Pozrime sa ako západné sankcie „zabili“ Rusko

McDonald MCD -0,02% odišiel z Krymu. General Motors GM + 0,4% odišiel z Petrohradu. Rusko je teraz štát vyvrheľ.

Oh „baba z voza, kobyle je ľahšie“. Možno, že Rusko je lepšie v dôsledku krízy. Je to ako keby Rusi odišli z Jamajky… Všetko odídené sa opäť napraví.

Väčšina z nedávnych problémov Ruska boli následkom jeho vlastnej činnosti, aj keď strmý pád ropy z asi 100 dolárov za barel na 45 dolárov v období 12 mesiacov tomu samozrejme tiež dopomohlo. Rovnako ako účasť Ruska v udalostiach na Ukrajine. Potom, čo anektovalo Krym, domovskú základňu vlastnej čiernomorskej flotily na juhovýchodnej Ukrajine, Vladimír Putin sa stal zloduchom v revitalizovanej studenej vojne. Sankcie sa spoločným úsilím Washinghtonu a Bruselu sprísnili v júli 2014 a opäť v septembri voči oblasti ruskej energie a financií. Rusko recipročne uvalilo sankcie na Západ, zákazom dovozu niektorých potravín.

Výsledný bordel?

41,5% nárast na trhu Market Vectors Russia (RSX) fondov obchodovaných na burze, najlepší rozvíjajúci sa trh v štatistikách tohto roku. A medziročný 17% zisk v rubľoch. Rubeľ sa pritom obchoduje za menej ako 50 voči doláru (ako sa tu naozaj zmieňovalo, vďaka zdrojom, ktoré sú oveľa múdrejšie ako ja). Goldman Sachs (v januári 2015 – pozn.) povedal, že mal ísť na úroveň 70 rubľov za dolár. A ja vám dávam tieto poznatky zadarmo! Som narušiteľ Ruska. Ale odbočujem.

Minulý týždeň, najväčši ruský maloobchodný reťazec s potravinami, Magnit, oznámil, že jeho tržby v maloobchode vzrástli o 28,73% v apríli a založil 163 nových predajní. Aspoň niekto investuje v Rusku. Vo všeobecnosti, to nie je doteraz skutočne trendom.

Podľa mienky JPMorgan, však finančná situácia ruskej vlády je „úplne zdravá“ vďaka nízkemu vládneho dlhu.

Podľa Putina Rusi pretrpeli aj horšie veci. Prenesú sa západné sankcie a v niektorých prípadoch to robia prekvapivo pružným spôsobom. (Forbes)

Podľa Putina Rusi pretrpeli aj horšie veci. Prenesú sa západné sankcie a v niektorých prípadoch to robia prekvapivo pružným spôsobom. (Forbes)

Kým sankcie boli ruskou vinou, stabilizáciu ruskej ekonomiky spôsobili Rusi rovnako. Centrálna bankárka Elvira Nabiullina sa stala medzi bankármi rozvíjajúcich sa trhov najlepšou z nich, dohliadajúc na najhoršiu menovú krízu v krajine za posledných desať rokov. Nabiullina je teraz v bode, keď môže začať uvoľňovať menovú politiku, a dokonca by mohla znížiť úrokové sadzby na 9,5% do konca roka, ako uviedli v správe analytici JP Morgan pre pevné výnosy.

Očakáva sa, že súčasný ruský rozpočtový prebytok vzrastie na 70 milárd dolárov (5,5% HDP) na konci roka, čo je rozdiel oproti 59 miliárd dolárov (3,2% HDP) v minulom roku.

Oslabenie rubľa, zvýšenie úrokových sadzieb, a recesia sú tri hlavné faktory vyvíjajúce tlak na ruské banky. Ale väčšine nefinančných podnikov ako Magnit sa podarilo vyrovnať s hospodárskym poklesom vlastnými silami, pomocou interných zdrojov kapitálu pre splácanie dlhu v dôsledku obmedzeného prístupu na zahraničné trhy.

Áno, vy, ktorí nenávidíte Putina … ruský HDP sa medziročne v prvom kvartáli 2015 znížil o 1,9%. Je to stále ťažké drina. Rusko má obrovské štrukturálne problémy, o čom sme všetci počúvali do omrzenia. Avšak, ekonomika je na tom lepšie, než sa očakávalo.

Ekonomické údaje vydané 15.5.2015 bol len hrubým odhadom, naozaj. Nebolo tam rozdelenie podľa odvetví alebo výdavky. Priemyselná výroba bola negatívna, ale fungovala lepšie, než sa očakávalo, a to vďaka slabšiemu rubľu.

Údaje nabádajú politikov v Rusku nasmerovať sa k oveľa optimistickejším vyhliadkam rastu pre rok 2015, a niektoré revízie prognóz sú pravdepodobne nutné,“ hovorí Craig Botham, ekonóm Schroders pre rozvíjajúce sa trhy v Londýne.

Rusko nedávno poskočilo z 55. na 26. miesto v rámci „2015 Human Capital Report“  Svetového ekonomického fóra (pozn. prekladateľa – Slovensko je na 34.mieste), čo je index, ktorý radí národy podľa ich rozvoja ľudského kapitálu a je definovaný ako súhrn zručností a schopností, ktorými ľudia oplývajú, a ktoré sa užitočné a potrebné pre užitie v praxi. To stavia Rusko pred národ startupov Izrael, a ďaleko pred bohaté, ale „rýchlo odchádzajúce do ničoty“ národy Euro skanzenu ako je Taliansko, Grécko, Portugalsko a Španielsko. Rusko tiež predbieha v tomto ohľade Brazíliu. A po Rusku ide medzera, medzera, ešte stále medzera a nakoniec ešte jedna medzera … Ukraina. (pozn. prekladateľa – autor článku je recesista, Ukrajina je na 31. mieste)

Trh ignoroval súčasný ekonomický pokles Ruska, RSX rastie viac ako 1% v porovnaní s 0,4% rastom v MSCI Emerging Markets (EEM) ETF.

Na konci budúceho mesiaca, sa Európska komisia stretne, aby diskutovala o ruských sankciách. Môj odhad je, že sektorové sankcie skončia v tomto roku, aj keď asi nie v júli. Vzhľadom na to, že sektorové sankcie začali v júli a septembri, hlavný argument je, že skončia pri oslave svojho 12 mesačného výročia. Pridajme ceny ropy pohybujúce sa okolo 60 dolárov namiesto 40 a Rusko začína vyzerať v poriadku. Trh je lacný. Zahraniční investori nakupujú akcie a dlhopisy. Firemní investori pravdepodobne nebudú chcieť ignorovať nič z toho. V skutočnosti významné európske potravinárske spoločnosti ako Danone riskujú stratu podielu na ruskom trhu.

Napriek tomu, medveď nie je ešte z najhoršieho vonku ešte, varuje Botham. Politické riziká a ceny ropy riziko zostávajú problémom. Ak sa sankcie rozšíria a dejová zápletka na Ukrajine sa zhorší, potom to zasiahne aj susedov.

„Indikátory naznačujú pre Rusko zlepšenie,“ hovorí Botham. „Ale len k prechodu od jedného odtieňa červenej do druhej, nie z červenej na zelenú.“

Kenneth Rapoza, Forbes, 15.5.2015

 

Zdroje:

2 komentáre

 • asi z poza BUKA

  • Len z ktoreho? Ukrajinskeho, ruskeho, alebo Buka noveho typu s nazvom SU-25? Zaujimave, ze sa dodnes nevie, kto a cim vlastne strielal. O tom piseme na Medzicase v seriali o MH-17.

   Ja len jednu poznamku 4.10.2001 zmizlo nad Ciernym morom ruske lietadlo. Trosky, resp. zvysky, ktore nezmizli v mori, analyzovali ruski specialisti a uz o par tyzdnov vydali spravu, ze to bola ukrajinska raketa S-200. Necely mesiac po tragedii, 3.11.2001, sa pod tarchou dokazov Ukrajinci priznali.
   To bolo pred 14 rokmi a vysetrovali to „hlupi“ Rusi na zvysku trosiek, ktore boli neporovnatelne s mnozstvom, ktore zanechala tragedia MH-17…
   http://www.blogovisko.sk/pachatelia-musia-byt-vydani-spravodlivosti-urcite.html

Pridaj komentár