Pád Dnepropetrovska alebo utekaj Benja.

Ihor_Kolomoyskyi2

Igor Kolomojskyj (foto Wikipedia)

Utekaj Benja odkázal Igorovi Kolomojskému bývalý poslanec Verchovnej rady za Dnepropetrovsk Oleg Carev. Oleg Carev príslušník miestnej ruskej národnostnej menšiny po sporoch práve s Kolomojským utiekol na povstalecké územie, kde sa stal predsedom parlamentu Novorossije. Oleg Carev poskytol obsiahly príspevok  portálu Russkaja Vesna. Témou príspevku je osud jeho protivníka Igora Kolomojského.

 

Igor Kolomojský sa včera (24.3) o desiatej hodine večer stretol s veľvyslancom USA. Po schôdzke bol Igor Kolomojský plne demoralizovaný, pretože sa mu nič vyjednať nepodarilo. Následne sa stretol s Porošenkom a rezignoval na post gubernátora.

Porošenko tak vlastne len prijal kapituláciu a víťazom bitvy je Geoffrey Pyatt.

Mimochodom, po návšteve Kerryho Kolomojský nebral do úvahy vznesené požiadavky na zastavenie rivality.

Protestný míting na podporu Kolomojského v Dnepropetrovsku bol zo stredy odložený na víkend. A nie je jasné, či vôbec bude. Ako sa ukazuje, nikto bez peňazí a administratívnych príkazov za Kolomojského demonštrovať nepôjde.

Pred odchodom z pozície guvernéra plánovali naplniť námestie štátnymi zamestnancami, zamestnancami jeho podnikov a územnými prápormi bojovníkov ale dnes už verejný sektor demonštrantov nedodá.

Prezident Porošenko pred štyrmi dňami dal hlave SBU Nalyvajčenkovi príkaz zadržať Korbana. Príkaz nebol vykonaný bezprostredne z toho dôvodu, že v mieste pobytu Gennadyja Korbana neboli významnejšie sily verné Kyjevu. Teraz SBU rýchlo posilňuje, preto vidíme v uliciach Dnepropetrovsku jazdiť BTRká.

Obyvatelia Dnepropetrovsku hlásia že štrnásť predstaviteľov Pravého sektoru bolo včera zatknutých, čo rozložilo organizáciu Pravého sektoru a Pravý sektor tak v protestoch nebude fungovať. Územné prápory opúšťajú mestá. Z Odesy ušlo dnes asi tisíc vojakov Pravého sektoru na 28 nákladných automobiloch.

Bolo mi povedané, že pod zámienkou boja s terorizmom SBU vykonáva zatýkanie vojakov Kolomojského práporov aj v Odese. Masové včerajšie zhromaždenia v Charkove bolo tiež márne. Obávam sa, že problém je teraz začne mať starosta Charkov Gennadyj Kernes. Som si istý, že včerajší míting urobil na žiadosť Igora Kolomojského, teda preto aby si udržal jeho podporu.

Priezvisko novovymenovaného guvernéra Dnepropetrovsku naznačuje ako malý výber prezident Porošenko má. Valentina Rezničenka poznám ako dobrého vydavateľa, ale nemá žiadnu skúsenosť s riadením administratívneho celku.

Guvernérom Záporožia bol len mesiac, a potom okamžite bol prevelený do Dnepropetrovsku. Početné samovraždy, ku ktorým došlo v oblasti Záporožie v čase toho mesiaca, podľa môjho názoru, ale nie sú spojené s ním osobne.

Kolomojského nepriatelia oslavujú víťazstvo. Z ich pohľadu dnešné udalosti sú začiatkom konca Kolomojského. Ďalším krokom bude trestné konanie v prípade vraždy príslušníka SBU asistentom poslanca Denisenka (Kolomojského tábor) a trestného vyšetrovania ukradnutej nafty tranzitného ropovodu a privedenia ropovodu do havarijného stavu

Hovorí sa, že potom, čo potrubie bolo naplnené vodou namiesto ropy, po zime, vyzeral ako sito. Škody, ktoré môžu byť pripísané Kolomojskému sú okolo dve a pol miliardy dolárov. Obávam sa, že Igorovi treba utekať nie do Švajčiarska ale do Izraela, ktorý, ako viete, svojich občanov nevydáva na trestné stíhanie do iných krajín.

Igor Kolomojskyj má nehnuteľnosť v elitnej prímorskej štvrti na pobreží Stredozemného mora blízko Tel Avivu. Tam na ulici, ktorá sa nachádza trochu ďalej od mora si kúpil dom aj Gennadij Korban.

Nehodní pre mňa lupiči, zločinci -vojaci, skorumpovaní politici a úradníci, t.j. členovia tímu Kolomojského! V prípade trestného stíhania zo strany oficiálnych orgánov Ukrajiny, vám odporúčam ako útočisko túto vilu. Vyberte si ju, chybu nespravíte.

Príležitosti pre odpor zo strany Kolomojského sa strácajú priamo na očiach. Čoskoro bude úplne odpísaný. Riziko je veľmi veľké pre neho ako aj pre jeho blízkych pomocníkov. Stále však ostávajú jeho zástupcovia vo Verchovnej rade, masmédiá, Privat Bank, dobrovoľnícke batalióny.

Toľko Oleg Carev na Ruskej Vesne.

Medzitým sa ukazuje, že Porošenko ani zďaleka nevyhral. Dmitro Jaroš oznámil, že žiadne rozpustenie jednotiek Pravého sektoru sa konať nebude. Snahu o ich rozpustenie vníma ako Porošenkovu snahu vyhovieť Kremľu. Upodozrieva Porošenka, že uzavrel v Minsku s Putinom tajnú dohodu v tejto veci. zdroj

Zdá sa, že niektorým práporom chuť stretnúť sa „naostro“ s Porošenkovcami naozaj nechýba. Ašer Jozef Čerkasskyj z Dnepr-1 si rozhodne servítky pred ústa nedával a jeho vyjadrenie na adresu Porošenka sa bez použitia pôvodných vulgárnych výrazov zmysluplne preložiť nedá. zdroj

doslov:

Zdá sa, že situácia je naozaj vážna. Pred pár dňami ako keby Kolomojský opatrne sondoval, ako sa Zacharčenko s Plotnickým by postavili k prípadnému otvorenému konfliktu Dnepropetrovska s Kyjevom.

Povstalecká reakcia bola skôr prekvapenie než nejaký jasný postoj (nakoniec nedostali ani jasnú otázku, skôr šifrovaný odkaz) ale dalo sa medzi riadkami čítať, že ak Kolomojský potiahne na Kyjev, povstalci na Dnepropetrovsk zozadu nezaútočia.

Premeškal Kolomojskij čas kedy bolo možné spustiť pochod „čiernych košieľ“ na Kyjev? Podľa niektorých zdrojov sa zdá, že áno, podľa iných, že ten čas ešte len prichádza. Rozhodujúca časť jednotiek Pravého sektoru je na frontovej línii a tú represálie kyjevskej moci nezasiahli. To že k represáliám došlo, im už nedáva moc na výber.

Ak chcú prežiť, teda dôstojne prežiť, musia sa vybrať na Kyjev s Kolomojským alebo bez neho. Ak tak neučinia, noc dlhých nožov si ich počká skôr či neskôr.

Následne môže mať problém Porošenko, otázka je, kto sa prípadnému pochodu „čiernych košieľ“ postaví na odpor.

Dmitro Jaroš zatiaľ stratil niekoľko týlových jednotiek ale to nie je fatálna strata. Zdá sa, že zostávajúce týlové jednotky PS sa snažia presunúť na východ, kde by sa spojili s hlavnými jednotkami PS. Teraz je na ťahu Dmitro Jaroš a jeho odvaha (samozrejme je k úspechu nutná aj rozvaha) môže potočiť dejinami Ukrajiny.

Pridaj komentár