Pod prachom histórie kostlivec sa skrýva

Dnešné Poľsko je veľká krajina, hrdá na svoje tradície a veľkých mužov histórie. Žiadny Poliak nedokáže bez pýchy v hlase spomenúť porážku križiakov pri Grunwallde 1410 počas vlády zakladateľa dynastie Jagellovcov Vladislava II Jagella, dobytie Moskvy 1610, či Jána III. Sobieskeho, ktorý zachránil Európu pred islamským vpádom rozhodujúcim vkladom počas bitky pri Viedni 1683. Nezabudnuteľným mužom dnešnej histórie sa stal tvorca moderného poľského štátu maršal Józef Piłsudski

Maršal Piłsudski bol vedúcou postavou pri konštitúcii a obnovení poľského štátu, ktorý bol stáročia rozdelený medzi Prusko, Rusko a Rakúsko-Uhorsko. Jeho autorita bola v čase po prvej svetovej vojne nesporná, jeho slovo, resp. podpora malo väčší význam, než čokoľvek iné. V tej dobe Lewis Bernstein-Namierowski v memorande pre britské ministerstvo zahraničia popísal pozíciu Piłsudského:

„Je to jediný štátnik, ktorého Poľsko zrodilo vo vojne. On sám má väčší vplyv, než všetci politici dohromady. Autorita, ktorej sa teší jeho meno, je obrovská (enormous)? Nikdy sa nezaoberá nepodstatnými záležitosťami, vždy má na očiach veľké otázky? Je dosť populárny, aby mal moc zvrhnúť akúkoľvek vládu, a samé jeho meno vystačí za program.“

Maršal otvorene pohŕdal politikmi a demokratickými inštitúciami, blízka mu bola autoritatívna vláda až s fašistickými diktátorskými prvkami, s vedúcou úlohou armády a nekompromisným potláčaním kritiky a odporu.

Pre mnohých ľudí je však možno prekvapením, keď sa dozvedia, že práve dnes si pripomíname výročie dohody hitlerovského Nemecka a  Piłsudského vlády.

Na fotke je ríšsky kancelár Adolf Hitler a poľský diktátor maršal Józef Piłsudski.

Na fotke je ríšsky kancelár Adolf Hitler a poľský diktátor maršal Józef Piłsudski.

26.1.1934 podpísalo Nemecko s Druhou Poľskou republikou pakt o neútočení, tzv. Pakt Piłsudski-Hitler. Na základe tohto paktu si Poľsko uvoľnilo ruky na hraniciach s Nemeckom a začalo agresívne presadzovať svoje územné nároky voči Československu. V roku 1938 Poliaci využili Mníchovskú dohodu a násilím vtrhli do Tešínska, ktoré pripojili k „Rzeczpospolitej“. Rovnako neskôr obsadili aj časť Oravy a Spiša na Slovensku.

Následkom týchto udalostí poľskí nacionalisti považovali tieto územia za poľské a dodnes glorifikujú ľudí ako Józef Kuras, zvaný Oheň, ktorý ešte dva roky po druhej svetovej vojne vojne vraždil slovenské obyvateľstvo na Orave, Kysuciach a Spiši.

 

3 komentáre

 • V roku 1938 Poliaci využili Mníchovskú dohodu a násilím vtrhli do Tešínska, ktoré pripojili k “Rzeczpospolitej”. Rovnako neskôr obsadili aj časť Oravy a Spiša na Slovensku.

  Tesinsko si presadil Masaryk kvoli uhliu, bolo to cisto polske uzemie
  na oplatku dal poliakom kus slovenskeho uzemia (horne Kysuce a hornu Oravu) bez toho aby sa ich spytal

  hranica bola vyse tisic rokov jasna, jedine co sa posuvalo bolo obsadenie polskeho uzemia pri deleni Polska (mocnosti sa dohodli ze nechcu mat s Poliakmi problemy tak ich rozdelili rovnako ako o 200 rokov neskorsie nemcov)

  • Mariusz Malinowski

   Prasadil to slabe slovo v 1920 roku ked poliaci bojovali s bolsevikmi Masaryk pozastavil vlaki so zbranmi a vyderal polsko aby odstupilo od plebiscitu o Tesynsko, Poliaci musali suhlasit ale ten podraz nikdi Cechom nezabudli, a hned ako to bolo mozne vratili veci naspat. je fakt ze v odpornej spolocnosti Hitlera.
   A Ognen je povazovany skor za vraha ako za hrdinu.

  • Češi sa dohodli s Poľskom na výmene Tešínska za časti oravy a spiša. Pekne je to popísané tu: http://www.tsp.org.pl/o-nas,1,,,1.html

Pridaj komentár