Pokračovanie Veľkej farebnej mimovládkovej revolúcie

Minulý rok na jeseň začínala prekypovať nespokojnosť ľudí v školstve. Neustále sa zhoršujúce výsledky žiakov v medzinárodnej konkurencii, pokračujúca relatívna stabilizácia učiteľských platov na nízkej úrovni, ale aj zhoršujúce sa materiálne podmienky výuky priviedli aktivistov k myšlienke osloviť politikov ale aj širokú verejnosť s cieľom upozorniť na tento stav a prinútiť zodpovedných aby sa ním zaoberali.

adostVznikla občianska kampaň „A dosť!“, ktorej cieľom je: „…upozorniť na krízový stav vzdelávania na Slovensku, ktorý ohrozuje budúcnosť našich detí i celej spoločnosti. Cieľom kampane je donútiť politikov k okamžitému navýšeniu financií do vzdelávania a k naštartovaniu zásadných zmien v školstve. To musí byť prioritou Programového vyhlásenia novej vlády pre roky 2016 ? 2020.

V tom čase to bola prínosná, odborno-politická diskusia, kde sa zúčastnili nielen aktivisti, ale aj politici a odborníci zo stavovských organizácií. V novembri sa na akcii, poriadanej k tomuto problému zúčastnili zástupcovia šiestich politických strán a aj prezident Kiska

Kiska - adost

Zhruba na konci roka sa z odbornej akcie stalo politikum. Zástupcovia mimovládok v kampani sa rozhodli pritvrdiť a diskusiu zmeniť na otvorený politický boj.

Trocha odbočím. Pred mnohými rokmi spôsobil živú diskusiu vo verejnosti článok francúzskeho publicistu Vincenta Jauviera, ktorý konštatoval, že v euroatlantickom priestore existuje skupina ľudí, ktorá sa špecializuje na organizovanie tzv. farebných revolúcií. V článku boli popísané techniky a spôsoby ako treba pripraviť a zorganizovať všetko potrebné k zmene vlády. Významnú úlohu v tomto procese hrali aj ľudia a organizácie zo Slovenska.

Zhodou okolností sa minimálne meno Pavla Demeša – a to dokonca na významnom mieste, ocitlo nielen na zozname organizátorov kampane „A dosť!“ ale aj v zozname tvorcov revolúcií. Práve preto vzniklo od začiatku podozrenie, že nejde o vec školstva, ale, že aktivisti sledujú iné ciele

V technikách, ktoré boli popísané sa uplatnili obecné marketingové princípy a postupy. Aby bola kampaň úspešná, musí mať logo a úderný názov:  „Názov revolučnej skupiny musí byť krátky, nie viac než dvojslabičný, ľahko zapamätateľný, napríklad ako Levi alebo Coca a musí byť silný ako slogan. To bude podpis, ‚značka‘ revolúcie“

Názov kampane „A dosť!“ je ako vystrihnutý z manuálu tvorcov revolúcií, aj keď príliš originálny nie je. Zdá sa, že sa niekto inšpiroval heslom gruzínskej revolúcie ruží Kmara!, ktoré v preklade znamená Dosť!.

Samozrejme, revolúcia nemôže fungovať bez toho aby nezodvihla ľudí zo stoličiek. Je nutná aktivizácia a na to je podľa tvorcov revolúcie najvhodnejší práve čas pred voľbami. Ako hovorí Pavol Demeš: „Väčšina postkomunistických autokratov pripomína krabov. Majú pevný pancier, ale všetci majú jedno veľmi zraniteľné miesto: chcú dostať legitímnosť vo voľbách… Je to otázka medzinárodného postavenia. A potom sa presviedčajú, že ovládajú masmédiá a bezpečnostné služby. A že sa im nič nestane. Ale ich stratégia má svoje medzery. V priebehu celej predvolebnej kampane, sleduje tlač z celého sveta každý ich krok… Práve v takejto chvíli je možné ich zvrhnúť.

Hoci situácia učiteľov je biedna, sami osebe by do ulíc nevyšli. Naviac ich vec, napriek snahe aktivistov, nie je vo verejnosti vnímaná ako obecný, ale len úzko profesný problém, takže štrajk učiteľov s veľkou pravdepodobnosťou nebude mať zásadný dopad na zmenu vlády vo voľbách. Ale aj na to podľa jedného aktivistu existuje návod.

Treba: „…naraz začať dve kampane na získanie pozornosti verejnej mienky. Toto je najzložitejšia fáza, ktorá si vyžaduje najväčšiu citlivosť. Cieľom prvej kampane je vysvetliť občanom, v čom spočívajú ich volebné práva a vyburcovať ich, aby volili. Druhým cieľom je odhalenie skorumpovaného a autoritatívneho režimu. Každá kampaň má svoju značku, svoje heslá, svoje letáky? Tieto dve operácie uskutočňuje jedna skupina aktivistov, ale pozor: nesmie sa o tom vedieť. ‚V opačnom prípade prvá kampaň, ktorá musí byť neutrálna, bude prekazená,‘ vysvetľuje Dmitrij Potechin.“

Prvou kampaňou je teda kampaň učiteľov a ich štrajk, ktorý má evidentne politické ciele a podľa vyjadrenia predstaviteľa kampane ide o zníženie preferencií Smeru a výmenu vlády.

Čo je však druhá, neutrálna, kampaň? Zdá  sa, že by v tomto smere mohla vystupovať kauza odpočtov DPH, o ktorej ako prvý informoval ešte v roku 2014 autor Gorily Tom Nicholson a ktorú teraz vytiahli médiá, keďže je presne v intenciách požiadavky manuálu. Útočí na vedúcich predstaviteľov vlády, ktorú treba zvrhnúť, nemá na prvý pohľad žiadnu spojitosť s učiteľskou kampaňou a ak by bola pravdivá, hovorí o mafiánskom prepojení vlády a organizovaného zločinu. Nádhera! (Teda nie, že by som si myslel, že obvinení ministri sú výkvet poctivosti, to ani najmenej, len sa v tomto prípade až príliš hlasno vynára klasická otázka Cui bono?).

Nemusí to však nijako súvisieť – treba pripomenúť, že práve pred voľbami na seba strany zvyknú vyťahovať najviac špiny ako súčasť predvolebného boja. Známa kauza odpočúvania a nahrávania Richarda Sulíka zo SaS zverejnená pár týždňov pred voľbami a ktorá skoro potopila stranu, je toho krásnym príkladom

Zaujalo ma, že kauzu prezentoval ekonomický týždenník Trend patriaci skupine Pente. Táto skupina má s vládou skôr neutrálny než pozitívny vzťah, keďže Smer-SD je často obviňovaný skôr zo spätosti so skupinou J&T. Ministerstvo vnútra riadené jedným z obvinených Róbertom Kaliňákom vydalo tlačovú správu, ktoré všetky obvinenia popiera, naviac obviňuje Trend, že si pred voľbami účelovo vymýšľa na základe vyfabulovaných údajov.

Napriek tomu kauza už žije vlastným životom a ďalší denník s účasťou Penty – SME sa do nej veľmi rád zapojil v plnej zbroji. Napriek tomu, že pri akejkoľvek kontroverznej, alebo zaujímavej téme, denník žiada od čitateľov platby, v tomto prípade nie je nič zablokované. Vzhľadom na prax denníka z posledných rokov zakazovať či moderovať diskusiu, je jej povolenie ďalším kamienkom do skladačky. Vyzerá to tak, ako keby sa Penta rozhodla v predvolebnom súboji podporiť opozíciu, aby sa presadili jej favoriti vo vláde. (Tu sa potom vynára otázka – koho vlastne Penta podporuje?)

Denník N je ďalším ohnivkom mimovládkovej podpory v štrajku učiteľov, keďže akcionár ESETu Zajac, ktorý podporil rozbeh denníka väčšinovou akvizíciou, nevylučuje svoju politickú kariéru na Slovensku – ale určite nie s vládou Smeru. Naviac ako sa na jeseň sám vyjadril, podporuje aj zmeny v školstve a vzdelávaní. Trocha ma prekvapilo, že sa ku kauze DPH nejakým angažovaným článkom nevyjadruje, ako má denník vo zvyku. Ale zas na druhej strane, ak sa má dodržať princíp oddelenia káuz, nemusí to byť až také dôležité. Alebo skutočne tieto dve kauzy nesúvisia…

Samozrejme bez najväčšieho podporovateľa tretieho sektora, Bútorovho hovorcu, by mimovládková revolúcia nemohla byť. Andrej Kiska sa dostal na vlne občianskej podpory a podpory neziskoviek tam kde je. Vie kde je jeho miesto, komu je za to vďačný a svoju prácu si vykonáva poslušne a spoľahlivo. Síce občas lezie väčšine svojich voličov na nervy, ale zatiaľ si ešte stále drží dostatočnú verejnú podporu, aby jeho slepá podpora mimovládkam nebila príliš do očí. Jeho podpora kampani a požiadavka aby sa z témy školstva stala absolútna priorita pred voľbami, je presne v intenciách organizátora kampane „A dosť!“ Pavla Demeša, ktorého zámer je vytesniť tému utečencov z verejného priestoru.

Ak to teda uzavriem, predvolebný boj, do ktorého sa zamiešali protesty učiteľov javí znaky mimovládkovej aktivizácie. Tieto organizácie určite nestoja mimo politiky, naopak, sú v jej centre a organizujú dianie okolo seba. Bohužiaľ, za svoje dianie sa nikomu z voličov na Slovensku nezodpovedajú. Peniaze od svojich sponzorov, z veľkej časti zo zahraničia, berú nie za obhajobu záujmov Slovenska, ale za presadzovanie politickej línie, ktorá vyhovuje ich donorom. V princípe je jedno, odkiaľ tie peniaze sú, ten základný postoj, záujem Slovenska v tom skrátka nie je. Svojou činnosťou podporujú a korumpujú politikov, menia pravidlá demokratickej súťaže a ovládnutím masmédií likvidujú aj základné slobody. Naviac sú napojení aj na domáce zdroje. Peniaze z tejto podpory, t.j. peniaze daňových poplatníkov používajú na ešte väčšie ovplyvňovanie verejnej mienky, politiky a zákonov bez akejkoľvek kontroly a možnosti odvolania.

Práve preto je dnešný štrajk učiteľov taký kontroverzný. Nie kvôli tomu, že učitelia protestujú a štrajkujú proti nevyhovujúcim podmienkam, ale kvôli tomu, kto ho organizuje a za akým účelom. O školstvo tu išlo možno len na začiatku, dnes už dávno nie. Mimovládky chcú skrátka moc, viac moci.

Zdroj:

 

27 komentárov

 • Na takú strašnú kritiku pána Polačka v komentároch na článok napíšem len toto, lebo väčšina ľudí na Slovensku nechápe čo je EÚ, čo sú mimovládky na Slovensku a ľudia tytu Demeš a spol, aj Kiska.
  Píšem to bez toho aby som niekoho urazil, každý si urobte názor.
  Pár odrážok – OSN, USA, MMF, SB, EÚ, NATO, The City London, Švajčiarsko……:

  Již v roce 2002 sdělil Thomas Barnett (oficiálny predstaviteľ a poradca ministra obrany USA) toto citujem:

  Konečným cílem globalizace je homogenizace všech států na zeměkouli. Toho musí být dosaženo smísením ras s cílem vzniku světle hnědé rasy v Evropě. Proto musí být Evropa donucena přijmout ročně 1,5 milionu přistěhovalců ze zemí třetího světa. Výsledkem tak bude vznik populace s průměrným IQ 90, tedy lidí, kteří budou příliš hloupí na to, aby chápali, ale dost inteligentní, aby mohli pracovat.

  Dosažení cíle „ jediného státu“ má být realizováno čtyřmi kroky, které jsou:

  1. krok: Neomezený proud imigrantů za účelem rozkladu usazených národů a zničení jejich kultur.

  Žádný stát nesmí bránit přílivu uprchlíků. Speciálně se má zdesateronásobit příliv uprchlíků do Evropy. Národně orientovaní politici musí být umlčeni a musí být odstraněni ze scény.

  2. krok: Neomezený tok ropy, plynu a dalších surovin.

  Národy nesmí disponovat nerostným bohatstvím. Veškeré zdroje budou privatizovány a internacionalizovány.

  3. krok: Ničím neomezené finanční toky do USA

  Žádná vláda nesmí bránit svobodnému pohybu kapitálu a nesmí bránit odcházení zisků ze země. Státy se musí dostat do vzájemné závislosti, aby nemohly samostatně samy o sobě existovat. Státy, které se tomu budou bránit, budou nahrazeny loutkovými režimy. Nepřátelé této globalizace budou zničeni. Thomas Barnett suše konstatuje: „Kritiky zabijeme“

  4. krok: Žádný stát se nesmí postavit na odpor tzv. „ mírovému nasazení“ americké armády – americké soukromé militaristické agentury nastoupí na regionální „ trhy“.

  Úkolem amerických vlád je trvale udržovat tzv. „VÁLKU PROTI TERORISMU“ a nikdy neopustit země, kam již jednou vstoupila noha amerického vojáka. Strategický plán je dán jasně: zničení všech protivníků globalizace.

  Že jste nic takového nikde nečetli???
  Jestli tento text nebudete schopni pochopit tak si skutečně nezasluhujeme existovat jako svobodný, suverénní národ.

  Pne platí aj pre Slovákov !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Kolko ludi by u nas muselo odist z politiky a verejnej spravy, keby sa prijal zakon typu FARA, ktory v USA plati uz od roku 1938. Ide o zakon, ktory dava nalepku ludom, resp. organizaciam platenych zo zahranicia a ovplyvnujucich verejnu mienku a ktori sa tym stavaju objektom sledovania mocenskych organov statu. Stavaju sa z nich tzv. zahranicni agenti. Viem o jedinej krajine, ktora si okrem USA dovolila podobny zakon zaviest. Je to Rusko, ktore v roku 2012 zaviedla ekvivalentny zakon. Hystericka propaganda na Zapade, ktora sa v suvislosti s touto udalostou spustila, svedci viac ako nazorne, ze mimovladky a ludia plateni zo zahranicia su piatou kolonou, urcenou na rozvrat statu, ak ten neplni co ma nalinkovane… Rusko si napriek zurivemu odporu mimovladok a tlaku zo zahranicia zakon zaviedlo a dovodom, preco si to mohlo dovolit je jeho sila. Podobny zakon by nebolo mozne schvalit, ak by Rusko nemalo moznosti sa branit. Som presvedceny, ze vlada, ktora by to navrhla v menej dolezitej krajine, by bola vo velmi kratkej dobe vystriedana prave politickou cinnost organizacii, ktore si dali sarkasticke oznacenie „mimo vlady“

  • Post hoc sa taketo predpovede pisu lahko. V realite napr. zaplava ciernych imigrantov nemala nastat alebo mala nastat neskor. Svetovlada najskor chcela dobyt nimi Syriu a Iran, ale to sa nepodarilo – narazili tam na strasne problemy, preto second-best plan bolo ich lokalizovat tu.

   • Ak si zoberies do uvahy, kolko problemov svetovlade bola schopna narobit obycajna Syria, tak to su ovela hustejsi a tvrdsi ludia ako europania, ktori iba seru do gati, ked maju problem s ciernymi.

 • Knieza Myskin

  Juraj
  hovoril si o paralelnej kampani ?
  tu ju mas:

  Prvýkrát to v roku 2014 robil aj Andrej Kiska a dnes je v Prezidentskom paláci. A zdá sa, že jeho schopnosť oslovovať elektorát – alebo oslovovať ľudí, ktorí mu s tým pomôžu – pretrváva. Dôkazom je jeho aktuálna aktivita s názvom Verejná objednávka, ktorú rozbehol na webe.

  Na prvý pohľad ide o bežné povzbudenie voličov, aby sa zúčastnili volieb a „objednali“ si tak politickú agendu. V skutočnosti ide o kampaň, ktorá je napriek svojej miniatúrnosti v rámci domáceho predvolebného marazmu prudko vpredu.

  Po prvé musí informácia voliča zasiahnuť. To spĺňa kampaň tým, že svojím nezvyčajným konceptom („objednávka“) sa stala predmetom takmer všetkých médií. Okrem toho sa s ňou každý stretol na Facebooku, kde sa jej nedalo vyhnúť.

  Na druhom mieste je relevantný obsah. A. Kiska jasne identifikuje dva najväčšie problémy (zdravotníctvo a školstvo) a uvádza najnutnejšie riešenia. Po tretie využíva interaktivitu webu a nechá každého používateľa si svoju objednávku „vyklikať“. Týmto si každý účastník vlastne odvolil a nakopnutý aktivitou môže mať naozaj menší problém došuchtať sa k urne.

  Štvrtý pilier je zábava. Napriek tomu, že voľby sú vážna vec, odľahčený nápad s e-shopom udržiava pozornosť a láka kliknúť si napríklad na link „Záručná doba a vrátenie tovaru“.

  Po piate: Takmer každý objednávateľ sa svojou voľbou pochváli pred známymi na webe. Odporúčania medzi blízkymi fungujú najefektívnejšie, a preto je pravdepodobné, že sa takto môžu nakaziť ďalší.

  A po šieste: keby sme takýchto Kiskov mali viac, nemuseli by voľby byť taká ukrutná nuda.?

  Čítajte viac: http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2016/cislo-6/ako-vyhrat-volby.html#ixzz40BuDFOyZ

 • Plne s vami súhlasím. Samozrejme ide o odstránenie miestnej gorily. A nahradiť ju svetovou gorilou a úplne zrušiť našu štátnosť (cieľ degenerátov je spraviť z nás šedú masu).
  Myslíte že Nicholson prišiel len tak náhodou?
  A môj názor na eset:

  Najväčší obrat majú v SŠA. Pravdepodobne im bolo vysvetlené že ak nepodporia denníkN a podobné aktivity tak už ten obrat nebudú mať. Možno majú na Zajaca niečo v zmysle kostlivca v skrini (asi niečo s vírusmi ktoré spravil eset sám). Ale to nieje dôležité čo použili na ESET.

 • Logicky vyvoj proputinovskeho trolla a fanatickeho antiislamskeho hoaxera Polacka, z jasne opozicneho saskara je uz Ficov sluha.

 • Pingback: Barevná revoluce už na Slovensku? | cozivotdal

 • Páni, ale čo s tým okrem toho čo robíte vy? Aj komunisti po 48-mom nedodržiavali svoje zásady. Do vedenia strany sa dostali samí kariéristi, darmožráči, darebáci a podobná chamraď; reálnych komunistov zrejme postihol osud Slánskeho, v lepšom prípade Šmidkeho. Toto je zrejme obdobné. Nechcem byť fatalistický, ale otázka znie: Je ľudská spoločnosť vôbec schopná byť riadenou nejakými princípmi, ktoré bránia vyžieraniu individuí na spodku spoločenskej pyramídy (napr. učitelia, sestričky…, ale aj všetci pod 600 Eur mesačne)? A dajme tomu, ak sa toto vyžieranie nedeje v danej spoločnosti, nie je to náhodou tým, že toto vyžieranie sa premiestnilo „virtualizovalo“ do zahraničia? Nie je toto realita vyhnania z raja, t.j. prechod od rodovej spoločnosti k triednej, alebo prechod z matriarchátu k patriarchátu?

 • Peter si vyberá iba tie najdôveryhodnejšie weby….ľudovo povedané „zlízal Smatanu“ pardon „smotanu“…

 • Aby sa zlepšila vzdelanostná úroveň treba niektorým učiteľom zvýšiť plat mesačne o 460,- € s tým, že už nebudú do konca školského roku učiť!

 • Maria Pridavkova

  Parada! Minule som v diskusii na smecku skopirovala vas clanok a zistila som, ze medzicas je vyhviezdickovany… Dufam, ze vas to tesi, boja sa pravdy klamari.

 • …. skoda ze nepridal dovery- hodne weby – nieco ako casopis vcielka, abc, alebo polovnik :), to je des to vobec citat

 • Juraj, ty si koleduješ že sa z teba stane disident. Už sa ti nepriamo začal vyhrážať aj Smatana, včera zverejnil na svojom FB profile status, viď posledná veta:

  „Žeby sa stará pohodlná Európa začala hýbať, po tom ako prokremeľské médiá pomocou falošnej správy o znásilnenom dievčati spustili pár demonštrácií v Nemecku a britský sudca ukázal na Putina kvôli vražde Litvinenka? Nemecká polícia zlikvidovala neonacistický server Alternews. Erste banka/Slovenská sporiteľňa vypovedala účet najprefláknutejšiemu českému dezinfo-webu Aeronet. Pár dosť veľkých firiem si odo mňa vypýtalo zoznam dezinfo-webov, aby sa na nich nezobrazovala ich reklama. Intuícia mi hovorí, že imunitný systém sa spustil a takýchto správ bude pribúdať.“

  Nazývať kádrovanie a cenzúru imunitným systémom, to chce veľkú dávku boľševického myslenia. Smatana sa narodil do zlej doby, ak by sa narodil skôr, bol by z neho skvelý politruk. Keď si predstavím, že takýto narušený človek je učiteľom, začínam mať strach o budúcnosť detí ktoré učí.

  • Smotana je užitočný idiot a chudák , pár krát som si s ním mailoval , ale keď prišlo na fakty tak zhasol ako väčšina maestrínoivých hajzlov

  • Smatana si parádne nabehol… Jednak nie je správa o znásilnení hoax, polícia to vyšetruje (aj keď stále ako trestný čin sexuálneho zneužívania osoby mladšej ako 16 rokov), Litvinenkova vražda Putinom je všetko možné, len nie potvrdená, dokonca výpovede ostatných rodinných príslušníkov naznačujú falšovanie dôkazov a žiadny sudca (okrem totalitných) nemôže vyniesť výrok na základe pochybností. Erste bank nemá žiadne právo cenzurovať svojich klientov a ak má podozrenie na nelegálne aktivity, kompetentná nie je banka, ale úrady, ktoré to majú v náplni… atď
   Hovorí sa tomu dvojitý meter alebo selektívne vnímanie reality. Pre mňa je cenzúra neslobodným konaním bez ohľadu na to, či ide o Rusko, Nemecko, alebo Ameriku, porušenie zákona a ututlávanie trestných činov hodnotím rovnako negatívne v každej krajine. Ale nemienim kvôli odlišnému postoju krágľovať a odsudzovať ľudí – dokonca ani Smatanu nie. Kľudne nech si myslí, hovorí a píše čo chce, je to jeho vec a hlavne jeho sväté právo, vyplývajúce zo slobody slova a názoru.
   Iná otázka je podľa mňa celá subkultúra elít, mimovládiek a nadácii, v ktorej pôsobí, ktorá má reálnu moc a ktorá jeho výmysly a fatamorgány pretavuje do praxe. A to už problém je. Sloboda slova neznamená totiž slobodu konania a hoci nemám najmenší problém ani s radikálmi, pokiaľ ostanú len pri slovách, spozorniem, ak prikročia k činom a začnú svoje vyhrážky realizovať.
   Obávam sa, že Smatana&Comp prešli už do aktívnej fázy jakobínskeho fanatizmu a hrozí, že spoločnosť tvrdo pocíti následky, ak sa im nechá voľná ruka.

   • US ambasáda ho zaúkolovala a iba plní jej objednávku. Zoznam webov, ktoré odporujú línii USA nemôže vydať priamo ambasáda, tak si na to našla užitočného idiota Smatanu, ktorý urobí špinavú robotu za ňu. Zoznamy sú vždy iba začiatkom, vďaka nim máme prehľad o nepriateľoch. Na zoznamy bol kladený dôraz aj pri deprtácii židov. Zoznamy mali aj boľševici, dávali na ne literatúru, knihy, filmy a nepohodlné osoby. Zoznamy má žiaľ už aj súčasný režim a všetci dobre vieme kam to môže dospieť… „Demokraciu“ si predsa rozvracať nedáme. Súhlasím že Smatana je narušený, ten človek by potreboval v prvom rade pomoc odborníka – psychiatra, mne je toho človeka úprimne ľúto.
    To ale neznamená, že ten zoznam nie je na trestné oznámenie za ohováranie alebo žalobu na súd, navyše ak sám priznáva, slúži na ekonomickú likvidáciu nepohodlných a očierňovanie nositeľov iných názorov.

    • A este bude nadseny, ze donasa informacie kade tade a ze pomaha v boji proti zlym rusom!

     • Celý Smatana je úbožiak s velikášskym komplexom ale nie so schopnosťami, ktorý si to kompenzoval tým, že sa stal učiteľom, kde mohol najľahšie získať nad niekým moc. Takýchto kriplov potrebujú práve tí dnešní tvorcovia prevratov, aby niekto z pozície akejsi autority poukazoval na tých „zlých“, a smatanovia krochkajú blahom opájajúc sa pocitom, akí sú dôležití a nad akými silnými protivníkmi majú moc, síce len imaginárnu, ale vo svojich predstavách obrovskú.

  • „Pár dosť veľkých firiem si odo mňa vypýtalo zoznam dezinfo-webov, aby sa na nich nezobrazovala ich reklama.“ … aneb jak legálne financovat US-trola.

Pridaj komentár