Poľský minister zahraničia žiada zrušiť zmluvu medzi Rusko a NATO

Na základe posledných udalostí sa nový minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski v rozhovore pre Gazeta Wyborcza vyjadril, že Poľsko bude trvať na prehodnotení vzťahu s Ruskom.

V roku 1997 NATO a Rusko podpísali Zakladajúci akt o vzájomných vzťahoch, spolupráci a bezpečnosti Medzi NATO a Ruskou federáciou a o vytvorení Stálej spoločnej rady NATO-Rusko. V roku 2002 vznikla Rada NATO-Rusko (NRC). Varšava, podľa ministra zahraničia plánuje tento Ustanovujúci akt z roku 1997 zrušiť.

Bola to politická dohoda, právne záväzná (pre vykonanie), ktorá bola prijatá v inej medzinárodnej realite. Trváme na vyrovnaní úrovne bezpečnosti,“ – povedal Waszczykowski v rozhovore pre „Gazeta Wyborcza“.

Poľské ministerstvo zahraničia potvrdilo, že má v úmysle usilovať o uznanie zakladajúcej listiny NATO-Rusko za neplatné. Zároveň poľský minister povedal, že „Nemecko sa domnieva, že to (odmietnutie dokumentu Rusko-NATO) bude vnímané ako konfrontačné správanie voči Rusku.

Ale potom je tu otázka (pre Nemecko): na koho mienke vám záleží viac? Štátu, ktorý v spojenectve s vami je členom NATO a EÚ, alebo štátu, ktorý je mimo týchto štruktúr a vedie už tretiu vojnu: v Gruzínsku, na Ukrajine a teraz v Sýrii,“  povedal Waszczykowski

Witold Waszczykowski, hneď po začiatku svoje činnosti oznámil, že voči Rusku bude vykonávať rozhodnú a tvrdú politiku. Okrem spomínaného úsilia o ukončenie zmluvy NATO-Rusko bude jednou z jeho priorít získať vrak Tupoleva zo Smolenska a chce žalovať ruské vyšetrovanie havárie na súde v Štrasburgu. Očakáva ďalšie zhoršenie vzťahov s Ruskom.

Komentár:

Nová poľská vláda bola hlavne v krajinách V4 prijatá s porozumením kvôli postoju k imigrantom, ktorý je (konečne) zbavený idealizujúceho sentimentu a prevažuje racionálny pragmatizmus. Netreba však zabúdať, že v medzinárodnej politike Poľsko nezabúda ani na svoje ambície a ani na svojich historických nepriateľov.

Poľsko je už od stredoveku úhlavným nepriateľom Ruska a v 17.storočí dokonca vojská spojenej Poľsko-litovskej Únie dobyli Moskvu. V modernej dobe je Poľsko možno najdôležitejším spojencom USA v Európe, keďže vytvára základ pre vytvorenie geopolitickej bariéry medzi Ruskom a zvyškom európskeho kontinentu. Poľsko ako veľký 40miliónový národ s dlhou a pohnutou históriou chce hrať dôležitú rolu v politike Únie. Konzervatívci, ktorí sú dnes pri moci, napĺňajú tieto ambície a preto je pochopiteľný ich odpor voči Rusku, ale aj zásadné námietky k tomu, ako sa dnes Únia správa a vyvíja.

Po prečítaní zmluvy NATO-Rusko je viac ako jasné, že ústrednou témou je v prvom rade obava Ruska z prisunutia jadrových zbraní k hraniciam RF. Tento bod, v ktorom sa NATO zaväzuje nerozširovať umiestnenie jadrového potenciálu v nových členských štátoch je hneď prvým a podrobne rozpísaným záväzkom v časti politicko-vojenské záležitosti. Snaha (a prípadný úspech) Poľska o zrušenie tejto zmluvy bude mať zásadné dôsledky. Americké taktické, ale aj strategické jadrové zbrane sa budú môcť oficiálne presunúť tesne ku hraniciam Ruska a s každým novým štátom v NATO sa bude zvyšovať bezpečnostné riziko. To samozrejme vyvolá cyklus horúčkovitého zbrojenia a svet sa stane ďaleko menej bezpečný.

Potom je už len otázka, či je to vlastný interný zámer novej poľskej vlády, alebo je to politika koordinovaná s politikou vo Washingtone. Naznačovať, že Rusko začalo vojny v Gruzínsku a v Sýrii je neuveriteľná demagógia, rovnako ako hovoriť o Rusku ako účastníkovi občianskej vojny na Ukrajine.  Bude treba počkať na reakciu zo zámoria, zatiaľ sa prikláňam k tomu, že Poliaci to navrhli v zastúpení USA. Pretože, ak by sme mali hovoriť o vojnách od roku 1997, keď začala platiť zmluvu NATO-Rusko, rozhodne by sme nemali zabudnúť na konflikty v Iraku, Líbyi, podpora prevratov v Egypte, v Sýrii či Mali. Vo všetkých, ale aj ďalších udalostiach mali prsty krajiny NATO a nie Rusi. Nakoniec aj prevrat na Ukrajine v roku 2014 a podpora fašizujúceho režimu s otvorenou podporou neonacizmu bol dielom inej tajnej služby, kde mali aktívnu účasť aj Poliaci…

Tiagnibok-Sikorski

Zdroj:

One comment

Pridaj komentár