Noviny SME cielene a vedome podporujú klamstvá

Portál SME umožňuje čitateľom podieľať sa na tvorbe obsahu písaním blogov. Aby však redakcia dosiahla určitú konzistenciu v rámci pravidiel žurnalistiky a zákonných noriem, vytvorila tzv. Kódex blogera. V ňom sa hovorí:

„Bloger nesmie zverejňovať informácie nepravdivé, polopravdivé, neúplné alebo také, ktorých pravdivosť si nemohol dostatočne overiť, najmä pokiaľ by mohli poškodiť iné osoby alebo skupiny osôb. V prípade konfliktných tém musí bloger poskytnúť primeraný priestor všetkým stranám a ich argumentom. V prípade porušenia tejto povinnosti si prevádzkovateľ vyhradzuje právo na odstránenie textu.

Ak bloger uverejní chybnú alebo neúplnú informáciu, je povinný uviesť ju na pravú mieru doplnením pôvodného alebo uverejnením nového článku.

Bloger nesie plnú zodpovednosť za to, že obsah jeho blogu nebude v rozpore so zákonmi Slovenskej republiky. V prípade zistenia takéhoto rozporu môže prevádzkovateľ text odstrániť.

Prevádzkovateľ si vyhradzuje právo text okamžite vymazať/odstrániť aj v prípade závažného podozrenia o rozpore textu so zákonmi SR, a to až do okamihu , kým bloger takéto podozrenie prevádzkovateľovi spoľahlivo nevyvráti a / alebo neposkytne prevádzkovateľovi dostatočné garancie pre opätovné povolenie textu.“

Nebudem teraz spomínať konkrétny prípad, len všeobecne.

Zistil som, že jeden bloger zverejnil znôšku lží o jednom človeku, ktorého zhodou okolností poznám veľmi dobre, dá sa povedať, že od detstva. Strávili sme spolu mladosť, drali školské lavice, prekonávali pubertálne výčiny, chodili na flámy, či na túry. Nikdy sme spolu nestratili kontakt, keď oslavoval v zahraničí životné jubileum pozval a zaplatil všetky náklady pre svojich najbližších priateľov. Po návrate na Slovensko sme sa dlho bavili na rôzne témy a viem čo chcel a po čom túžil.

Takže som nemohol inak, než reagovať na vety, kde prakticky každý údaj bol vymyslený, prekrútený a zameraný na dehonestáciu a očiernenie známeho. Dal som si námahu a postupne som našiel dôkazy na vyvrátenie každého jedného klamstva. Bol to dlhý zoznam, ale poctivo verifikovaný na dokladoch renomovaných inštitúcií, kde známy pôsobil, alebo bol s nimi v kontakte. Tento zoznam som zaslal redakcii SME s požiadavkou na nápravu podľa tohto, čo zverejnili ako Kódex blogera. Dokonca som vyjadril pochybnosti aj o autenticite a fyzickej existencii autora textu, čo by podľa ich pravidiel malo za následok zrušenia prístupu

Hádajte aká bola odpoveď redakcie?

Žiadna a blog je doteraz na webe zavesený v nezmenenej lživej forme

Ale neprekvapuje ma to. Redakcia SME bola vždy povestná svojim fanatizmom a dvojitým metrom. Svojho času sa dokonca spreneverili zásadnému pravidlu žurnalistiky,keď mali v šuflíku spis Gorila a nezverejnili ho, lebo by mohol uškodiť ich favoritom Dzurindovi a Miklošovi. To čo boli schopní veľkoryso prehliadať u jedného politika, bolo smrteľným hriechom u druhého.

Môj známy nepatrí medzi favoritov SME a preto si myslím, že ak to nie je priamo zorganizované nejakým redaktorom, vyhovuje im to. Je to síce len teória, ale čo keď zúriac, že ako novinári na stránkach SME nemôžu zverejňovať očividné klamstvá o ľuďoch, ktorých nenávidia, začnú písať ako blogeri s falošnou identitou? Potom im nič nestojí v ceste. Ponechaním blogu, ktorý porušuje dokonca aj zákony tejto republiky zadávajú možnosť na vznik podobných podozrení. Bohužiaľ z toho ako píšu a ako sa stavajú redaktori SME k popisu reality, šanca na vznik podobných praktík nie je nenulová…

P.S. pýtal som sa známeho, či s tým bude niečo robiť, lebo je to skutočne na žalobu redakcie SME a blogera, ktorú by samozrejme vyhral bez problémov. Jeho odpoveď bola, že na Slovensku je podivným spôsobom chápaná snaha o očistenie mena. Žalobou by u mnohých ľudí „dokázal“, že všetko v tom článku je „pravda“.

Musím mu dať za pravdu. Preto v článku nie sú žiadne mená ani konkrétne odkazy. Ide len o popísanie neuveriteľných praktík redakcie SME

 

11 komentárov

 • Na SMEtisku som diskutoval a ukazoval kde Presstitutka Petra Procházková, klamár Mireček Tóda a vševedko Morvay kde klamú s tým, že som dával aj západné zdroje, ktoré vyvracali ich lži. Bol som okamžite mazaný, neskôr mi zrušili nicky a nakoniec previedli blog niekam… Bol som na Slovensku u kamaráta a pripojil sa cez jeho počítač. Tam mu zablokovali aj jeho nick, hoci on vtedy nediskutoval.
  Som rasista a xenofób.Toto som sa dozvedel, keď som napísal do SME, prečo mi zablokovali blog a prístup k diskusiám cez moje Nicky.

  Dobrý deň p. Tropko,

  počas Vášho pôsobenia na diskusie.sme.sk, ste opakovane porušovali Kódex diskutujúceho, išlo najmä o osobné útoky, xenofóbiu a rasizmus.

 • Na SMEčku mi už dva krát zrušili môj nick a nedovolia mi písať „pravdu“ o židoch, cigánoch, musulmanoch, rotschildovcoch, …No čo už. Nechodím tam, len keď ma na nejaký článok upozornia na nejakom blogu.
  Nepísal som nič nenávistne, len fakty :-!

  • S názormi ako sú tie tvoje sa v sorosovej otvorenej spoločnosti nediskutuje, rovno ich vymazávajú. Buď rád, že si neskončil na Sibíri, ako za starých boľševických časov.

 • SME je fenomen pre Psychiatrov -povodne som si myslel ze tento platok je financovany z US ambasady, potom z Izraela, skratka ze ide len o peniaze .
  Ale nie, ono je to inak- patria na uzatvorene oddelenie….
  nejakym specifickym sposobom historia chcela, ze sa dali dokopy ludia, ktori to nemaju v hlave v poriadku -ale to nie je najhorsie , najhorsie je ,ze si to nechcu priznat.

 • Knieza Myskin

  hovorí publicista a podpredseda Slovenskej asociácie novinárov Ľudovít Števko.na temu „Smatanov zoznam“
  Dva paranormálne javy: Smatana a Havran:
  https://www.youtube.com/watch?v=NlWHcATW2ts

  naozaj dobre hovori. taky zdravy sedliacky rozum, to sa uz nevidi v dnesnej dobe.

 • Kopírovači… Ten prvý odstavec je vo svojom princípe je veľmi podobný tomu, čo už vyše roka platí pre všetkých blogerov v RUSKU… A ako to vtedy najmä SME krititovalo ako útok na slobodu…

 • Bez ohľadu na to, ako bude hlúpym stádom vnímaná snaha o očistenie mena, by som vydavateľa i blogera nielenže žaloval ale aj podal trestné oznámenie za ohováranie.
  Jediné čomu propagandistická čvarga z denníka SME rozumie, sú rozhodnutia súdov a povinnosť nahradiť ujmu. Urobí tým službu celej spoločnosti, ktorá má právo na objektívne a nestranné informácie a nie lži a propagandu.

  • Nie je to take jednoduche, moj znamy je skutocne znamou osobnostou a rozhodol sa to nechat tak podla hesla: „Psy stekaju a karavana ide dalej“ Cim viac by sa to medializovalo, tym vyssia vaznost by sa prikladala „informaciam“. Ako poznam verejnu mienku, pravda ju nezaujima, dolezity je skandal. Je vsak dobre vediet, ze redakcia SME dnes klesla este hlbsie ako som si kedy vedel predstavit. Nechat verejne vystavene lzive informacie, ktore su evidentne napisane tak, aby utocili na cloveka a hrat sa na mrtveho chrobaka svedci o moralke, o ktorej som naposledy cital v Haskovych humoreskach, kde cerpal zo svojich skusenosti redaktora casopisu „Ze sveta zvirat“

   • Lenže práve kvôli pasivite dotknutých to robia neustále, dúfajúc, že vždy sa im to prepečie… keby každý dotknutý podával trestné oznámenia a každý sa s nimi súdil, dávali by si veľký pozor na to, čo zverejnia.
    Napríklad pri takom Harabinovi si dávajú už veľký pozor a mnohokrát to predtým konzultujú s právnikmi. Ale kde niet žalobcu, niet ani sudcu. Pasivita iba nahráva klamárom z radov tzv. „novinárov“.

    • Pamatam si ako raz musel tyzdennik plus 7 zverejnit ospravedlnenie komusi za nepravdivy clanok.. Pricom sud nariadil aby cely text ospravedlnenia vytlacili velkostou pisma xy.. Neviem na koho strane bola moralka, ci naozaj daneho cloveka poskodili.. Ale minimalne v niektorych pripadoch si pisalkovia zasluzia dostat po papuli.. Pravo na sirenie informacii ma byt posvatne, ale sirenie zjavnych klamstiev by malo byt razantne potrestane.. Suhlasim, ze tam kde nepomoze slusna vyzva na napravu, pomoze len tvrda sankcia. Otazkou len je, ci by sudy nerozhodli podla objednavky, bez ohladu na pravdu a moralku.. Ani to by ma totiz neprekvapilo.

   • p.Polacek mam jednoduche riesenie , podajte trestne oznamenie VY . …ak mate informacie o akejkolvek nezakonnosti mate nielen , moralne pravo , ale naopak pravnu povinnost ho podat ….. snad to urobite …..

Pridaj komentár