Porovnanie dlhu USA a Ruska hovorí o katastrofe Ameriky.

V článku o hospodárení Ruskej federácie podľa údajov Ruskej centrálnej banky (CBR) sme prezentovali zaujímavé dáta, ktoré hovoria o zdravom základe ruských verejných financií. Bude zaujímavé vytiahnuť oficiálne údaje USA ako globálneho hegemóna, keďže práve Rusko túto hegemóniu ohrozuje.

Na stránke ministerstva financií si môžeme pozrieť celkový dlh vlády, ktorý bol v polovici roka vo výške 17 559 miliárd dolárov. Samozrejme, tento dlh je čiastočne vyvážený veľkosťou rezerv. Spojené štáty maju posledný údaj zo 16.10.2015, kde sa hovorí, že rezervy sú vo výške niečo viac ako 121 miliárd dolárov.

Pripomeniem čísla z minulého článku o vývoji ruského dlhu a rezerv, ktoré inak môžete nájsť na stránke CBR. Aktuálne rezervy Ruska sú 371miliárd dolárov a v októbri CBR eviduje dlh 521,61miliárd dolárov.

Čisté zadĺženie Ruska, t.j. dlh očistený od výšky rezerv je 150,61miliárd dolárov. Čisté zadĺženie USA je 17 438miliárd dolárov.

Výkon americkej ekonomiky je podstatne vyšší ako ruskej. V roku 2014 bolo ruské HDP 1 857 miliárd dolárov čo voči americkému HDP 17 420 miliárd dolárov je skutočne zanedbateľné. Avšak pomer HDP a zadĺženia hovorí, že o zodpovednosti sa na americkej strane nedá vôbec hovoriť. Čistý dlh Ameriky tvorí vyše 100% HDP,  pričom čistý dlh Ruska je len niečo vyše 8% HDP s úplne rozdielnymi tendenciami. Dlh USA je na rastovej krivke, dlh Ruska skôr na klesajúcej.

Rusko je v tomto porovnaní na rozdiel od USA dôveryhodnou, fiškálne konzervatívnou krajinou, ktorej sa oplatí požičať. USA skrátka ťaží z toho, že je svetovou rezervnou, obchodnou a zúčtovacou menou. Jej cenné papiere sú vysoko likvidné a tak je po nich stály dopyt. Amerika si na základe svojej unikátnej pozície financuje svoj dlh, zbrojenie a vysokú životnú úroveň na úkor ostatného sveta. Akonáhle ju niekto z tejto pozície vytlačí, Amerika ako globálny hegemón skončí. Ak totiž skončí dôvera v schopnosť Ameriky presadzovať svoje záujmy, pri momentálnych číslach svoj dlh (a zbrojenie) bude financovať len s veľkými ťažkosťami.

 

Zdroj:

5 komentárov

  • no vo vyške vládneho dlhu je na tom Rusko dobre, ale podniky sú zadlžené pomerne silno a navyše pri rapídnom poklese cien ropy a plynu je otázne ako budú splácať dlh, kedže nemajú prístup k finančným trhom skrz Krymu…Ale Rusko si celkom dobre vedie v rebríčkoch, ktoré sledujú tak obyčajné ukazovatele ako počet a rast HIV nakazených, úmrtnosť novorodeniatok, úmrtnosť žien po pôrode, počet a rast závislých na alkohole (miliony ludí dávajú prednosť vode do ostrekovača, pleťovým vodám). V súbore asi 30 ukazovateľov, ktoré zohľadňujú ako sa v tej krajine žije je Rusko porovnateľné s Africkými krajinami, ktoré často majú nefunčnú vládu. Rusko, z časti Europska krajina, s obrovskou rozlohou a nerastným bohatstvom (ktoré bez západných technologií ani nevie sama ťažiť) radšej vyhadzuje peniaze na armádu vo výške až 4,1 percenta hdp, čo je až na Saudskú arábiu (ktorá sa však topila v peniazoch donedávna) najviac na svete… všetky štátne výdaje v Rusku sa vplyvom krízy znižujú iba výdaje na obranu nie… Navyše úvahy o tom že by USA, alebo dokonca vojensky slabulinká EU napadla Rusko sú nezmyselné, kedže z ruska EU kupuje veľa energie, za čo platia rusku najvyššiu cenu na svete (čina a iní odberatelia platia podstatne menej). Rusko a USA mieria na seba návzájom balistickými strelami schopnými niesť jadrové hlavice v počte 10 tisíc, navyše sú obe krajiny schopné všetky tieto strely aktivovať v jednom krátkom momente, čiže nejaké vzájomné útočenie neprichádza do úvahy, lebo by znamenalo zničenie oboch krajín…..
    Proste Rusko nemá pre žiadne krajiny inú civilizačnú ponuku ako to, že im dá lacnejšiu ropu (tá je lacná tak či tak). Je priťažlivé pre niekoho iba preto, že sa nebojí pacifistickej EU a akože ani USA. Ale to sa vôbec nemusí báť.. však Putin bol donedávna aký kámoš s Bushom, Schroderom, Berlusconim, ty sa snažili o spoluprácu … Kritizovať US goverment za dlhy je samozrejme legitímne, aj naše dlhy rastú a asi zbytočne, ale Ruská vláda, čo sa týka svojho obyvateľstva tak nerobí preň takmer nič…. Rusi chcú mať väčší vplyv, chcú viac rozprávať do svetovej politiky, ale konzervujú sa v 20.storočí, a nemajú čo ponúknuť, iba ak to že nebudú agresívni….Navyše teraz sa okruh ich „priateľov“ rozšíril o polku Ukrajiny a Sýrie… komu toto len môže pomôcť neviem……

  • paci sa mi, ako ignorujete vysku pohladavok.

  • Jednoznačne by som požičal Rusovi a určite nie američanovi..

  • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Porovnanie dlhu USA a Ruska hovorí o katastrofe Ameriky.

  • Fakt, škoda, že takéto údaje sú pre maenstreem úplne nepodstatné. Veď tak ako v reálnom socializme ktorý sme zažili, aj v tomto druhu kapitalistického socializmu raz muší prísť koniec. Veď za Obamu sa dlh zdvojnásobil. Raz sa takýmto tempom čísla skončia, aby ten dlh vyjadriť…

Pridaj komentár