Podľa prezidenta je odpor voči Únii a NATO neprípustný

Agentúra SITA vydala komentár k príhovoru Andreja Kisku. Boj proti hybridným hrozbám, slovenské predsedníctvo v Rade EÚ, strategická komunikácia o európskych problémoch, rozvojová pomoc, Visegrádska štvorka či samotné demokratické hodnoty boli hlavnými témami príhovoru prezidenta Andreja Kisku na 17. ročníku hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky SR za rok 2016. Konferencia sa konala na pôde ministerstva zahraničných vecí.

Prezident priznal, že už nie tak celkom platí konsenzus o zahraničnej politike Slovenska. Slovensko má síce oficiálne proeurópsku a pro-NATO vládu, v parlamente má ale podľa neho až príliš veľa poslancov vlažný až alternatívny vzťah k našim prioritám a od vlády tiež niekedy zaznievajú mätúce signály. Kiska ako príklad uviedol sankcie proti Rusku, ku ktorým sa Slovensko pripojilo a podporuje ich, avšak neustále spochybňovanie ich významu je ľahkovážne a nezodpovedné. Súčasný postoj k Rusku, ktoré anektovalo Krym a podporuje separatistov na východe Ukrajiny, nie je podľa Kisku možné nechať bez odozvy. Hlava štátu takisto uviedla, že dôveryhodnosti neprispieva, ak politici hovoria iným jazykom v Bratislave a iným v Bruseli. „Musím rozprávať jedným a rovnakým jazykom na uzavretých rokovaniach aj v rozhovoroch s ľuďmi, rozprávať tak v Bratislave ako aj Bruseli. Schizofrénia u nás doma a vonku spochybňuje a oslabuje našu politiku,“ povedal Kiska s tým, že potrebujeme sa držať priorít, precíznejšie formulovať naše záujmy a ciele a komunikovať ich konzistentne navonok aj dovnútra krajiny. „Zahraničná politika je dlhodobo postavená na dvoch pilieroch “ Európskej únii  a NATO. Toto sú piliere, ktoré sa nesmú stať obeťou žiadnych politických záujmov a ambícií,“ uviedol prezident pred diplomatmi.

Kiska na pôde rezortu diplomacie upriamil pozornosť aj na premyslenú hybridnú vojnu. Premyslená stratégia využíva sociálne médiá, polopravdy a zameriava sa na našu slabinu – neschopnosť rýchlo brániť naše hodnoty. Hlava štátu pripomenula, že kremeľskú propagandu pomenoval aj Európsky parlament. „Informačná vojna je jedným z vážnych ohrození Slovenska, a žiaľ, oficiálne zložky robia veľmi málo, nerobia skoro nič,“ povedal prezident. Ako dodal, sme „terčom, ktorý sa nebráni“. Toto správanie je podľa neho nezodpovedné a pripomenul, že naši susedia v Visegráde robia viac.

Tieto aspekty by podľa prezidenta mala reflektovať aj Bezpečnostná stratégia, ktorú Slovensko teraz aktualizuje. „Očakávam dokument, ktorý bude silno politický a nie neurčito úradnícky. Dokument,  v ktorom nebudeme nič zľahčovať, v ktorom sa ukáže pravda, či je u nás ešte dosť politickej sily a odvahy,“ dodal prezident. Pokiaľ ide o bezpečnosť ako takú, prezident varoval, že si Slovensko dostatočne neplní záväzky. „Je nevyhnutné dokázať, že nám na spoločnej obrane záleží o nič menej, ako spojencom,“ vyzval prezident s tým, že by bolo nemúdre, aby sme sa takto zbavili možnosti zmysluplne debatovať o euróspkej obrane.

Visegrádska štvorka je podľa prezidenta pre Slovensko veľmi dobrý a užitočný formát a je to prirodzene prvá voľba pri hľadaní spojencov. Na druhej strane sa ale nesmieme stratiť vo veciach, ktoré nie sú našim záujmom.

Kiska si podľa vlastných slov uvedomuje, že veľa diskusií sa venuje konceptu viacrýchlostnej EÚ. Súhlasí s vládou v tom, že Slovensko musí byť v jadre. „Ale bol by som rád, keby sme dokázali oveľa  zrozumiteľnejšie prispieť do debaty, ako má to jadro vyzerať,“ uviedla hlava štátu. Do jadra sa podľa Kisku nedá dostať iba technickými parametrami ako napríklad meraním deficitu, ale veľa závisí od dôvery, ktorú budeme mať. „Nikto nám neuberá názor, ale prvoplánové a populistické živenie vášní o  zlom Bruseli, kedykoľvek sa to hodí, je z periférie, nie jadra, najúspešnejšieho projektu,“ skonštatoval prezident.

Ministerstvo zahraničných vecí môže podľa prezidenta zohrať významnú úlohu smerom dnu, môže oživiť odbornú diskusiu o našej európskej a zahraničnej politike. „Posilniť verejnú diplomaciu, alebo správnejšie, strategickú komunikáciu, bolo príležitosťou počas slovenského predsedníctva,“ myslí si prezident, ktorý napríklad ocenil štátneho tajomníka Ivana Korčoka za jeho obhajobu EÚ založenú na zrozumiteľných faktoch a pozitívnych emóciách.

Kiska zároveň počas svojho príhovoru poďakoval všetkým pracovníkom, i tým, ktorých nebolo vidno, za úspešné predsedníctvo. Takisto vyjadril svoju úctu dobrovoľníkom a mimovládnym organizáciám, ktoré sa venujú rozvojovej pomoci a šíria tak dobré meno Slovenska  v zahraničí.

22 komentárov

 • Je mi zle,keď si čítam vyjadrenia Kisku ,hanbím sa za takého prezidenta.Je to špina,ktorá pohŕda Slovákmi a pchá sa do zadku NATU a Bruselu,posratý zbohatlík.Nebudem sa čudovať ak Slovensko privedie k počiatkom zániku.
  Mohol by sa už konečne ten človek prebudiť a počúvať Slovákov ich názory a chrániť naše záujmy,záujmy Slovenského občana a nie vlastný business.Veď je to prezident,tak nech prestane obchodovať s našou kožou.

 • Kiska, ty k***** nekonečný, kedy už budeš pozerať na svet cez zamrežované okno leopoldovskej väznice?

  prosim bez vulgarizmov
  Admin

 • Kriska si pomýlil pojmy.To že je prezident ho neoprávňuje presadzovať vlastný názor a nerešpektovať názor Slovákov.Dávno malo byť referendum o vystúpení z EU a NATO.Kiska Slovensko nevlastníš ty chumaj!!!

 • Keby len odpor k unii a NATO. Ja mam odpor aj k nemu samemu a hlavne jeho mastnej dva tyzdne neumytej plesine. Je to fakt nechutne.

 • http://aeronet.cz/news/video-kapesni-putin-a-spionazni-centrum-cia-ve-frankfurtu-se-stovkami-spionu-ne-rusove-ale-americane-spehuji-evropu-skrz-naskrz-bezpecne-uz-nejsou-ani-antiviry-ani-firewally-cz-titulky/
  Poznámka – firma Eset je už fakticky americká, takže je jasné, za koho kopú, na Slovensku vlastnia denník N – takže v politike sú až po krk. Mať nainštalovaný Eset = platený rezident. Tak potom radšej neplatený Commodo – treba najprv stiahnuť soft do kompu, odísť off line zo siete, nainštalovať commodo, potom odinštalovať Geekbuddy, a znovu preinštalovať Commodo /v položke pridať-ubrať programy/ – neodosielať správu o stave systému – a nastaviť firewall podľa uváženia. Nenastavovať paranoický systém – prestanú fungovať rôzne aplikácie. Treba sa prelúskať a treba aktívne denne likvidovať bordel z PC. Keďže cenou za free je často stiahnutie obsahu PC – takéto softy treba zásadne inštalovať mimo siete – fyzicky /vypnúť aj wi fi/, nie len mimo internet!
  https://antivirus.comodo.com/

 • prezident má svoj vlastný kolotoč, a vstupné naň mu platili slováci. Keď už nemali z čoho, tak im požičiaval naspäť za účelom percentuálneho zisku – zhrnuté jedným slovom „úžera“. Aby to pri vstupe do politiky nevizeralo nepríjemne, tak sa vzdal tej časti – aktíva už boli v obehu a zo zisku predaja spravuje výber tých aktív naspäť z obehu. Uzavretý sofistikovaný kruh s imunitou. Had požiera svoj vlastný chôst … on had nieje, urobil ho z ľudí principiálnym spôsobom zastretým solidaritou pomoci. Ako môže človek čakať, že takémuto obchodníkovi bude záležať na „hadoch“, ktoré sa tak-či tak zjedia samé…. ? Nechcem žiť medzi nekonečne syčiacimi hadmi – prial by som si naspäť ľudí/slovákov ! To je však cesta ťažká, musia prv pochopiť zákony duálneho vnímania a pýtať sa viac, ako syčať a chvostom ukazovať na všetky strany. Kto to pochopí bude priamo pri plnej zodpovednosti (bez výhovoriek na niekoho-politici, riaditeľ atď.) poznať budúcnosť. Takto je myseľ uviaznutá (úmyselne) v správach – minulosti (dianí, ktoré sa už stali a nejde ich zmeniť) môžete tu nad nimi len polemizovať a hádať sa kôli nim EGOm donekonečna. Potrebné sú informácie…;)

  • jeho diplomacia je čisto obchodná … tá je rozdielna od politickej, či právnej voči svojmu ľudu. Nečakajte teda, že bude hájiť Vaše právo – nikto ho k tomuto smeru chápania neviedol ako minulého obchodníka, či finančníka. Vybral si právo na úsmev na základe aj Vášho hnevu – sami ho verili/volili ľudia. Prúserom však je, že cesta z tohoto kolotoča ja strážená Vašim neprávom, a tak Vám dá na výber z kandidátov vo voľbách potrebných pre vyšší level – húsenkovú dráhu globálnej politiky, nie výberom priameho zástupcu z ľudu. Ak by sa aj tak stalo, čertom v sebe zmetení schizofrenici a sebci trpiaci v DNA defektným komplexom menejcennosti sa postarajú väčšinou o jeho odstránenie z trhu…. pozn. vyššie predsúvaní poloľudia k riadeniu spoločnosti(ja ich nazývam supervizori – Vy politici) sú fin.dotovaní/a hneď vazalstvom upísaní z mimo hraníc slovenska. Takíto ľudia sa vyberajú na základe/DNA/ určitých vlastností dlhším pozorovaním – podobne ako v mediálnom svete show´s televízni klauni…. Umelci hrajú v divadlách priamo pre a pred očami a srdcom ľudí.

 • A čo sa týka EÚ 80% našej výroby odoberá Únia-bez nej by sme pásli ovce okolo Váhu!

  • odoberá ale vlastnými podnikmi redukovaným platením dane a odlivom pridanej hodnoty zo slovenska…. „Slovensko najväčší výrobca áut na svete !“ To je slogan pre Tvoj jednostranný pohľad na ekonomiku… Ak dokážeš zliezť z kolotoča a zahľadíš sa naň pozornejšie, zistíš, že pridanou hodnotou by bolo, keby ten kolotoč vlastnilo slovensko a EU by sa na ňom vozila a platila by si za to … ?! Tvoje reakcie sú teda ako vyhodená minca do vzduchu, myslením si, že stále bude padať na jej jednu stranu z dvoch. Ona však má ešte aj hodnotu/kolíznu, ktorú ovplyvňujú ďalšie skryté diania… to však Tebe bude asi problematické a zdĺhavé vysvetliť, nakoľko tu mincu sporíš“pevne“ v ruke a nepozoruješ – iba si myslíš a dúfaš v jej hodnotu podľa vlastnej sebeckej spotreby 😉 Škoda, čakal som od Teba priestorovejšie vnímanie

  • Bez EU by si pásla ovce pri Váhu ty a tvoj premiér cestárov a tunelárov – EU fondy sú základný korupčný kapitál, ktorým EU sionisti získavajú „našich“ politikov pre zradu krajiny! Vrátane TEBA!
   Raz ten účet zaplatíš – ty špina!
   https://www.youtube.com/results?search_query=nigel+farage+-+odkaz+%C4%8Dechom

 • Mne sa páči nová prezývka Kisku – 3D postavička. Panáčkuje ako kedysi náš riaditeľ gymnázia pred nadriadenými súdruhmi z OV KSS a ONV. Ešte ako keby mu aj z oka vypadol.

 • Slovania sa vedia brániť v Európe,aj voči prášilom ,už od naveky.-)

 • Podmienka davania prispevkov na medzicas je aspon dokoncit ZS. A mali by aspon okrajovo suvisiet s temou
  prispevky ktore tuto uroven inteligencne nedosahuju, budu automaticky mazane alebo davane do spamu
  ADMIN

 • „Visegrádska štvorka je podľa prezidenta pre Slovensko veľmi dobrý a užitočný formát“…
  „Podľa prezidenta je odpor voči Únii a NATO neprípustný“…

  Kisska zjavne žije vo svojom argentínsko-ukrajinskom formáte, pretože iný prezident krajiny V4 – Viktor Orbán, ukázal EU a globalistom jednoznačne – vztýčeného FUCKERA! To, že Orbán má Kissku aj Zemana na háku, vypovedá táto veta z jeho posledného prejavu:

  „My Maďari a Poliaci vieme, ako to urobiť. Naučili sme sa, že nebezpečenstvu sa dá úspešne čeliť jedine statočne a bojovne!“ O SLOVENSKU ANI HOVNO!!!

  Táto veta je zároveň varovaním, že pokiaľ dôjde k rozvratu slovenskej štátnosti!!! – Maďari a Poliaci sú pripravení si Slovensko rozobrať! – dvojzmyselná veta na začiatku prejavu – „zoberieme si späť svoje krajiny“.

  Nakoľko som nenašiel zdrojové video /len s poľskými titl./ – treba si to pozrieť v TV Magazíne CNTV z 15.03.2017, video čas 19:10 min.

 • Kedy už zlikvidujú fašistu Soroša? Potom padnú aj títo jeho tajtrlíci. Fašizmus (taliansky pôvod slova) je teroristická hrôzovláda finančného kapitálu, najreakčnejšie imperialistické hnutie šovinistickej veľkoburžoázie. Mussoliny vyhlásil: Fašizmus je spojenie štátnej a korporátnej moci. Príklady: Mussoliny v Taliansku, Franco do roku 1972 v Španielsku (zaujímavé, že nikomu to nevadilo), Pinochet za podpory USA v Chile, Bush + Baran Ohava v USA, Kriska na Slovensku, Porošenko na Ukrajine, naši oligarchovia + politické strany v koalícii. Ďalšia definícia: Fašizmus je diktát moci nadnárodnej a domácej oligarchie cez im podriadenú a skorumpovanú politickú a štátnu moc a ich byrokratický aparát. Alebo: Fašizmus je diktatúra militantnej buržoázie. To je fašizmus. Na Slovensku kričia Sorošovi fašisti „fašizmus“ vždy, keď je niekto proti Sorošovej sexuálnej agende, islamu, príživníkom, svetovej vojne. Netreba to po nich papagájovať ale rozmýšľať. Skutočný fašisti sú tu ľahko identifikovateľný – prepojenie štátu s finančnými skupinami a štváči do svetovej vojny.
  Chudobný človek môže byť iba národovec, nie fašista, lebo pri chudobe žiadne prepojenie štátu s korporáciami a oligarchami nehrozí.

 • Zabudol vôl, že teľaťom bol. Zvolil ho ľud – ľudia SR, a je teda reprezentantom všetkých občanov, či sa mu to páči, alebo nie a nie seba a svojich – rozumej proamerických hlásnych trúb. Všetci vládnuci činitelia v SR vládnu z vôle občanov SR a mali by byť ch zástupcami a nie zradcami, a presadzovať ich vôľu a nie svoju svojvôľu.

 • Adolf aj zo Stalinom sú oproti NATO šteňatá , NATO najväčšia teroristická organizácia na svete

Pridaj komentár