Peter Králik: tragédia slovenskej opozície

Opozičné strany podriadili všetko heslu lebo Fico a aby tam Fico nebol. Vďaka tomu úplne absentuje debata o tom, aké ciele a úlohy by mala mať budúca vláda po roku 2016„, hovorí vo svojom komentári Peter Králik.

Opozičná politika sa zvrhla na hru, kde sa jednotlivci predháňajú v čiastkových prevádzkových populistických návrhoch, alebo sa svojsky situovali do role urválkovských prokurátorov či vyšetrovateľov. O veľkých reformách nehovorí nik ani o zásadnej zmene charakteru štátu.

Naopak, keď čítate návrhy Siete, ktorá má ambíciu postaviť premiéra, tak sa musíte štípať do lakťa, či sa dá v jej prípade ešte hovoriť o pravicovej strane. SIEŤ dnes predčí v populizme Smer a z pohľadu budúcnosti Slovenska ju možno považovať za skutočnú škodnú.

Odpoveď ostatných strán v opozícii na návrhy Siete chýba lebo politika „Zlý, zlý Fico“ nedovoľuje stranám sa dobrovoľne vylúčiť z prípadnej budúcej koalície. Lenže taká koalícia bude na dve veci na nič a na hovno.

Aby som bol objektívny, jediný hodnotový a reformný návrh padol za posledné 3 roky zo strany SKOKu v podobe Verejných občianskych partnerstiev pri financovaní infraštruktúrnych projektov, ten jediný spĺňa označenie reformný a pravicový. No Slovensko potrebuje takýchto návrhov omnoho viac. Potrebujeme rozbiť princíp Casina vo verejnej politike štátu. Na to však odvaha chýba. Chuť na nezmysly rastie každým dňom do volieb.

Ak nevznikne výrazná „protestná strana – hnutie“ do volieb, pre ktorú nebude tabu hovoriť o katastrofálnom dedičstve 2. Dzurindovej vlády a zároveň sa vymaniť z opozičnej paradigmy „lebo Fico“, budeme sa musieť zmieriť že voľby 2016 budú najtrápnejšie v histórii Slovenska, pretože SIEŤ, MOST, NOVA, KDH, OĽaNO, SDKÚ, ŠANCA a ďalší nie sú alternatíva ale len nedočkaví prevádzkari technológie moci

Pridaj komentár