O terči na čele

Nikdy som nezakrýval svoje názory a postoje, preto by som rád ukázal na jednu paralelu.

denniknKeď si v DenníkuN, ktorých považujem za slepých nasledovníkov americkej politiky a zúrivých warmongerov, dovolili opečiatkovať Jána Čarnogurského ako verejného nepriateľa, protestoval som.

Podľa mojej mienky ide o neprípustné štvanie, ktoré polarizuje spoločnosť a vytvára predpoklady pre opak demokracie – diktatúru elít, totalitu. Jedna vec je oprávnená kritika názorov, na to má v demokracii každý nárok. Avšak označiť osobu, ktorá je nositeľom názoru za nepriateľa je hrubé prekročenie čiary, ktorá sa vinie medzi demokratom a fanatikom diktatúry. Rovnako je neprípustné zakazovať vyslovovať názory oponentov. Ak mal dovtedy niekto pochybnosti, či Denník N je liberálny a demokratický časopis, musel vtedy uznať, že ide len o ďalšiu z hlásnych trúb propagandy a s novinárčinou nemá nič spoločné

Nedá mi neprotestovať, keď sa rovnaký koncept nedemokracie uplatňuje voči poslancom európskeho parlamentu, ktorí hlasovali za kvóty. Som zásadne proti kvótam a považujem ich za nedemokratický nástroj stupídnych sociálnych inžinierov z Bruselu. Podporu tohto názoru vnímam ako obrovskú politickú chybu, ktorú budem vždy kritizovať. Takže áno, som proti príchodu imigrantov a ľudí, ktorí tieto názory prezentujú budem kritizovať. Ale nie ako osoby, ale len samotný názor, ktorý pri domyslení do dôsledkov, môže spôsobiť Slovensku veľké, hlboké a hlavne zbytočné problémy.

Pokiaľ by som si mal vybrať, určite by som volil radšej niekoho iného, kto má iný názor na takto zásadnú vec. Ale to nemá žiadnu súvislosť s osobami, ktoré majú uvedený politický názor a už vôbec by som si nedovolil ich za tento názor prohibovať či ostrakizovať.

Tí, ktorí volajú po revolúcii, nech si spomenú na Ukrajinu, kde nelegitímne nedemokratické postupy s akceptovaním neonacizmu spôsobili pokles krajiny doslova o tridsať rokov nazad, desaťtisíce mŕtvych, milióny utečencov a vojnu v celom regióne. Na začiatku bola totiž len túžba ľudí po spravodlivosti, ktorú zneužil Západ a podporou neonacistov dosiahol zmenu moci. Ľudia na Ukrajine dnes majú menej zdrojov, menej slobody a žiadnu budúcnosť. A na začiatku bola takisto mienka, či názor, že stačí odstrániť „verejného nepriateľa“ Janukovyča a všetko bude dobré.

Nakoniec závisí od systému, resp. skupiny, ktorej je výzva na označenie verejného nepriateľa smerovaná. Priznávam, že nepredpokladám násilné chúťky priaznivcov Denníka N, ktorí asi nebudú čakať v tmavej uličke na Jána Čarnogurského, aby mu „sviniarovi ruskému“ ukázali, čo si o ňom slobodomyseľný liberálny Slovák myslí. Rovnaká predstava však už voči druhej strane nie je len čírou fantáziou.

To sa má odteraz každý z poslancov báť o svoj život len kvôli tomu, že má názor a vyslovil ho? Toto nie je demokracia, ale obyčajný začiatok totality. A je skutočne jedno, že s tým začal tzv. liberálny denník. To že sú presstitúti, predajní hajzlíci na jednej strane, neznamená, že budem taký istý, alebo horší. Som za demokraciu, za slobodu slova, slobodu názorov, za výmenu moci legitímnym spôsobom. Nič mi nehovoria totality a rôznofarebné -izmy.

Preto vyzývam na slobodu pre názory Jána Čarnogurského a aj slobodu pre názory europoslancov. Nie je to dar pre nich – je to naopak obrana nás samých pred vlastnými démonmi.

[sociallocker][/sociallocker]

7 komentárov

  • Pán Poláček,

    celkom dobre napísaný článok. Žiaľ tento problém nie je len o tejto osobe. Tento problém je omnoho hrozivejší a už teraz, ešte za tzv. „demokracie“ nadobúda obludných rozmerov. Rozmerov, ktorých obludnosť si uvedomuje možno už len staršia generácia, ktorá v nich vyrastala. Zatiaľ ešte platí pravidlo, že kto chce poznať budúcnosť, musí poznať minulosť. A keď sa pozriem do minulosti, tak žiadnu dobrú budúcnosť nevidím.

    Na začiatku tohto článku Ste uviedli príklad p. Čarnogurského, lenže toto nie je ojedinelý prípad. Možno si spomeniete ako bol pred niekoľkými mesiacmi uverejnený zoznam „škodlivých 42 webov“. Tento zoznam nebol urobený z nejakého presvedčenia, to bola čistá objednávka záujmových skupín a ten „nešťastník“, ktorý zo seba robil vola pred celým Slovenskom to len mal odprezentovať a kryť skutočných ľudí v pozadí. V ČR zašli ešte ďalej a uverejnili tam zoznam „škodlivých ľudí“, dokonca aj s popisom jednotlivých osôb. Tento zoznam uverejnil web, ktorý je veľmi podobný – formou, financovaním, zameraním našemu Denníku N.

    Pán Poláček, nič Vám to nehovorí? Zoznamy nepohodlných osôb, webov, periodík, čo to všetko znamená, kam smerujeme? Dám Vám jednu nápovedu a tá je v obrázku, ktorý je vložený v tomto článku.

    Pán Poláček, nehovorme tu o nejakých EU poslancov, ktorí na náš názor kašľú, hoci by nás mali reprezentovať. Oni o nás ani o náš názor nestoja. Bavme sa však o dôležitejších veciach. Hovorme o nich, upozorňujme a varujme ľudí aby neboli slepí a hluchí. Denník N to napísal jasne a otvorene a každého človeka by to malo postaviť do pozoru.

  • velmi dobre
    ten pokrik „OBESIT !“, prekracoval ciaru

  • Alexander Andil

    Dobry clanok, presne tak to ma byt. Presne nato som upozornoval … takto to zacalo na Ukrajine, pozor nato ! Blizia sa vsak volby a ostava uz iba rok. Obavam sa, ze ziadne volby nic nezmenia, pretoze v ponuke je iba zla, horsia a najhorsia volba. Ako z toho von ? Je tu vobec nadej na zmenu ? Dvadsatpat rokov marazmu a nic sa nedeje .. Europa stoji pred prahom vojny, nepocut ZIADNY hlas, ktory by hladal riesenie ako tu studenu cast ukoncit. Naopak, kazdy prilieva olej do ohna. Prezident sa vyfarbil ako nikto pred nim, Sulik je schizofrenik, Prochazka falosny ako stodolarovka. Ako dalej ? Vie vobec niekto ukazat na niekoho s kym by to slo ??

  • Sloboda názoru ok, nech si naozaj píšu a robia čo chcú, ale nie tam kde majú zastupovať Slovensko.

    Ale áno, je tu ďalšia strana mince, kto ich volil? Kto dovolil aby ich názor (a podľa mňa aj ich predajnosť) reprezentoval Slovensko?

    • Hovori sa tomu zastupna demokracia – volici, ktorych uvedene strany presvedcili. Je to len a len nasa chyba. Pokial si volime ludi, ktorych nazory su nas nezname, vysledky su taketo

      • Samozrejme, preto je podľa mňa lepšia tá priama.
        Poznáte nejakého politika ktorý by hlasoval presne tak isto ako vy? Ja nepoznám ani žiadneho človeka s ktorým by som sa zhodol úplne vo všetkom, aj keď poznám veľa ľudí s ktorými by som sa zhodol takmer vo všetkom.

Pridaj komentár