Portál Medzičas podporuje minaret na Pohode a navrhuje mierne zmeny festivalu

Vážení aktivisti!

Dovoľte, aby som Vám zablahoželal k impozantnej myšlienke postaviť prvý minaret na Slovensku. Viem, že vás k tomu viedla ušľachtilá myšlienka spríjemniť chvíle našim moslimským spoluobčanom na Slovensku, ale aj keď je vaša snaha úctyhodná a záslužná, nemôžem sa vyhnúť kritike niektorých drobných nedostatkov.

Ako iste viete, islam je mierumilovné náboženstvo. Moslimovia nechcú nič iné, len žiť v mieri s celým svetom. Preto sa treba vyhýbať všetkým možným kontroverziám, ktoré by ich mohli rozčúliť nahnevať a prípadne priviesť aj k aktivitám, ktoré by boli násilné. Ešte raz – oni sami si násilie ani v najmenšom neprajú, ak sa budú musieť brániť na vine sú vždy nemoslimovia, ktorí ich vyprovokovali.

Úvod

Mimoriadne oceňujem, že tento rok ste termín festivalu Pohoda od 7.7.2016 zvolili tak, aby nekolidoval s Ramadánom, ktorý začína 6.6.2016 a trvá 30 dní. Určite nie je náhoda, že začiatok vášho festivalu je práve dňom najväčšieho moslimského sviatku Eid al-Fítr. Takže ak ste už natoľko pokročili vo svojom vnímaní a ústretovosti voči islamu, verím, že nasledujúce rady prijmete s otvoreným srdcom. Doporučil by som niekoľko bezvýznamných organizačných zmien, aby sa moslimovia cítili dobre a mohli prežiť váš festival náboženskej piesne v mieri, tak ako si oni určite z celého srdca prajú

1.) Prosím vyhradiť na Pohode päť krát denne polhodinovú prestávku na povinné modlitby. Moslimovia sú hlboko veriaci a ruší ich hluk neveriacich okolo. Ideálne by bolo, keby sa v tejto dobe neveriaci vzdialili z areálu, aby sa obrady mohli previesť v mieri a pokoji. Vás minaret sa bude dať využiť ako základňa pre umiestnenie reproduktorovej aparatúry, ktorá bude zvolávať veriacich v predstihu na čas modlitieb.

2.) Moslimovia uznávajú, že všetci sme si rovní. Majú mimoriadnu úctu k ženám – až tak, že ich strážia každú dennú a nočnú hodinu. Aby sme uľahčili príslušníkom mužského pokolenia ich náročnú úlohu, navrhujem oddeliť mužskú a ženskú časť návštevníkov nepriehľadnou stavebnou úpravou, ktorá bude strážená políciou a nebude možné ju prekročiť až do skončenia festivalu. Je to najmenej, čo môžeme v našej spoločnosti pre moslimských spoluobčanov spraviť.

3.) Moslimovia sa nevyhýbajú ani pokušeniam svetského života, aj keď je tu predsa len malý problém s alkoholom v areáli. To sa však iste bude dať vyriešiť náhradou alkoholických nápojov za stimulanty, ktoré ochotne dodajú naši moslimskí spoluobčania z Kosova alebo Albánska. Len bude treba vyriešiť dilemu, či je povolené užívanie kokaínu, namiesto heroínu, hašiša, marihuany a pervitínu, keďže ten pochádza z Južnej Ameriky, krajiny neveriacich.

4.) Stravovacie návyky moslimov sú skoro presne také isté ako naše. Takže bude dobré, keď si na mierne zmeny v stravnom lístku začneme zvykať už dnes na Pohode. Zabíjanie zvierat, ich podrezávania zaživa a vykrvácanie podľa moslimských predpisov navrhujeme robiť priamo na mieste, aby požívatiny boli nielen čerstvé, ale zároveň aby sme sa vyhli donáške potravín, ktoré nie sú na zozname islamom povolených. Ale povedzme si úprimne – komu dnes bude chýbať nejaká bravčová šunka, klobása, slanina, saláma, keď bude na výber moslimom zabitá hydina, teľacina alebo baranina

5.) Islamské predpisy neodporúčajú používanie nástrojov a hlasný spev okrem deklamovania písma Koránu. Preto navrhujeme miernu úpravu aranžmá piesní s využitím bubnov a perkusií. Keďže väčšina návštevníkov vášho festivalu prichádza hlavne kvôli duchovnej atmosfére festivalu, verím, že ocenia umelecký prednes svätých súr Koránu namiesto obscénnych svetských textov pôvodných piesní

6.) Nedoporučujem účasť židovských kapiel na festivale, keďže Židia sú od čias, čo odmietli uznať proroka Mohameda za spasiteľa, potomkami ošípaných, psov a opíc. Čo sú, ako všetci vieme, nečisté zvieratá.

7.) Moslimovia sú mimoriadne tolerantní ľudia a vôbec im nevadí, keď nosíte napríklad ich náboženské symboly na krku, ako je zlatý polmesiac, či sa oblečiete do islamského odevu, alebo si hlavu obviniete čiernou šatkou ozdobenou písmami šahády, alebo veršami Koránu. Na oplátku by zas privítali, keby ste neprovokovali vlastnými symbolmi ako sú kríže, Biblia, Ježis Kristus apod. Ale to je predsa prirodzené – keď sú tolerantní oni, je normálne im rovnakým spôsobom toleranciu vrátiť

Záver

Ak sa všetko uskutoční tak ako v Medzičase navrhujeme, veríme, že festival skončí v mieri a v Pohode, ako si to všetci prajú. A že moslimovia z Afganistanu nebudú musieť prikročiť k exemplárnym riešeniam ako bol pred rokom prípad Farkhunda Malikzada.

Ako vidíte, nie je nutné zmeniť skoro nič, festival sa môže uviesť presne ako v ostatné roky. Myslím, že nikto nič nespozoruje a budeme si môcť spokojne nažívať s moslimami v mieri, tolerancii a porozumení. A komu sa to páčiť nebude, sme slobodná krajina – vždy sa môže odsťahovať preč.

 

Pridaj komentár