Prečo opozícii hrabe?

7a71ea0c4ab3f9a115e815e50faef2da

Slovenská vláda vybrala na daniach minulý rok teda v 2014 o 600 mil. euro viac ako plánovala.

Fico si urobil rezervu 600 mil. euro pre vlastné marketingové potreby a opozícia rieši stravné lístky!

600 mil euro zodpovedá zhruba 4 % buď dane z príjmu FO alebo 4% DPH.

Ak by sa vláda vzdala cca 289 mil. eur (jeden Ficov balíček), ktoré má ako podiel na dani z príjmu FO dostávame sa k 6%.

Namiesto „FICObalíčkov“ sme mohli riešiť plošné a čo najvšeobecnejšie platné zníženie daňového, či odvodového zaťaženia.

Keby sme mali odvahu a išli do zrušenia VUCiek, dostali by sme sa k ďalším cca 600 mil. eur t.j. k ďalším 4%, o ktoré by sa dalo znížiť daňové a odvodové zaťaženie.

Celkovo by sa teda dalo ísť až k 10%, ktoré by sa nejakým spôsobom dali použiť na vrátenie peňazí občanom bez toho, aby si niekto kupoval hlasy.

Aj populizmus sa dá robiť, keď má hlavu a pätu!

Keď sa pozriete na výšku výberu spotrebných daní, napríklad pri víne, zistíte, že ten výnos je zanedbateľný.

Zníženie spotrebnej dane na víno na 1% by podporilo našich domácich vinohradníkov a náklady by boli minimálne.

Druhým príkladom sú projekty zamestnanosti cez ESF. tzv 18 mesačné projekty, kedy sú zamestnávateľom refundované odvody a 550 euro v priemere.

Ide sumu o 200-220 mil. euro. Čakal som, že opozícia po roku 2014, kedy sa tieto programy naštartovali, príde s protinávrhom v roku 2015.

Ide totiž o to, že ono zamestnávanie 18 až 29 ročných ma negatívny dopad na zvyšovanie nezamestnanosti resp. schopnosti sa zamestnať u 29+ ročných.

Odpoveďou malo podla mňa byť opäť všeobecné a plošné riešenie transparente s jednoduchými pravidlami:

Buď použiť tieto peniaze na progresívnu úľavu na zdravotných odvodoch u nizkopríjmových skupín pričom kvórum úľavy zväčšiť a potiahnuť až k 650 euro hrubej mzdy, čím by sa 200mil. eur ocitlo v zdravotnom poistení alebo plošne riešiť súhrn položiek z odvodu do sociálnej poisťovne na strane zamestnávateľa príklad: Starobné poistenie, Invalidné poistenie, Poistenie v nezamestnanosti, Garančný fond,Rezervný fond a Úrazové poistenie a použiť mechanizmus podobný negatívnej sociálnej dávke s progresívnou negatívnou daňou 50% od určitej sumy trebárs 550 euro, tým by sme zas peniaze z ESF preposlali do Sociálnej poisťovne.

200 mil z ESF a ďalšie návrhy hore, nás dokážu doviesť až takmer 12 a viac percentnej úspore na daniach a odvodoch, o benefitoch nemusím hovoriť, namiesto toho hor sa do boja s gastráčmi.

Pridaj komentár