Polčas rozpadu EÚ začal na Ukrajine v roku 2014. Komentár Petra Králika.

(MZC) Mnohí si už zrejme nepamätajú. No vo februári po dohode z 21.2.2014 existovala ešte v elitách Európy vôľa po uplatňovaní hodnotovej politiky voči Ukrajine. Pre tých čo majú ešte ako takú pamäť pripomínam, že prvý návrh sankčného zoznamu EÚ zahŕňal rovnako mená podporovateľov separatizmu z Donbassu ako aj mená predstaviteľov nacionalistických skupín zo Slobody a Pravého sektora.

Do prijatia prých sankcií voči Rusku, mala EÚ obdobie takmer 3 mesiacov, kedy mohla rozhodujúcim spôsobom vstúpiť do diania na Ukrajine a trvaním na dohodách z 21.2. 2014, pravidlách a hlavne vlastných hodnotách, presvedčivo formovať ďalší vývoj. Nestalo sa tak!

EÚ bola vo vleku agresívnej a premyslenej politiky USA, ktoré sledovali vlastný záujem. Ďalší vývoj túto úlohu EÚ len potvrdil.

EÚ sa nepoučila z ničoho. Ani z rozdelenia Československa a ani z rozpadu a vojen na Balkáne. Problémom Ukrajiny neporozumela a ani nechcela, pretože vnímať realisticky situáciu na Ukrajine, by znamenalo pre EÚ otvorenie Pandorinej skrinky umelých štátnych útvarov a najmä do jej vnútra prehodnotenie vlastnej integrácie.

EÚ vidí ako nepriateľa národnú suverenitu, národný štát a teda národnú demokraciu ako jediného predstaviteľa rozhodovacích procesov tých ktorých politických národov.

Problémom Ukrajiny posledných 20 rokov je, že túto ideu štátnosti, ktorá by integrovala a napĺňala zmysel ukrajinského politického národa, nebola schopná ponúknuť. Ukrajinské elity jednoducho po získaní samostatnosti všetky zlyhali. To je základný problém Ukrajiny, z ktorej za posledných 20 rokov jej elity vytvorili gangsterský štát.

Druhým problémom je postoj Západu.
Nalievaním peňazí do mäkkých politických rezidentov, budovania prozápadných NGO a animovanie farebných revolúcií, jasne ukázalo, že to nestačí na prežitie Ukrajiny ako celku. Ani táto stratégia totiž neponúkla integrujúcu ideu a naopak jednotlivé časti Ukrajiny postavila proti sebe.

Posilnenie úlohy Poľska a nový poľský šovinizmus.

Na pozadí prepadania Ukrajiny do krízy, sa sformoval nový poľský šovinizmus a nacionalizmus v strednej Európe.

Poľsko si rozohralo svoju vlastnú politiku voči Ukrajine. Faktom je, že Poliaci dodnes vnímajú Ľvov ako stratené druhé najväčšie mesto Poľska, druhým faktom je, že Poliaci stále snívajú svoj vlastný sen o Poľsko-Haličsko-Litovskej únii – teda Poliaci majú vlastný regionálny geopolitický záujem na Ukrajine.

Opäť zlyhala EÚ, ktorá tieto egoistické záujmy Poliakov nielen nedokázala rozpoznať, ale ani zaraziť.

Ukrajina sa prepadá do nacionalizmu. Európa svojou hlúpou politikou do izolácie a recesie.

Dnes sú voľby v Donbasse. EÚ už dopredu povedala, že ich neuzná. Pokladám to za vyjadrenie úplného a militantného ignoranstva.

Dovnútra EÚ to znamená dve veci:

  • posilnenie pozícii odporcov EÚ
  • a zároveň začiatok dezintegrácie EÚ.

Smerom von to znamená, že obyvateľstvo strednej a juhovýchodnej Ukrajiny bude vnímať EÚ ako nepriateľské zoskupenie.

Ukrajina sa skôr či neskôr rozpadne. Pretože existujú jasne a čitateľne dve odlišné Ukrajiny. EÚ rozpadu zabrániť nemohla. Mohla však zabrániť tomu, aby sa tak nedialo za cenu ľudských životov a utrpenia Ukrajincov.

S rozpadom expanzívnej ideológie EÚ „Drang nach Osten“ na Ukrajine, príde nakoniec aj rozpad EÚ. Možno za rok, 5 rokov alebo 10 rokov, no raz spätne, keď historici budú určovať, kde to všetko začalo, bude to práve rok 2014.

Doporučujem výborný článok, prečo tu a dnes:

http://www.thenation.com/article/186697/ukraine-slipping-illiberal-democracy

3 komentáre

  • Pingback: http://www.guldpriset.se/wp-content/cigs/cheapcigs313.html

  • Tak doteraz sa EU zdržiavala, lebo nechcela platiť. (Ozaj a čo vojnové škody?) Teraz už voľačo platiť musí – min. ukrajinský dlh Rusku a predodplaty- ak by „nestíhalo.“ Teda by mala zastaviť Kyjev vo vojne, lebo na to jednoducho nemá, ale nechce vyhladovať vlastných občanov – na tých druhých už mu nezáleží… O to sa postará Rusko – ale už aj Slováci (tretí kamión) , pridali sa Česi a dokonca aj nemeckí občania!!! Iste sa ešte niekto pridá! Hanbu svojich vlád tak kompenzujú svojou iniciatívou, darmi a peniazmi. Azda to babkám v „podvaloch“ ale i mladým ženám a deťom pomôže prežiť….

  • Od počiatku tvrdím, že Ukrajina sa stane náhrobným kameňom EÚ. Ale iné som chcel. Mne vzalo dych precitnutie nášho ministra ZV do reality: http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/situaciu-na-ukrajine-sme-nepochopili-unia-mala-reagovat-inak-vyhlasil-lajcak-634592
    Zdá sa, že tento človek objavil teplú vodu a teraz to bude prezentované ako objavenie Ameriky. Lenže odpoveď, či to bude stačiť na zvrátenie súčasného stavu, treba hľadať vo vešteckej guli. Nie že Rusi by neboli ochotní, naopak, otázne je, či USA pustia všetky výhody súčasného vývinu z rúk. Určite nie. Cesty späť niet a Eúrópa bude za svoju spoluúčasť na rozvrate UA tvrdo pykať. Základná otázka znie, kde boli títo ľudia so svojimi názormi v čase, keď mali následky svojich krokov vykalkulovať na roky dopredu? Prepáčte, ale takého ministra môže robiť naozaj ktokoľvek. Na druhej strane toto precitnutie treba aj vysoko oceniť, pretože len ten, kto si uvedomí svoje chyby, môže zjednať ich nápravu. Takže ak má tento pohľad pravde do očí priniesť pozitívny zvrat, treba ho podporiť.

Pridaj komentár