Nové ruské tanky sú smrteľnou hrozbou

Odhalené: Nové tankové sily Ruska sú smrtiace
Putinove nové obrnené sily vymedzujú jasný rozchod so staršími zbraňovými systémami sovietskej éry

Ruské ministerstvo obrany (MO) prvýkrát oficiálne odhalilo najmodernejšie ruské obrnené bojové vozidlá pozemných síl „, vrátane úplne nového hlavného bojového tanku, samohybného delostrelectva, a nového obrneného transportéra, pred prehliadkou na Deň víťazstva 9.mája v Moskve (viď: „Arma Virumque Cano“- sprievody a militarizmus v Ázii).

Armata_full

Je dôležité, že nedávno zverejnené fotografie na internetových stránkach ruského Ministerstva obrany neodhalili budúcu vojenskú výbavu dosiaľ ešte nezaradenú do ruských ozbrojených síl. Okrem toho, vozidlá zobrazené na obrázkoch majú všetky svoje svoje zbraňové systémy zakryté, čo robí prvotnú analýzu zariadenia vysoko špekulatívnu .

„Počas 9.mája prehliadke v Blagoveščensku predstavíme prvýkrát najnovšie typy zbraní a vojenskej techniky, ktoré Východný vojenský okruh dostal v minulom roku a to vrátane komplexu taktickej riadiacej jednotky BTR-80, obojživelné obrnené vozidlo BTR-82 , obrnené vozy Patriot a modernizované ťažké nákladné autá Ural , „povedal hovorca Východného vojenského okruhu Alexander Gordejev pre agentúru Sputnik News.

Z hľadiska vojenskej technológie nová obrnená flotila vykresľuje v mnohých ohľadoch rozchod so starou vojenskou techniky sovietskej éry. „Nové vozidlá sú návrhy od základu vzniknuté na zelenej lúke a predstavujú najväčšiu zmenu v ruských rodinách obrnených bojových vozidlách od roku 1960 a 1970,“ vyhlasuje IHS Jane’s Defense Weekly.

Korunným klenotom kremeľských tankových síl buducnosti je hlavný bojový tank (MBT – Main Battle Tank) T-14, založený na novom univerzálnom systéme podvozku „Armata“. Kľúčovou vlastnosťou T-14 Armata je jeho diaľkovo ovládaná strelecká veža (pozri: „Putinova nová „Zázračna zbraň“: Je to najnebezpečnejší tank na svete?„) a umiestnenie posádky do obrnenej kapsule v prednej časti trupu.

„Tank postavený na platforme Armata bude MBT ruských pozemných síl chváliaci sa zbrusu novými výkonovými charakteristikami a novým systémom podávania streliva,“ je možné podľa Interfax čítať na titulke webovej stránky ministerstva. Ruská armáda zamýšľa nahradiť 70 percent svojho tankového zboru novým pásovým vozidlom a plánuje vyrobiť 2300 kusov modelu T-14 Armata do roku 2020.

Navyše, ako som informoval skôr, ruská armáda predpokladá použitie univerzálneho systému podpozku Armata ako platformy pre nie menej ako 13-tich rôznych pásových vozidiel, vrátane platformy pre samohybný kanón, obrnené servisné vojenské vozidlo, či obrneného transportéra pechoty.

Napríklad nové ťažké bojové vozidlo pechoty T-15 (IFV – Infantry Fighting Vehicle) – zobrazené na uveľnených fotografiách so zakrytými zbraňami – je nový obrnený transportér postavený na variante podvozku systému Armata. IHS Jane’s Defense Weekly uvádza:

Je rozumné predpokladať, že táto varianta IFV bude vyzbrojená diaľkovo ovládanou vežou (RCT – remote control turret) konštrukčnej kancelárie Epoch Almaty osadená 30 mm kanónom 2A42, spriahnutým 7,62 mm guľometom a odpaľovacím zariadením dvoch protitankových riadených zbraní (ATGWs – anti-tank guided weapons) Kornet-EM po oboch stranách veže.

Medzi ostatné vozidlá využívajúce podvozok Armata patrí obrnený mostný tank MT-A, servisné vozidlo MYM-A, varianta raketometu na odpaľovanie termobarických rakiet BMO-2 a pokladač mín USM-1, hovorí IHS Jane’s Defense Weekly.

V sprievode 9.mája nebude chýbať samohybný delostrelecký systém (SPA) 2S35 Koalícia-SV (Koalitsiya-CB). Kým prototyp tejto novej zbrane zobrazoval dve 152mm delá, údajne schopných kadencie 16 rán za minútu, obrázky Ministerstva Obrany ukazujú vozidlo vybavené iba jednou hlavňou (podľa správ z médií, práca na dvojhlavňovej konfigurácie už bola opustená v roku 2010) , IHS Jane’s Defense Weekly píše:

Hoci bolo uvedené, že bude postavená na základe podvozku Armata, trup Koalície-SV je jasne odlišný. Kým čelný oblúk z trupu a umiestnenie posádky vyzerá podobne ako u Armaty, hnacie ústrojenstvo sa zdá byť podobné ako u T-72/90, čiže vozidla využívajúce šiestich pojazdových kolies T-72/90. Koalícia-SV vraj váži 55 ton

Okrem toho obrázky odhalili novú ruskú náhradu jedinečnej série BMP,  Kurganec-25, hybridného vozidla niečo medzi obrneným transportérom (APC) a ľahkým tankom. Na obrázkoch bol takisto nástupca BRT-série, kolesový Bumerang (Boomerang) 8×8 bojové vozidlo pechoty.

Ako som už uviedol skôr, pôvodné správy o týchto zbraňových systémoch musia byť brané s veľkou rezervou a až kým vozidlá nebudú dôkladne preskúmané v akcii, budeme vedieť len veľmi málo o ich skutočných schopnostiach.

 

Franz-Stefan Gady, 24.4. 2015, The Diplomat

 

Zdroj:

http://thediplomat.com/2015/04/revealed-russias-deadly-new-tank-force/

Pridaj komentár