Popieranie Volynskej genocídy bude v Poľsku trestné.

Parlamentný Vybor pre Spravodlivosť a Ľudské Práva prijal novelizáciu projektu zákona o Ústave Pamäti Národa a Výboru Stíhania Zločinov proti Poľskému Národu, ktorá bude penalizovať banderizmus a popieranie genocídy na Volyni. Poľskí poslanci z „proerópskych“ strán už nebudú môcť beztrestne klamať a relativizovať to čo sa stalo na Volyni a na Haliči ? povedal predkladateľ zákona, poslanec Tomasz Rzymkowski (Kukiz?15).

Projekt predpokladá trest odňatia slobody vo výške do troch rokov za popierania hore spomenutých zločinov, ktoré boli počas druhej svetovej vojny spáchané na poľskom civilnom obyvateľstve ukrajinskými jednotkami OUN-UPA za pomoci ukrajinských civilistov.

Ako hovorí Tadeusz Isakowicz-Zalewski ti ľudia boli zavraždení dva krát – prvý krát vidlami a sekerami Ukrajincov, a druhy krát popieraním a vymazávaním ich histórie.

Poľský poslanec  z „proeurópskej“ PO, Marcin Šwięcicki sa čudoval, prečo by Poliaci mali ukrajinské zločiny stavať na úroveň zločinov komunizmu a nacizmu? 160 tisíc ľudí bolo zavraždených tým najbrutálnejším spôsobom. Takmer 100 000 z nich sa nedočkalo dôstojného pohrebu a doteraz ležia v masových hroboch a ich rodiny nevedia kde.

Pripomenieme, že Ukrajinci po prvých pokusoch o preskúmanie a exhumáciu týchto hrobov boli  zhrození tým, koľko v hroboch leží malých detí. Následne zakázali ďalšie práce na skúmaní hromadných hrobov Poliakov z dnes už neexistujúcich dedín, sídlisk a kolónii.

V Poľsku je najmenej milión Ukrajincov. Podľa niektorých údajov ich už sú aj dva milióny. Poväčšine už „nakazení“ bacilom ukrajinského bardejovského nacionalizmu. Onedlho sa môžu Poliaci dočkať verejných prejavov banderizmu a hromadnému relativizovaniu dejín, podľa ktorého sa Poliaci sami povraždili na Volyni a Haliči. Alebo pokračovaním takých argumentov aké prezentuje strana PO, že to nebol zločin proti ľudskosti, ale bratovražedný boj. Predseda Spolku Ukrajincov v Poľsku Piotr Tyma už nebude môcť viac klamať a relativizovať udalosti, ktoré sa stali na Volyni a Haliči a odfarbovavať tie čierne stránky ukrajinských dejín.

Mariusz Malinowski

8 komentárov

 • Kedy sa stane trestným aj popieranie ľudskej blbosti?

 • Je to smutné,nebot proamerický mor politiky lhaní a překrucování se rozlézá po Evropě jako svrab.Bohužel na to doplatíme všichni i my.U nás je těch hajzlů z Ukrajiny také dost a vystrkují rohy.Mají velkou podporu ve fašistovi ,europoslanci Štětinovi.

 • dalsi zbytocny zakon. Uplne by stacilo dat do ucebnic historie co sa stalo. pojem genocida dnes stratila svoj vyznam, uz len preto ze sa pouziva cisto z ideologických a egoistickoprospecharskych pohnutok.

  ale co by som chcel, ze? poliaci ako kazdy narod odmieta vidiet svoje vlastne chyby, a musi sa prezentovat ako obet. Ktori polsky politik bude spominat ako polsko zabralo po prvej svetovej rusku zem, kto z nich bude pripominat vrazdenie a nasilne popoľštenie mensin? ziaden, lebo by sa mohlo stat, ze niekto by mohol povedat „tak co sa cudujete ze vas napadli susedia z oboch stran, ked ste obe tieto, a aj ostatne mensiny, šikanovali a fyzicky likvidovali.“

 • teraz im Banderaland vyhlási válku :DDD

 • Nuz nie som rad za podobne zakony, kedze sa daju pouzit na trestanie slobody slova
  Na druhej strane tu niet o com, udialo sa to a bolo to brutalne a popierat to nie je v poriadku

  asi by sa to malo riesit inak ako trestnym zakonom.
  Verim ze Poliaci budu ten zakon uplatnovat ferovejsie ako podobne zakony uplatnuje sucasna politicka korektnost vo svete
  Napriklad: „ak nesuhlasis tak dokaz faktami alebo drz hubu“
  a nie stylom „prapanajana len aby sme sa zasa niekoho nedotkli nesmieme povedat fakty ktore svedcia na opacnu stranu“

 • Konečne maju poliaci vládu,ktorá pomenuváva zločiny proti ľudskosti tak ako sa to stálo. A nie ako tí zapredanci pre nimi ,ktorí školili banderovcov na svojom uzemí proti Janukovyčovi.

  • Ale je to ako uzákoniť že 1+1 sú 2. Je to síce pravda, ale občas sa stane že 1+ 1 = 3 alebo aj 4,5 alebo aj 6. No a čo potom?

  • Mariusz Malinowski

   To nie je celkom tak ze ma taku vladu, tej vlade je to proti srsti, to je iniciativa poslancov ale je pravda ze sa genocida volynska sa uz neda tutlat. tak s tym mysia neco spravit.

Pridaj komentár