Obchody v zdravotníctve riešme systémovo. Komentár Petra Králika

(MZC) Posledné dni píšem o zdravotníctve lebo tá téma by sa nemala odbaviť hulákaním na hlinených nohách na na námestí, ale mala by sa riešiť systémovo. Zdravotnícky výbor dnes v NR SR rozhodol o preverení všetkých obchodov a nákupov s firmou Medical Group a to až od roku 2010.  Je to správny krok a nemalo by zostať len pri ňom. Je treba otvoriť debatu o celom systéme.

Je treba otvoriť tému privatizácie v zdravotníctve, ako aj objasnenie okolností ako sa jednotlivé firmy dostali k nemocniciam, zdravotným strediskám a častiam nemocníc. Rovnako je legitímna aj téma liekovej politiky s väzbou na jednotlivé firmy ako aj téma nákupov vybavenia a zariadení.

Splošťovať túto tému na Fica a Pentu je len známka toho, že niekomu nejde o celú pravdu, ale len o účelový politický boj. Privatizácia v slovenskom zdravotníctve totiž začala v roku 2002. Začala nenápadne a potichu uzneseniami Dzurindovej vlády o odpredaji časti nemocníc a zdravotných stredísk. Keď si pozriete uznesenia vlády z toho obdobia a najmä z augusta, zistíte ako nenápadne sa privatizovali nemocnice po častiach. Je zaujímavé, že tí čo vtedy rad radom hlasovali za privatizáciu a uznesenia vlády dnes hromžia nad vplyvom finančných skupín v zdravotníctve…

Po prevode regionálnych nemocníc na župy, prišli zmluvy na dlhodobé prenájmy nemocníc na 30rokov bez verejnej súťaže! Zmluvy tak absurdné, že župy sa de facto stali nájomcami v nemocniciach, ktoré im ešte pred časom patrili. Prišiel tak skvelý biznis dotovania tzv. neziskových pracovísk. Firmy Penta, Meridex, Erstate Consult spája Dôvera. Nevznikli v roku 2012 pri nástupe Ficovej vláde ich „úspešný“ príbeh a skutočná Zdravotnícka Pentastory začala v roku 2002 a teda vďaka pravici.

Ak to teda demonštranti na SNP v Bratislave myslia úprimne, tak by mali požadovať zriadenie parlamentnej vyšetrovacej komisie privatizácie v zdravotníctve, ktorá by prešetrila všetko až do roku 2002. S takým riešením nemám najmenší problém

Dopadne to tak, že Fico pri odvolávaní Figeľa vytiahne privatizáciu 10 nemocníc Pente za Uhliarika, môže zobrať privatizáciu Polikliniky Mýtna za Dzurindu a výsledok bude ešte väčšie znechutenie, že kradnú všetci.

Každý príbeh musí byť pravdivý. Nemožno písať Zdravotnícku PentaStory, ukazovať na Fica a úplne účelovo zabudnúť ďalších 50dielov Penta a slovenská pravica. Potom kauza skončí vždy fiaskom a dezilúziou ….

Piešťanská nemocnica, kvôli ktorej vznikla dnešná kauza, je nezisková organizácia zriadená ministerstvom zdravotníctva, fakultné nemocnice sú rovnako zriadené štatútom ministerstva zdravotníctva. Ohľadne realizovaných nákupov potrebujeme viacero odpovedí, ktoré demaskujú celý systém.

  • Z akých peňazí boli realizované tieto nákupy?
  • Akým spôsobom prebiehalo obstarávanie?
  • Ako boli nastavené parametre obstarávania?
  • Aký mali podiel zodpovednosti jednotliví aktéri?

Až po týchto odpovediach môžu prísť ďalšie otázky.

  • Je model neziskových organizácií zriadených ministerstvom či župou efektívny a funkčný?
  • Nie je to práve systém nejasných vlastníckych vzťahov alebo ak chcete práve povaha vlastníctva nemocníc príčinou, ktorá generuje korupčný systém?

Pred voľbami do VÚC som písal jeden text o obstarávaní na trenčianskej VUCke. Vtedy som strávil 3 dní nad skúmaním zverejnených zmlúv a faktúr. Našiel som vtedy zmluvu na tonery za 1440 euro za kus pričom trhová cena toho toneru bola 140euro za kus. Našiel som aj iné zmluvy napríklad na inštaláciu kamerového systému a podobne.

Mám taký výraz „stravné poukážky“ v komunále, vo VUCkach a dnes to platí aj pre zdravotníctvo. Antitunelársky zákon nestačí. Chce to oveľa viac. Vrátiť sa k veľkým reformám. Dnes už totiž vieme hodnotiť, či sa VUCky osvedčili, vieme, že potrebujeme komunálnu reformu a vieme že je čas sa vrátiť zdravotníckej reforme.

Nepotrebujeme hulákajúci dav, ktorý neponúka ani na jednu otázku odpoveď. Potrebujeme partiu dôveryhodných a dôsledne pripravených reformátorov. Slovensko potrebuje nádych, dať hlavu hore.

Nepotrebujeme Majdan ale víziu, nepotrebujeme jedných hulákaním ulice nahradiť druhými. Nepotrebujeme zaťaté päste, nenávisť a ničenie. Potrebujeme chladnokrvnú do podrobnosti premyslenú reformu a systémové zmeny.

November 89 bol aj o dialógu. O diskusii, o hľadaní riešení a proti násiliu. Násilie má rôzne podoby. Pochody na parlament a ultimáta svojho času dávali aj talianski fašisti ktorých Benito viedol na Rím…  Rezolúcie prijímané verejným súhlasom davu posielali aj Slánskeho na šibenicu.

Napriek všetkým chybám žijeme v demokratickom štáte, kde fungujú slobodné voľby. Keď čítam profily aktérov Bratislavského Majdánu netaja sa tým že by najradšej povalili Ficovu vládu a že to je ich skutočný cieľ.

Fico odstúpením Pašku preukázal, že má zmysel pre reálpolitiku a pud sebazáchovy v politike. Prekvapil. Tým že to urobil až po víťazstve Rašiho, urobil z Matoviča, Hlinu, Sulíka a Lipšica len bezvýznamných truľov. V kontexte komunálnych volieb tí štyria vyznievajú ako prd vo vesmíre. Fico kauzu Piešťanského CTecka spacifikoval do dvoch týždňov a to spôsobom, ktorý v ponovembrovej ére nemá obdobu. Ministerka, podpredsedníčka NR SR a predseda parlamentu sú fuč.

Fico má tak po komunálnych voľbách všetky tromfy v rukách. Môže na najbližšej schôdzi celú kauzu obrátiť proti tým štyrom. Nielenže odvolá Pašku, ale má teraz morálne právo odvolávať Figeľa Uhliarikom. Nakoniec je zaujímavé, že za všetky uznesenia vlády 2002-2006 o privatizácii nemocníc, časti nemocníc a zdravotných stredísk Lipšic hlasoval a držal hubu. Takže poďme prešetrovať privatizáciu v slovenskom zdravotníctve do všetkých detailov. Veď Pentu výdatne v zdravotníctve vykŕmila aj opozícia za čias Radičovej vlády aj v Bratislavskej župe za čias vládnutia opozície. Napríklad takú Nemocnicu v Malackách dostala Nemocničná a.s. na 30rokov bez verejnej súťaže. Opakujem ešte raz – ak chceme robiť poriadok poďme až do roku 2002 a aj do Bratislavskej župy

Tí štyria preukázali len v akom neuveriteľnom opare sebaklamu žijú. Nemajú mandát, nemajú morálne oprávnenie a minimálne Lipšic má horu masla na hlave. Páčil sa mi jeden status jednej z frendiek, ktorá bola na SNP na Facebooku: „Hlina hovorí, že má mandát. No nič idem domov“

Vážení slovenskí majdanovci. Mám na Vás jednu otázku. Ako, kurva, povaliť vládu, ktorá získala svoj mandát legálne vo voľbách a v krajine kde funguje parlamentná demokracia? Kto sa zahrá na snajperov?

Zdroj:
http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Uznesenie-9308?prefixFile=u_
http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/skryva-nemocnicna-svoje-dlhodobe-plany-za-vyzvu-poslancov/

Pridaj komentár