Ovplyvní nás zvolenie Donalda Trumpa za amerického prezidenta?

Len málo ľudí na svete spôsobuje dnes tak kontroverzné reakcie ako je americký miliardár Donald Trump, ktorý sa triumfálne derie za nomináciou republikánov pre prezidentskú kampaň 2016.

Na Medzipriestore sme pár minút podiskutovali o rôznych súvislostiach, ktoré sa amerických volieb týkajú

2 komentáre

 • Knieza Myskin

  https://www.postoj.sk/12742/americania-tiez-neznasaju-svojich-politikov-aj-ich-volicov-

  Zaujímavejšie je, čo sa deje s voličmi, ktorí cítia lojalitu k republikánom či demokratom. Tu je zrejmé, že sa nálady vyostrili a tábory sa od seba výrazne vzdialili.

  Ukazuje to séria viacerých výskumov, no najlepšie to vidno na ukazovateli hodnôt, ktorý hovorí, koľko republikánov má v skutočnosti bližšie k demokratom a opačne. Zmenu najlepšie vystihuje tento graf Pew Research ….

  Prienik medzi voličmi oboch táborov sa výrazne znížil, čo sa odráža aj na debate v stranách, kde chýba „diablov advokát“ za názory protistrany. Politické strany sa zmenili na kmene, konštatuje Pew Research. Už to nie je len o bežných medzistraníckych hádkach, už je to vyhýbanie sa názorovému stretu, odmietanie komunikácie i na pracoviskách či iné formy izolovania sa.

  Ako to pokračuje, nejde len o problém filozofický, ale praktický. Tie najväčšie veci sa v politike nedajú presadiť bez toho, aby sa za ne nepostavila významná časť oboch táborov. Inak ich spoločnosť odmietne či časom znefunkční alebo sa to skončí ostrým spoločenským konfliktom.

  Tento fenomén „getovania“ koreluje s úpadkom dôvery v politiku. Tá je podľa Pew Research aj v USA na historických minimách. V teste popularity sa kongresmani dostali pod úroveň telemarketérov a predajcov áut, čo je v Amerike synonymom pre podvodníkov a šmelinárov. Pritom ešte pred pätnástimi rokmi bol kongresman silno vážená funkcia.

  Otázkou zostáva, či sa tento stav Amerike podarí zmeniť skôr, ako to vyústi do väčšej politickej krízy. A ak nie, čo to bude znamenať pre geopolitické usporiadanie.

 • Podľa mňa to mikne Clintorisová…:) Trump je len „Čierny Peter“ v lobbyngu ako Kotleba na svk. Treba si počkať na voľby v nemecku – všetko je rovnaká stratégia. Demokracia vo voľbách je dávno len fikcia, podobne ako šanca vyhrať v Tipose, kde výhry „žrebuje“ počítač. heh

Pridaj komentár