Plynovod Nord Stream je „obohatený“ bombou

Švédske úrady v piatok popoludní zistili, že v blízkosti ruského plynovodu je diaľkovo riadené podmorské výbušné zariadenie.

Ruský plynovod Nord Stream vedie v Baltskom mori na rovnakej zemepisnej šírke ako južný mys Ölandu, južne od Gotlandu blízkosti teritoriálnych vôd Švédska. Pri rutinnej kontrole bol nájdený aparát neznámeho pôvodu.

Johannes Hellqvist dôstojník švédskych ozbrojených síl pre styk s verejnosťou povedal pre švédsku televíziu SVT: „Naše hodnotenie je, že ide o jednorazové zariadenie s malou bombou, ktoré sa používa na odmínovanie. Nie je pravdepodobné, že výbušniny vybuchnú.

Napriek tomu, švédska námorná správa vydala navigačné varovanie o „nebezpečnom objekte“, doporučujúc lodiam dodržiavať bezpečnú vzdialenosť troch námorných míľ (5,5 km) od miesta nálezu bomby.

Armáda odmietol špekulovať, či by zariadenie mohlo byť umiestnené k plynovodu teroristami. Pravdepodobnejšie je historické vysvetlenie jeho existencie, ako povedal Johannes Hellqvist pre SVT: „Táto časť Baltu má množstvo mín z druhej svetovej vojny. Zariadenia sa mohlo driftovaním posunúť ďalej, a potom by sa tu ocitlo z dokonale prirodzených dôvodov.

Zariadenie je zostrojené tak, aby odpálilo vstavanú výbušninu, keď sa priblíži k míne, ktorú treba zneškodniť. Pri výbuchu dôjde zároveň aj k zničeniu samotného zariadenia.

Keďže bomba bola nájdená mimo švédskych teritoriálnych vôd, švédske ozbrojené sily nie sú zodpovedné za jej zneškodnenie. O ďalšom postupe sa bude diskutovať v pondelok.

Zdroj:

http://www.thelocal.se/20151107/explosive-sub-found-near-russian-gas-pipeline

One comment

Pridaj komentár