Podivné hlasovanie v Hospodárskych novinách

Podľa vzoru Česka, kde niektoré médiá vyhlásili anketu o vystúpení krajiny z Únie, sa k tejto iniciatíve pripojila aj redakcia Hospodárskych novín. Výsledok je zatiaľ oficiálne 50:50, avšak mnohé komentáre naznačujú možnosť manipulácie prieskumu v prospech zotrvania.

V diskusii SME sa objavil nasledovný komentár pridaný 13:36

No dejú
sa čudné veci. Vyššie som dal link na online prieskum o zotrvaní Slovákov v EU a čuduj sa svete. Ešte pred cca 15 min bol pomer 63 ku 37 percent v prospech odchodu z EU a zahlasovalo dovtedy okolo 25000 ľudí. A pozrel som tam teraz a čo nevidím 49 ku 51 v prospech zotrvania a počet hlasujúcich o 7 tis. ľudí viac, skoro 32 tisíc (za 15 min). Čo je však zarážajúcejšie, je počet ľudí, ktorí si tento link otvorili – iba niečo pod 30tisíc?! Kde sa vzalo tých ďalších 2 tis. hlasov?!?! Je možné, aby niekto už aj na tejto úrovni upravoval prieskumy tým „správnym“ spôsobom a tým aj verejnú mienku?!…

Ďalší komentár zo sociálnej siete upozornil na pretrvávajúci rozdiel medzi počtom otvorení a hlasovaní :

Link si otvorilo 31861 a hlasovalo 32635. Tak nejako to nesedí 🙂 čas 16h27m

V čase 18:48 som si to otvoril aj ja a hlasovanie je ešte stále veľmi podivné

Hlasovanie-1 Hlasovanie-2

Celkový pohľad na stránku

Hlasovanie-All

Aká je pravda? Aká je realita? A má to vôbec význam komentovať?

Ak by to bola pravda a ak manipulácia prebieha už takýmto hrubým, stupídnym spôsobom, potom je zrejmé že žijeme v iracionálnom totalitnom svete, kde vôľa občana „je hovno“. Potom sa nemáme prečo diviť porovnávaniu čias spred roka 1989 a dneška. Rovnaká neúcta k demokracii, rovnaká manipulácia, rovnaké klamstvá, rovnaké uctievanie „verchušky“, rovnaké stádo nadšených propagandistov a Jasánkov. Len smer sa zmenil, namiesto východu sa klaniame na západ a postihy za verejnú kritiku a oponentúru zatiaľ nie sú také drakonické, ako boli za komunistov.

 

10 komentárov

 • Tvl, teraz pred chvilou to zas spravili! To uz co je?! 😀 😀

 • Takže tak. Dnes je piatok ráno a ja pridávam svoj postreh. Do ankety v HN som aj ja pridal svoj hlas. Bolo to ešte v jej začiatkoch a pomer bol 51:49. Neskôr som tam klikol so záujmu ako sa hlasovanie vyvíja. Bolo cca 67:34 a počet hlasov 15000. Hovoríte, že podobne to išlo až do cca 25000 hlasujúcich. Potom nastal zvrat. Prišli do práce úradníci ministerstva propagandy a každý zahlasoval. Pomer sa zmenil na zhruba 50:50, počet hlasov 33000. Dnes ráno je 51:49, hlasy 35000. Vyplýva z toho jediné, úradníka nepreštíš ľahko. On je tu na to, aby určoval trendy, čo je správne a čo nesprávne. Konečne už treba všetkých politikov nakopať do riti.

 • No, vy rejpalisti, vy si koledujete o to, že vám schovají údaj o počtu hlasujících a IT problém bude rázem vyřešen.
  Svět je tak jednoduchý!

 • Hospodárske noviny sú podnikateľský subjekt a ako akciová spoločnosť má za cieľ dosahovať zisk. Zisk sa dá v dnešných pokrútených pomeroch dosiahnuť iba lezením EU do zadnej časti tela, inak nebudú dotácie z ministerstva kultúry, nebudú eurofondy a nebudú inzerenti…. No a to by bol koniec podnikateľským aktivitám majiteľov hospodárskych novín.
  A tak si museli pomôcť „malou“ manipuláciou v duchu eurohodnôt.

 • Zeby niektory co otvorili link nehlasivali?…

  • Skús pouvažovať. Keby tomu bolo tak, ako si napísal, tak by bol pomer opačný. Súčasný stav znamená, že množstvo ľudí hlasovalo bez toho, aby otvorili link.

   Logické ale je, že ten kto hlasoval, následne niekoľkokrát navštívil stránku, aby si pozrel výsledky hlasovania. A mnohí si pozreli stránku bez toho, aby hlasovali. Takže už rovnaký počet návštevníkov stránky a hlasujúcich by bol nereálny. Je to zrejmá manipulácia.

  • ste tomu neporozumeli. Niektorí ľudia ktorí hlasovali si zabudli pri tom otvoriť stránku kde sa hlasovalo a preto ich nezapočítalo. Jednoduché… a vy z toho konšpiračnú teoriu založíte. Ako môžu slovenske, alebo hocijake demokraticke noviny klamať, toodkiaľ ste. To len tu v Moskve…. Prd v Moskve. Keby ste chlapi vydeli dnes tie plné kaviarne na Miasnickej, ako sa ľudia bavia – aká tam kríza, nejaký Brexit? nejaká Európska únia… TU je pohoda, guľajem na polnuiu katušku:-)

 • Internetové prieskumy kde netreba byť prihlásený sa daju veľmi ľahko sfalšovať…

 • Tiez som to dnes sledoval. Pridavam moj postreh z poobedia:

  Hlasovanie zacalo vcera 22.6.2016 o 10:44

  Dnes 23.6.2016 som sledoval vysledky cca o 12:00 a boli nasledovne:

  Za vystupenie z EU – 63%
  Za zotrvanie v EU – 37%
  Pocet hlasujucich 24000
  V prepocte to znamena:
  Za vystupenie z EU cca – 15100 ludi
  Za zotrvanie v EU cca – 8900 ludi

  Cca po hodine, hodine a pol je stav:

  Za vystupenie – 49%
  Za zotrvanie – 51%
  Pocet hlasujucich – 31700
  V prepocte:
  Za vystupenie cca – 15500 hlasov
  Za zotrvanie cca – 16100 hlasov

  V sumar to ted znamena, ze za poslednu hodinu pribudlo cca:
  Za vystupenie – 400 hlasov
  Za zotrvanie – 6600 hlasov

  Vsimol som si to preto, lebo som sa na tento prieskum odvolaval v diskusii na fcb aktuality.sk kde zverejnili nezmyselny prieskum s Fokusu. Asi po dvoch hodinach ale aktuality zmazali cely clanok aj s diskusiou a chvilu na to som si vsimol, ze su zmenene vysledky na HN.

 • Teoreticky to nie je nutne pravda, ze link videlo X ludi, pretoze sa castokrat posiela uz predpripravena stranka, aby sa tak zrychlilo nacitavanie. Drzal by som sa skor cisla pri hlasovani, to ukazuje castokrat aktualizovane udaje, narozdiel od poctu zobrazenia stranky.

Pridaj komentár