Poprava Borica Nemcova.

Smrť ruského opozičného lídra, jej otvorená priam demonštratívna forma, ktorá pripomínala popravu, nemohla pre Putina prísť v nevhodnejšej dobe. Boj medzi USA a Ruskom je v kritickej fáze, ukrajinská kríza pritom nijako nepoškodila autoritu vlády Putina a jej mandát je dnes podporený doslova neuveriteľnými 86 percentami ľudí.

Všeobecne sa čakalo, že USA cez podporu opozície Ruska a cez nimi kontrolované a platené mimovládne organizácie začne frontálny útok na destabilizáciu zvnútra, t.j. tlak na vládu až do jej úplného pádu.

Niečo také ako smrť jedného zo symbolov odporu proti Putinovi nie je len výhodné. Je to doslova dar z nebies, ktorý v tomto čase opozícia potrebovala. Získala totiž obeť, martýra, verejne, pred očami všetkých popraveného hrdinu. Nikto sa nebude pýtať na pôvodcu vraždy. Západné aj opozičné média po dlhoročnej demagogickej paľbe majú beztak zacielené na Kremeľ.

Avšak klasická otázka Cui bono? vyjadruje zásadnú pochybnosť. Než sa pustíme do obviňovania Putina, mali by sme sa spýtať, aký má z jeho smrti prospech. Ukázali sme, že žiadny. Opozícia v Rusku dnes nehrá žiadnu významnú rolu. Rusi zomknutí vo vojnovom ohrození, podporujú vládu ako ešte nikdy predtým. Povedať, že to bol Putin, by znamenalo jedným slovom povedať, že Putin je blázon. A to si nemyslím.

Tým, komu prinesie smrť Nemcova prospech, symbolizmus popravy na dohľad od Kremľa a v štýle KGB, je opozícia. Forma popravy, je rovnako ako v zlej detektívke ponechanie ešte dymiacej zbrane s odtlačkami prstov na mieste činu, aby ani najhlúpejší policajt nezaváhal nad určením páchateľa.

Je skoro hovoriť o pôvodcovi vraždy. Len dnes nehovorte, že je to Putin a nevyužívajte ju proti jeho vláde. Potom sa spýtam aký osud postihol všetky vyšetrovania na Ukrajine, ktoré viedli k eskalácii a za ktorými stál podľa našich médií vždy Putin.

Správne, nebolo vyšetrené ani jedno. Nemôže to byť náhodou znak cieleného radu provokácií? Zvlášť, keď otázka Komu to prospelo? nikdy na Putina neukazovala. Je potom s podivom, ak médiá vykresľujú Putina ako prefíkaného diabla plánujúceho svoje šialené činy roky dopredu a potom mu na hlavu vešajú jeden stupídny čin za druhým. Nedáva to logiku, fakt…

Áno, môže to byť Putin, ale aj mafia, s ktorou sa možno Nemcov nepohodol, naspídovaní ruskí ultranacionalisti, môže to byť aj „dlhá ruka CIA“ alebo veľa iných možností s rôznou pravdepodobnosťou. Zatiaľ nevieme nič. A keď na základe NIČ chcú politici spustiť vojnu, potom to NIČ vyjadruje niečo úplne iné. Obsah šedej mozgovej hmoty…

[sociallocker][/sociallocker]

3 komentáre

Pridaj komentár