Po Erdoganovi to vyzerá, že Putin dosiahol úspech aj voči Obamovi.

V dnešnom komentári Washington Post píše, že administratíva prezidenta USA B.H.Obamu navrhla Rusku spojiť letecké sily a koordinovať zvýšenú intenzitu útokov na oddiely Jabhat Al-Nusra, ktoré sa hlásia k organizácii Al-Kajda. Organizácia Al-Nusra je hlavným nepriateľom oficiálnej sýrskej vlády.

Podľa návrhu, ktorý osobne schválil prezident Obama a bol silne podporovaný ministrom zahraničia Johnom F. Kerrym, americká a ruská armáda budú spolupracovať na doteraz nemysliteľnej úrovni. O podobnú spoluprácu sa Rusi snažili po celú dobu, v ktorej sa angažovali v Sýrii.

Výmenou by sa s Rusmi dohodlo, že budú tlačiť na vládu prezidenta Bashar al-Assada, aby zastavil bombardovanie určitých sýrskych povstaleckých skupín, ktoré Spojené štáty nepovažujú za teroristov. Podľa návrhu by Spojené štáty Rusku nedodali presné lokácie týchto skupín, ale mali by špecifikovať geografické oblasti, ktoré by boli v bezpečí pred vzdušnými útokmi vlády a ruského letectva.

Tento krok je mimoriadne významný, pretože zo strany USA priznáva Rusku nezastupiteľnú úlohu v sýrskej kríze a dáva prítomnosti ruskej armády legitimitu. Rovnako sa z Ruska obecne stáva partner na riešenie úloh, čo je v podstate návrat do pozície spred ukrajinskej krízy. Rusko prestáva byť „vyvrheľom“ civilizovaného sveta.

Práve toto a tiež navýšený stupeň spolupráce je zrejme pre ministra obrany Ashton Carta prekážkou, kvôli ktorej sa voči tomuto plánu staval. Podľa zdrojov z Bieleho domu mnohí úradníci plán považujú od začiatku za úplne chybný

Bývalý veľvyslanec USA v Sýrii Robert Ford tvrdí, že Rusi nemajú v úmysle vyvíjať tlak na Asada, takže nepredpokladá nejaké veľké výsledky. Tiež mu vadí, že pozície Jabhat al-Nusra sú v podstate nerozlišiteľné od pozícii „dobrých teroristov“, čo pri mimoriadne vysokej pohyblivosti a premenlivosti hraníc negarantuje, že Američanmi podporované skupiny budú mimo nebezpečenstva. Kritizuje aj samotný úmysel zvýšiť intenzitu bombardovania Jabhat al-Nusra, ktoré vraj povedie k zvýšenému počtu civilných obetí

Je známe, že časť americkej diplomacie by namiesto spolupráce s Rusmi, čo nepriamo pomáha sýrskej vláde, preferovala zvýšený vojenský tlak a priame útoky na pozície armády Sýrie. V tomto zmysel podpísalo 50 diplomatov otvorený list smerovaný súčasnej americkej vláde. Namiesto toho sa však Obama s Kerrym rozhodli presne naopak. Ak ich plán a spolupráca s Rusmi uspejú, je možné, že vláda Bashar al-Assada dosiahne nejaký významný úspech ako je napríklad ovládnutie Aleppa, čo je druhé najväčšie mesto Sýrie a čo by následne podstatne oslabilo ostatné skupiny sunitských rebelov a tiež podstatne posilnilo oficiálnu vládu.

Andrew Tabler, vedúci pracovník washingtonského Inštitútu pre politiku Blízkeho východu však naznačil, že Rusko túto spoluprácu víta kvôli už spomenutej snahe zlepšiť nielen spoločné vyhliadky na boj s terorizmom, ale aj kvôli zlepšeniu ruského postavenie vo svete.

Zdroje z ministerstva zahraničia zas hovoria, že pri pláne ide o snahu využiť ochotu Rusov nadviazať vojenskú spoluprácu, čo je spôsob ako udržať vplyv Ameriky na dianie v Sýrii. Podľa amerických analytikov totiž nemá situácia vojenské riešenie, je to v podstate pat.

4 komentáre

 • Knieza Myskin

  z diskusie inde:

  Protesty Spojených štátov proti prvému bombardovaniu ruskými lietadlami, ktoré začalo 30. septembra, pretože bolo vedené aj proti jednotkám bojujúcim proti Al Assadovi a vycvičenými CIA, rozčúlili sýrskeho arcibiskupa Jacquesa Behnan Hindov, ktorý stojí na čele Syro-katolíckej archieparchie (arcidiecézy) Hassaké-Nissibi .
  V rozhovore pre noviny povedal:
  „Americký senátor John McCain protestoval, že Rusi nebombardujú pozície Islamského štátu, ale skôr anti-Assadovských rebelov, vycvičených CIA. Podľa mňa to sú znepokojujúca slová. Predstavujú nehanebné priznanie, že za vojnou proti Al Assadovi stojí tiež CIA a že sa jedná o konflikt, ktorý riadi mocenské kruhy ďaleko od Sýrie a ich spojenci v blízkovýchodnom regióne. “
  „Západná propaganda“, zdôraznil Hind „stále hovorí o umiernených rebelov, ktorí neexistujú – medzi všetkými ozbrojenými skupinami nájdeš tie zo Slobodnej sýrskej armády len, ak ich budeš hľadať za pomocou lupy. Všetky ostatné značky, okrem Islamského štátu (Daesh), splynuli a boli pohltené frontom Al-Nusrat, čo je militantné odnož al-Kájdy v Sýrii „.
  „Je to všetko veľmi znepokojujúce“, ​​povedal a poznamenal: „Máme tu super-mocnosť, ktorá 14 rokov od 11. septembra protestuje, že Rusi zasahujú proti milíciám al-Kájdy v Sýrii. Čo to znamená? Že je teraz Al-Káida spojencom USA len preto, že v Sýrii má iné meno? Skutočne tak moc pohŕdajú našej inteligenciou a našou pamäťou? „

 • Americkí analytici drístajú nezmysly. Situácia v Sýrii nielenže má vojenské riešenie, ale je to jediné možné riešenie a spočíva v likvidácii západom financovaných teroristických skupín. To je jediný spôsob ako tam opäť nastoliť mier a právny štát.

Pridaj komentár