Obama tvrdí, že „Assad musí odísť“

Agentúra Reuters vydala správu, že na stretnutí APEC (Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce) v Manile okomentoval americký prezident situáciu v Sýrii. Podľa Obamu je porážka Daeš (Islamského štátu), ukončenie občianskej vojny a vysporiadanie sa s krízou v Sýrii nemožná, kým je sýrsky prezident Bashar al-Assad pri moci.

Komentár:

Agentúrna správa pokračuje propagandistickou nadprácou, keď naznačuje, že Rusi klamú, ak tvrdia, že bojujú proti Daeš, keďže väčšina útokov bola vedená proti „našim“ teroristom. Zo strany Reuters je to skutočne neuveriteľné naďalej manipulovať realitu a prekresľovať skutočnosť, keď je viac ako dosť dôkazov, že rozdiel medzi Daeš a inými teroristickými skupinami je marginálny.

Áno je pravda, že Rusko vstúpilo do konfliktu, keď armáda legitímnej vlády bola na konci so silami, avšak nikdy nedeklarovali boj „výlučne“ proti Daeš. Z hľadiska medzinárodného práva je terorista každý na druhej strane frontu. To, že sa naše médiá rozhodli považovať teroristov za demokratov, to, že vláda USA z jedného dňa na druhý začala na popud kamarátov zo Saudskej Arábie a Kataru považovať vládu Sýrie za „bad guys„, nie je vec Rusov. V skutočnosti sú hlavným zdrojom teroru, podpory terorizmu a medzinárodného chaosu práve monarchie Perzského zálivu a vláda Turecka.  Ale to sa zo správy Reuters nedozvieme.

Rovnako sa nedozvieme ani to, že priamo od rozhodnutia Obamu dnes skutočne nezávisí, či sa situácia v Sýrii ukľudní. Jeho schopnosť ovplyvniť situáciu je teoreticky veľká, ale to by musel pozerať nie do Sýrie, ale do Saudskej Arábie, Turecka, Kataru ktorí financujú, trénujú a vyzbrojujú teroristov a poskytujú im zázemie na trvalé operácie a prítomnosť v Sýrii.

Bashar al-Assad je neprijateľný pre Obamu nie preto, že ho nechce ľud v Sýrii, aj pre opozíciu je práve osoba súčasného prezidenta stabilizujúcim faktorom. Obama ho nechce len preto, lebo plní úlohu prevodovej páky arabských šejkov, ktorí majú v otázkach Blízkeho východu rozhodujúce slovo. Al-Assad je skrátka človek ktorý vadí pri bojoch o regionálnu hegemóniu, pri doprave plynu z Kataru do Európy a vôbec už to, že nie je sunita, je pre náboženských fanatikov dostatočným dôvodom. Je smutné, že v mene islamskej fundamentalistickej politiky je najmocnejšia krajina Západu ochotná zničiť krajinu, z ktorej pochádzajú práve korene kultúry, ku ktorej sa Amerika hlási

No čo už, aspoň vidno, že dôveryhodnosť aj „dôveryhodných“ médií je minimálne diskutabilná. 

Zdroj:

http://www.reuters.com/article/2015/11/19/us-apec-summit-obama-syria-idUSKCN0T80KP20151119

4 komentáre

 • Knieza Myskin

  Dag Danis so sarmom jemu vlastnym, poukazuje na kopec veci, ktore vsetci vieme, len si ich nedokazeme priznat (aspon co sa tyka nasich presstitutov)
  ——————————————————————————————————-
  Kto vyzbrojuje teroristov

  Zhoda je zatiaľ len v tom, že treba zničiť Islamský štát (ktorý pôvodne podporovalo Turecko a Saudská Arábia).

  O niečo zložitejšie to však vyzerá s druhou teroristickou skupinou, ktorá operuje v Sýrii. S al-Kajdou, resp. an-Nusrá. Formálne an-Nusrá považujú za teroristickú organizáciu všetci, vrátane Spojených štátov.

  V skutočnosti má však an-Nusrá podporu amerických spojencov – Saudov, Kataru a Turecka. Na jar 2015, po vyčerpaní a rozpade ,,umiernenej“ Slobodnej sýrskej armády, sa sformovala nová bojová koalícia – Dobyvateľská armáda. Jej kostrou sú ,,kájdisti“ z an-Nusrá. Väčšinu netvoria Sýrčania, ale importovaní bojovníci al-Kajdy z arabských krajín. Financie a výzbroj dodávali Saudi a Turecko. Spojenci Američanov.

  Americký ,,boj proti terorizmu“ sa akosi zvrhol. Na rozmach terorizmu, ktorý podporujú americkí spojenci z Perzského zálivu.

  An-Nusrá bola celkom úspešná pri tlaku na Asadovu armádu. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo do vojny vstúpilo Rusko. Bombardovaním pozícií teroristov z al-Kájdy (nie Islamského štátu, ako mylne informovali ruské zdroje).

  Nasledovala reakcia Spojených štátov, ktoré začali masívne vyzbrojovať miestnych vodcov v boji proti Asadovi (nie v boji proti Islamskému štátu, ako mylne informovali americké zdroje).

  Čiže: to, na čom je zhoda (likvidácia Islamského štátu), nie je až také dôležité. Dôležité bude to, ako Sýriu zbaviť teroristov z an-Nusrá. Zatiaľ sa deje len to, že Rusi ich bombardujú. Asad s Iránom ich vytláča v pozemnom boji.

  Saudi ich zas podporujú a zásobujú protitankovými raketami (americkými). A Američania chystajú pozemné operácie špeciálnych jednotiek. Na podporu rebelov v boji proti sýrskej armáde (nie v boji proti Islamskému štátu, ako to iste budú vysvetľovať).
  Vojnoví zločinci za jedným stolom

  Situáciu v Sýrii celkom presne vystihol The Independent: Umiernení rebeli už neexistujú. Je to výmysel Západu. A všetky bojujúce strany, vrátane Saudov, Turecka, Spojených štátov, Ruska, Iránu a Asada, sú vojnoví zločinci, ktorí majú na rukách sýrsku krv.
  —————————————————————————————————————–
  http://www.aktuality.sk/clanok/307305/komentar-daga-danisa-syria-uz-nejde-o-tvar-europy-ide-o-tvar-sveta/

  • Knieza Myskin

   Zhrnute a podciarknute:
   Vojna v Syrii je proxy vojna medzi USA a RF a ich spojencami v regione
   Tolko cynicke odhalenie faktov
   ————————————————————————————————————-
   Keď svetové médiá informovali o vyslaní špeciálnych jednotiek Spojených štátov do Sýrie, urobili jednu malú chybu. Zabudli dodať, že Američania tým porušujú medzinárodné právo. Ich priame vojenské nasadenie v Sýrii je ilegálne.

   A platí to už dlhšie. Nepriamo to priznal americký prezident Obama. ,,Majte na pamäti, že sme tam už mali špeciálne jednotky a toto je naozaj iba rozšírenie toho, čo tam kontinuálne robíme“.

   Rovnako protiprávne je aj nasadenie amerického letectva v Sýrii. Kým Rusi operujú v Sýrii po dohode so sýrskou vládou, Američanom ,,pozvanie“ chýba.

   Americká vojenská prítomnosť v Sýrii nie je krytá ani mandátom miestnej vlády, ani mandátom OSN – teda je v rozpore s medzinárodným právom.

   Samozrejme, Obamovi môžeme veriť, že 50 vojakov z amerických špeciálnych jednotiek nebude nasadených do priamych bojov. Ich počet je príliš skromný na bojové akcie.

   Zvyšok vysvetlenia však Obamovi veriť nemôžeme. Konkrétne: Obama tvrdí, že špeciálne jednotky majú ,,radiť sýrskej opozícii v boji s Islamským štátom“.

   Na tejto vete nesedí nič. Umiernená sýrska opozícia už takmer neexistuje (ako upozornil The Independent). Scénu ovládli teroristi z an-Nusrá, čo je sýrska frakcia teroristickej al-Kajdy. Väčšinu povstalcov tvoria importovaní bojovníci zo susedných arabských štátov. Nemecká spravodajská služba BND predpokladá, že až 95 percent ,,rebelov“ môžu tvoriť cudzinci, prevažne sunitskí islamisti a teroristi (informoval o tom Die Welt).

   Ďalej: špeciálne jednotky neprídu do Sýrie ,,radiť“. A už vôbec nie v boji s Islamským štátom. Hlavným rivalom Spojených štátov ostáva Asadova vláda. A jej spojenci – Irán a Rusko.

   Medzinárodné právo

   Američania môžu tvrdiť, že prehĺbenie krízy spôsobili Rusi, keď sa s Asadom dohodli na bombardovaní teroristov z an-Nusrá.

   Vo vzájomnom obviňovaní však – v tomto prípade – stojí medzinárodné právo skôr na strane Ruska. Asada môžeme oprávnene považovať za bezohľadného diktátora (rovnako ako saudského kráľa). Stále však platí, že zastupuje sýrsku vládu. A tá požiadala o vojenskú pomoc Rusko. Nie Spojené štáty.

   Navyše, Rusko vojensky pomáha hlavne sýrskej armáde a sýrskej vláde. Spojené štáty vojensky pomáhajú ilegálnym bojovým skupinám, ktorých ťažisko dnes tvoria teroristi zo zahraničia a z al-Kajdy. A ktorí neprišli bojovať za Sýriu a Sýrčanov, ale za zjednotenie Arabov vo veľkom islamskom štáte (kajdisti majú podobné ciele ako ISIS so svojim kalifátom).

   Zhrnuté a podčiarknuté: Saudi, Turecko a Spojené štáty vo vojne o Sýriu nemajú právnu ani morálnu prevahu. Už dlho. To, čo tam podporujú, nie je Arabská jar, ale arabské peklo.

   http://www.aktuality.sk/clanok/307502/komentar-daga-danisa-americania-v-syrii-porusuju-medzinarodne-pravo/#

 • pre mna, z dua – Assad – Ohava

  jednoznacne musi odist americky prezidentsky degenerat – Babrack Ohava.

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Obama tvrdí, že “Assad musí odísť”

Pridaj komentár