. Počas večera a noci v Donecku oblasť letiska a priľahlé pozície BCH boli ostreľované a nad letiskom boli aktívne bezpilotné lietadlá. Nepriateľ sa snažil zničiť strelecké stanovištia a postavenia VSN s cieľom obnovenia bojov o letisko. VSN vo včerajších bojoch nasadila tanky a delostrelectvo s cieľom odraziť nepriateľské útoky. Pokiaľ ide o informácie, o presune delostrelectva s kalibrom 100 mm a vyšším, podarilo sa ich dostať na pozície v priemere do dvoch hodín. Nepriateľ mal prevahu v týchto druhoch zbraní iba v prvých hodinách obnovených bojov.

4) Útok zo severo-západu na Doneck . Ráno 14. apríla nepriateľské sily sa snažili presunúť tanky a motorizovanú pechotu do  blízkosti vlakového depa Doneck-sever. Tanky a pechota VSN vstúpila do stretu s nepriateľom s dostatkom sebavedomia, a (ukrajinský) útok čoskoro uviazol – (Ukrajinci) stratili niekoľko vozidiel, nepriateľ bol nútený vrátiť na svoje pôvodné pozície. Pokračujúce boje komplikujú zvoz mŕtvych tiel i poškodenej techniky. Rovnaký problém je vo Volvo Centre, kde pohrebné tímy nemôžu zbierať telá mŕtvych vojakov junty, ktorí zomreli boji 13. apríla.

5) Vo všeobecnosti včera nepriateľ vyvinul veľké úsilie zmeniť frontovú líniu v oblasti letiska v Donecku a na okrajoch Donecku. Intenzita bojov bola vysoká, obe strany v nich utrpeli ťažké straty. Podľa prvých odhadov máme v rôznych častiach niekoľko mŕtvych a 50 zranených. Straty máme aj v obrnenej technike. Zdroje z prostredia nepriateľa naznačujú, že na jeho strane bolo niekoľko mŕtvych a desiatky zranených. Naše zdroje tiež poukazujú na to, že pri Pieskoch a Železničnom depe nepriateľ utrpel straty obrnených vozidiel. Myslím si, že večer približný počet strát u oboch strán bude trochu jasnejší. Front ako celok zostáva zhruba rovnaký. Intenzita bojov v dopoludňajších hodinách 14. apríla mierne klesla, aj keď boje a ostreľovanie pokračujú. Zvýšenie intenzity bojov očakávame večer, po zotmení, aj keď v skutočnosti boja pokračujú aj v tejto chvíli.

Aktuálny stav frontu obrazom: http://warindonbass.ru/

Podrobnejšie aktuálne info z Donbassu: Kosa zostra

článok o histórii OUN z čias, keď otázka banderovcov nebola tak spolitizovaná ako je  dnes

3 komentáre

 • Peter Kralik: „Portál Aeronet zverejnil informáciu, že začína príprava na vojnu s Ruskom, kde budú Európania obetovaní. Dobrá blbosť“
  Miro Juriš: „Nová ukrajinská ofenzíva v Donbasse – predzvesť veľkej vojny ?“

  tak sa chlapci dohodnite nech sa viem pripravit a nakupit zasoby

  • Aeronet opisoval pochod milionovych armad a Donbas je klasicka obmedzena proxy vojna velmoci…

  • situácia sa môže vyvinúť rôzne. V júli 1914 by asi málokto predpokladal, že Rakúsko – Uhorská trestná výprava na Belehrad skončí prvou svetovou vojnou.
   V článku som pod veľkou vojnou myslel nie vojnu jadrovú ale vojnu podobnú tej, aká zachvátila Ukrajinu po roku 1918. Občianska vojna + zahraničná intervencia, ktorá by sa už neobmedzovala na územie Donbassu.
   V súčasnej situácii sa však nedá vylúčiť nič, tak ako sa nedalo v roku 1914.

Pridaj komentár