O smutnej ministerke Žitňanskej

Lucia Žitňanská a Béla Bugár na jednej z tlačových konferencií Most – Híd. Zdroj: YouTube

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) je smutná z rozhodnutia polície a prokuratúry nestíhať poslanca Milana Mazureka za statusy (alebo komentáre) na sociálnej sieti.

„Nedokážem tomu rozumieť. Som presvedčená, že skutkovú podstatu trestného činu, ktorá vyjadruje toto konanie, máme v právnej úprave. Nerozumiem, nechápem. To je už fáza, keď to nie je o právnej úprave, ale o tom, akým spôsobom dokáže s touto právnou úpravou pracovať polícia, prokuratúra a v konečnom dôsledku súdy,“

zdroj Denník Postoj

Svojho času nerozumel, nechápal a bol smutný slovenský minister vnútra – Alexander (Šaňo) Mach.

SanoMach

Alexander „Šaňo“ Mach

V roku 1944 sa mu situácia na Slovensku silne radikalizovala. Vtedajší extrémisti – partizáni útočili na legitímne i nelegitímne ciele a dochádzalo aj k prípadom čistého banditizmu. Zákony na to samozrejme boli ale štátna moc akosi nevedela ich presadiť.

Armáda, ale dokonca aj Hlinkova garda bojovali s partizánmi liknavo. Ak mohli stretom sa vyhli, občas boj zincenovali, na mnohých miestach mali vládne zložky s protivládnym odbojom v skrytosti priateľské vzťahy.

Šano Mach tiež mal kompetencie ako aj  zákony, podľa ktorých mohol príkazy vydávať „v zmysle právnej úpravy“. Len ich akosi nemal kto plniť.

Pretože v tom čase (1944) už takmer každému bolo jasné, že to so zjednotenou Európou (tzv. štáty Osi) ide z kopca. A „skopčáci“ to už neuhrajú v žiadnom prípade, práve prebiehal Bagration a boje v Normandii.

Ak dnes ministerka Žitňanská požaduje nasadenie príslušníkov represívnych zložiek štátu voči protivládne naladeným občanom (zďaleka nejde len o poslanca Mazureka), tak zákonite naráža na podobnú ignoráciu, akú zažíval práve Šaňo Mach.

Dnešná zjednotená EÚ sa otriasa v základoch a nik zo štátneho aparátu si nemôže byť istý, kto tu tomu bude „veliť“ o tri, či päť rokov.

Brexit, migračná kríza, nastupujúca hospodárska kríza, celková politicko – spoločenská kríza. Istoty sú preč, zmizli s bilboardami Smeru. Všetky…

Odhodlanie „nadprácou“ spraviť si v tomto čase osobných nepriateľov z ľudí (na roky), ktorí sa „previnili“ nejakým hlúpym statusom na Facebooku je preto naozaj minimálne.

Aj vyšetrovateľ, prokurátor či sudca vedú svoj bežný život. Zaviesť deti do školy, práca, zviesť deti na krúžok, záhradka či iná záľuba. Majú svoj okruh ľudí s ktorými si rozumejú. Sú súčasťou lokálnej spoločnosti, chránia tú spoločnosť, aspoň jej základnú funkčnosť, aj keď iste nezabezpečujú spravodlivosť pre každého.

Dajme tomu, že dotyčný „páchateľ“ skončí po iniciatívne vedenom vyšetrovaní a odsúdení v „base“ za nevhodný FB status. Iste, dá sa to chápať ako dôsledok systému, ktorý zrušil slobodu slova.

Lenže v tej base je konkrétny človek a pod tou „basou“ je podpis konkrétneho vyšetrovateľa, prokurátora, sudcu. Príliš ľahko sa tak celá vec stane vecou osobnou a dotyčný sa stáva pre svoje okolie niečo ako príslušník okupačnej správy, pred ktorým sa bežný človek  musí mať na pozore.

Pretože, čo sa týka „ideozločinov“, nemalá časť obyvateľstva, ak nie aj väčšina, posadenie dotyčného do basy za ideozločin neschvaľuje. Prípadne samotné „posadenie“ pokladá za zločin. V našej spoločnosti nie je zatváranie za myšlienky akosi verejne akceptované. Zrejme dôsledok rokov socializmu, možno tak ešte verejnosť by akceptovala zavrietie imáma za radikálnu kázeň..

Posúdiť samotný „ideozločin“ je ako také veľmi obtiažne. Je to hlavne vec názoru vyšetrovateľa, prokurátora a sudcu, či konkrétne vyjadrenie je už za hranou. Či ním vznikla nejaká spoločenská nebezpečnosť alebo nie. To nie vec typu, reálne existujúce peniaze alebo vec mali byť tu u majiteľa, ale sú (boli) u páchateľa…

Dotyčný ideový „kriminálnik“, má iste pár ľudí okolo seba, ktorí ho majú radi, ktorým chýba a ktorí jeho „posadenie“ tiež vnímajú ako osobnú ujmu od konrétnych osôb. Toto u bežných zločincov nebýva problém, tam často aj ich okolie je rado, že má od nich pokoj.

Ministerka Žitňanská chce legislatívnymi zmenami zobrať z pliec vyšetrovateľa, prokurátora a sudcu zodpovednosť s tým, že ustanoví pre tieto prípady znalcov. Rieši jej to veľmi málo, znalci budú ako osoby v rovnakej pozícii (príklad z  ČR) ako ľudia predtým menovaní.

Má toto celé riešenie? Má a veľmi jednoduché. Opäť sa vrátiť v demokratickej hodnote, ktorá sa volá  sloboda slova.

15 komentárov

 • Novela trestných kódexov z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej sa v parlamente dostala do druhého čítania a niet pochybností o tom, že bude čoskoro schválená.

  Nebolo by to zvláštnosťou, lebo trestný kódex sa mení alebo dopĺňa aj dvakrát za volebné obdobie, ale tentoraz sa ministerka pustila s vehemenciou do odhaľovania a trestania extrémizmu na Slovensku.
  Podľa jej vkusu bolo v minulom roku málo odsúdených extrémistov, preto sa musí zmeniť legislatíva.
  http://www.hlavnespravy.sk/ludovit-stevko-hon-na-carodejnice-tentokrat-extremisticke/842261

  „Posúdenie, či ide o extrémistický trestný čin, si vyžaduje istú kvalifikáciu a znalosti,“ hovorí Žitnanská, lenže bez vysvetlenia, kde sa budú školiť špecialisti na „typické slovenské neduhy,“ ako extrémizmus, homofóbiu, antisionizmus, antiislamizmus. (Poznámka: Podľa doterajšej praxe antichristianizmus nepatrí do kategórie náboženských urážok). Malá chyba je, že profesorov na všetky tieto delikátne predmety nemáme ani na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave, kde sme zatiaľ zaznamenali iba propagačný workshop Nebojme sa islamu. Pani Žitňanská asi nebude hľadať školiteľov na uvedené odbory v Saudskej Arábii, Izraeli, prípadne v USA, keď do Bruselu je najbližšie a v Európskom parlamente máme na extrémizmus a homofóbiu svojich odborníkov, hoci bez univerzitných funkcií, ale zato s europoslaneckými platmi.
  Okrem toho môžeme sa pri súdnych sporoch v extrémistických kauzách obrátiť na domácich špecialistov na všetko, napríklad na Petra Weisenbachera z Inštitútu ľudských práv, Laca Oravca z Nadácie Milana Šimečku, Zuzanu Wienkovú z Aliancie Fair-play a ďalšie šéfky z nadácií Georgea Sorosa.

  http://www.hlavnespravy.sk/ludovit-stevko-hon-na-carodejnice-tentokrat-extremisticke/842261

  Za trestný čin môže považovať komisia špecializovaná na odhaľovanie extrémizmu aj verejné pohŕdanie dúhovými pochodmi homosexuálov, ktoré môže hodnotiť ako diskrimináciu na základe pohlavia.

 • Ministerka ŽIDŇASKÁ je zlo, s ktorým treba čo najskôr skoncovať !

 • V parlamentu odhlasovali pokus o likvidaci mimoparlamentní politické konkurence
  11. 09. 2016 0:45:45
  Zatímco se média věnovala jiným tématům, parlamentní strany šly potichu, před volbami v roce 2017, preventivně po krku neparlamentní konkurenci. Dvěma novelami bezprecedentně posílily svoji pozici a zkusily se více zabetonovat.

  Zdroj: http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=551053

  vidim stale vacsie okresavanie demokracie nielen v Cechach ale aj u nas. Zacina mi to vadit.

 • „Ak dnes ministerka Žitňanská požaduje nasadenie príslušníkov represívnych zložiek štátu voči protivládne naladeným občanom (zďaleka nejde len o poslanca Mazureka), tak zákonite naráža na podobnú ignoráciu, akú zažíval práve Šaňo Mach.“

  Och! Preboha ! Medzicas.sk nezavádzajte. Kde Žitňanská požaduje nasadenie represívnych zložiek voči protivládne naladením občanom ? Aj Medzicas.sk je projekt združujúci relatívne protivládne naladených občanov, a sú tu zo strany štátu tlaky na jeho zrušenie ? Nie. Aj taký DenníkN je protivládny a používa na neho štát represívne zložky ? Nie.
  V prípade Mazureka nejde o potlačovanie slobody slova, ale o to, že bol spáchaný trestný čin.

  Vy ste už zmanipulovaní Kotlebovskou propagandou. Pre vás je už každý, kto sa postaví proti Kotlebovi a jeho parte hoci aj oprávnene, potláčateľ slobody slova. Ňu ňu ňu chudáčikovia kotlebovci, hotoví martýri. Každý ich utláča. Ale keby mali oni moc vy by ste si ani nevrzli. Stačila by čo i len objektívna kritika a hneď by vás vypli. Kdežto pri Ficovi a Žitňanskej si môžete písať slobodne a my si môžeme aspoň vrznúť.

  • kde bol spachany trestny cin? policia ani prokuratura nic nenasli. tvrdite ze policia a prokuratura chrani kriminalnikov? ( viem ze v kontexte kalinaka a fica to znie hlupo, ale berme to ze sa bavime o kriminalnikoch co nemaju politicku ochranu vlády)

   • Popieranie holokaustu nie je snáď u nás trestným činom ? No vy kotlebovci máte teda „prehlad“.

    • Popieranie holokaustu tam vidia zrejme iba diskutéri trpiaci halucináciami a Žitňanská. Ostatní, vrátanie orgánov činných v trestnom konaní to vyhodnotili správne.
     Inak stíhať niekoho za verbálny prejav v ktorom spochybňuje štátom diktované pravdy je svinstvo. Už len z princípu nemožno veriť politikom a zákonu ktorý schválili tí istí, ktorí nám dnes tvrdia, že im ide o naše dobro, že gorila sa nestala a že negramotní imigranti z afriky a blízkeho východu nás obohatia a potrebujeme ich, pretože naša spoločnosť starne.

     • Tak tak, za chvíľu sa bude zatvárať za popieranie neexistencie kauzy Gorila, jediné čo nebude trestné je poukazovanie na to že Frko pil koka kolu

    • Mohol by si osobám menej znalým vysvetliť, v čom je podstata popierania holokaustu? Každý diletant vie, že Hitler sa netajil likvidáciou Židov a Židia boli organizovane z jednotlivých krajín deportovaní a umiestňovaní v pracovných a koncentračných táboroch. Toto je nespochybniteľné a nikto nemá potrebu o tom ani diskutovať, či sa to stalo, alebo nestalo. Problém ale nastáva v tom, pokiaľ by niekto vyslovil pochybnosti, či to bolo naozaj 6 mil., lebo to mohlo byť aj viac. Debata na túto tému je neprípustná a je tam hrozba popierania holokaustu. Akýkoľvek historický výskum faktov z toho obdobia je zakázaný, nesmie sa spochybňovať nič, čo už raz bolo povedané. Pritom vieme, že udalosti 2.WW sú stále predmetom výskumu historikov a vždy sa objavia nové fakty, takže o žiadnej dejinnej udalosti nemožno hovoriť, že toto je daný fakt a kto tomu neverí, tak ho odsúdime. Pokiaľ Mazurek prehlási, že holokaust ako taký nepopiera a z histórie 3. ríše vie z dejín iba rozprávky o Židoch, tak za čo ho chceš odsúdiť? Teba a podobných treba izolovať, Žiješ v dobe, keď sa upaľovali bosorky a je ti ľúto, že sa to už teraz nedá a ty by si tak rád prikladal na hranicu. Popieranie holokaustu je niečo iné a správne to zhodnotil aj prokurátor v prípade Mazureka. Je trapné, že ty to nevieš, ale je úbohé, že to nevie posúdiť právnicky vzdelaná ministerka Žitňanská. Boh nás ochraňuj pred takými právnikmi a preto aj náš štát nemá nárok na označenie „právny štát“.

     • Každý diletant vie, že Hitler sa netajil likvidáciou Židov

      Praveze nie
      Hitler skutocne zamery so zidmi utajoval, dlho najprv tvrdil ze ich chce vystahovat na Madagaskar (a mozno to povodne aj naozaj planoval)
      V kazdom pripade o koncentrakoch sa v Tretej risi hovorit nesmelo, kto vedel privela tak tam skoncil a uz sa nevratil
      Dokonca ani dvom slovenskym zidom ktori usli z koncentraku 1944 najprv nikto nechcel verit ze je to vobec mozne.

      Cisla zidov ktori zahynuli naozaj kolisali pretoze islo o odhady a nie vsetci zahynuli v koncentrakoch ale aj na pochodoch smrti alebo pri doprave pripadne boli zastreleni ako napr v BabiJare pod
      Podla toho ake kriterium vezmeme tak take cislo nam vyjde
      celkove v Osviencime to bolo cca 1 mil ludi a celkove v EU nemci zahubili cca 5,5 milionov zidov (a mnohio dalsich ludi z inych narodov)

      Tema je naozaj tabuizovana aj ja som si to vsimol (niektori ludia reaguju uplne hystericky cim len potvrdzuju ze nemaju pravdu)
      Na druhej strane viaceri revizionisti odmietaju fakty ktore im nesedia a vidno ze ich nemotivuje snaha hladat objektivnu pravdu ale potvrdit si svoj nazor, to tiez nie je v poriadku

      Podla mna je chybou ze je nazor trestany co len podnecuje famy a dohady. Mnohe veci mohli byt uz davno vydiskutovane

  • Dobrý človek, vám alebo došli lieky, alebo by vám mal váš lekár nasadiť silnejšie, lebo evidentne ste mimo. Ak to robíte vedome, ako platený agent, nerobte to, nie sme tu tak blbí.

  • Samotné trestné stíhanie podľa teba nie je represia? 😮
   Žitňanská opakovane zneužíva trestné právo ako nástroj politiky. Už len jej samotný výrok, že je smutná z toho že Mazureka nestíhajú to dokazuje a v demokratickom a právnom štáte by nikdy nemohla byť ministerkou, pretože sa už viacnásobne diskvalifikovala.

 • Armáda, ale dokonca aj Hlinkova garda bojovali s partizánmi liknavo. Ak mohli stretom sa vyhli, občas boj zincenovali, na mnohých miestach mali vládne zložky s protivládnym odbojom v skrytosti priateľské vzťahy.

  az to skoncilo tak ze prisla „docasna bratska pomoc“ spriatelenych armad (Nemecka Ukrajiny Turecka atd) aby nastolili poriadok
  (o 24 rokov prisla dalsia „bratska pomoc“)
  som zvedavy aka bratska pomoc nas caka teraz (ak nebudeme drzat hubu a krok)

 • Chcel by som vidiet jej chsicht, ked sa dozvie, že na mezičase ju zrovnavaju s Machom.

  Inak dvě istoty tu stále ostalo.

 • Nuž nerozumie tomu a ani nemôže, pretože žitňanská je zvyknutá zneužívať justíciu a orgány činné v trestnom konaní na robenie politiky. A ak sa jej to občas nepodarí, tak tomu „nerozumie“. Konkrétne nerozumie ako môže nejaký prokurátor neuposlúchnuť priania politikov neodstíhať opozíciu.

Pridaj komentár