Panika Igora Matoviča

Jedno z najlukratívnejších odvetví marketingu pred voľbami je tvorba prieskumov verejnej mienky. Teraz nemám na mysli zmanipulované prieskumy, ktoré sa objavujú v médiách, ale neverejné, ktoré si politické subjekty dávajú robiť pre vlastné potreby na overenie svoje vlastnej pozície v konkurencii ostatných strán a hnutí, trendov verejnej mienky či postojov voličov.

Bohaté strany ako Smer, ktoré systematicky pracujú na svojom obraze, tieto prieskumy robia pravidelne počas celého volebného obdobia a podľa nich modifikujú svoje vystupovanie a rétoriku. Avšak pred voľbami je niečo podobné doslova povinnosťou pre každého, kto to s politickou prácou myslí skutočne vážne. Môžeme donekonečna diskutovať, ktoré prieskumy sú pravdivé a ktoré nie, dnes však vieme úplne jednoznačne povedať, že realita plnou silou udrela na postavenie (pôvodne) koalície OĽaNO/Nova. Aj keď sa momentálne lídri obidvoch strán, Igor Matovič a Daniel Lipšic tvária suverénne, nemohli ignorovať, že ako koalícia by sa podľa všetkých prieskumov, ktoré mali k dispozícii, nedostali do parlamentu. Preto ide do volieb kandidátka OĽaNO, na ktorej budú ako „hostia“ aj členovia strany Nova.

V doterajšom období mal Igor Matovič povesť človeka, ktorý vie inštinktívne vycítiť nálady voličov a zvoliť takú taktiku, ktorá mu prinesie maximálny zisk. Cez svoju sieť regionálnych tlačovín a vhodne zvolenými marketingovými výstupmi, si vedel zabezpečiť reklamu, ktorá mu nakoniec priniesla dostatočnú podporu verejnosti. Spolu s Ficom, ktorý si populizmus overuje prieskumami, Matovič bol jeden z mála s „ťahom na bránu“, t.j. bol schopný vytvoriť resp. podchytiť agendu zaujímavú pre ľudí.

Zdá sa, že líder OĽaNO podcenil prácu s prieskumami a naopak precenil svoj „čuch“ a intuíciu. Spojenie s Novákmi nepotreboval, OĽaNO sa stabilne umiestňovalo na bezpečne zvoliteľných miestach vo všetkých prieskumoch verejnej mienky, Lipšic však nutne potreboval nejaký výťah do parlamentu, keďže Nova nemala šancu. Spojenie síl teda nebolo manželstvom z rozumu, ale obyčajným obchodom, kde kupujúcim bolo Nova. Je mi srdečne jedno, na čom sa spolu dohodli (a za koľko), dôležité je, že predpoklad bezpečného výťahu na vyvezenie oboch strán ku vláde na ďalšie štyri roky sa nesplnil. Výťah sa preťažil a koalícia začala klesať.

V minulom príspevku som vysoko hodnotil prácu strán Smeru a SaS pred voľbami, ktoré si osvojili dramatickú tému imigrácie a aktívne pracujú na jej zužitkovaní v prospech zvyšovania svojich volebných ziskov. Je mi záhadou, prečo OĽaNO nebolo schopné podobného postoja. Nedá sa povedať, že by Matovič podporoval imigráciu, ale medializácia v tejto téme je zo strany OĽaNO veľmi slabá. Môžem len hádať, čo je v pozadí malého záujmu OĽaNO – možno to súvisí so spomínaným podcenením prieskumov verejnej mienky, ktoré už dlhšiu dobu signalizujú zvyšovanie záujmu ľudí alebo aj so spojením s Novou, kde je známa reťaz prepojenia Nova-ADF-záujmy USA-podpora imigrácie. Vyzerá to, ako keby hnutie bolo pod tlakom a namiesto hľadania riešení sa pohybuje apatickou zotrvačnosťou, dúfajúc, že to nejako dopadne.

Fatálne zlyhanie Matoviča sa prejavuje aj v nekoncepčnosti, ktorú momentálne okolo OĽaNO pozorujem. Predseda hnutia sa vyjadruje k témam, ktoré jednoducho nie sú zaujímavé pre voličov a ktoré nevnímajú ako primárne pred voľbami. Príkladom je jeho vyjadrenie k plynovodu Nord Stream 2. Jednak je z hľadiska správnosti úplne komické a zlé, hovoriť, že Nemecko chce jeho stavbou trestať Slovensko je na vystúpenie v zábavnej šou a jednak si povedzme úprimne: „zaujíma to jeho voličov?“. Odpoveď je, nie.

OĽaNO skrátka nemá tému a zúfalo potrebuje nejakú nájsť. Avšak starý Matovič by to s plynovodom ani neskúšal, jednoducho by túto tému obišiel zďaleka a našiel si niečo iné.

V tomto momente začína byť osud OĽaNO (a Novy) celkom zaujímavý. Ak som považoval kampaň SaS za pozitívne prekvapenie, (ne)kampaň Obyčajných ľudí je pre mňa skutočne negatívnym prekvapením. Dokonca si myslím, že je ohrozená aj ich prítomnosť v parlamente, t.j. že by sa za veľmi nepriaznivých okolností nemuseli dostať cez hranicu 5%. Igor Matovič má pred sebou ešte ťažké týždne. Ak skutočne nepríde s uveriteľnými postojmi alebo nejakou bombastickou udalosťou, ako to robil v minulosti, jeho vyhliadky nie sú príliš ružové.

Kúpte si veľkú Colu, vedro pukancov a pohodlne sa usaďte. Záver predvolebnej kampane bude minimálne pre OĽaNO a Novu ešte veľmi napínavý.

Zdroj:

http://www.ta3.com/clanok/1076052/matovic-nord-stream-2-je-trest-nemecka-za-nas-postoj-ku-krize.html

4 komentáre

  • jasne ta3 ako najnezavislejsia televizia verbuje proti matovicovi a lipsicovi , cudne 🙂

  • A Lipšic mal aj kauzy? – veď e svatý človek,

  • * protestami

  • Lipšic by sa možno aj dostal do NR SR so svojim pochybným projektom NOVA, keby nezačal hádzať blatom po Haščákovi kvôli Gorile. Práve Lipšic a jeho ľudia stáli za zverejnením ITP Gorila, aby rôznymi prostami ktoré organizovali Lipšicoví fízli – Pčolinský a spol., z toho vytĺkli maximum politického kapitálu. Nepočítal s tým, že Penta mu úder vráti v podobe rôznych webov typu lipsic.net a platených „blogerov“, regrutovaných z bývalých príslušníkov ŠTB a SIS, a výsledkom je, že na verejnosť vyplávali aj kauzy Lipšica a jeho bezprostredného okolia, ktoré z neho urobili politickú mŕtvolu… a Lipšicova hviezda pomaly dohasína…

Pridaj komentár