Prednáška Benedikta XVI. na Univerzite v Regensburgu v roku 2006

Kompletný text prednášky je tu

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20060912024

vyberám z neho:

Učený byzantský cisár Manuel II. Palaelogos viedol asi v roku 1391 v zimnom tábore v Ankare dialóg s učeným Peržanom o kresťanstve a islame a pravde oboch.

 

Pravdepodobne ten istý cisár zapísal tento dialóg azda počas obliehania Konštantinopolu medzi rokmi 1394 až 1409; tým si možno vysvetliť aj to, že svoje vlastné úvahy podáva oveľa podrobnejšie ako odpovede perzského učenca. Dialóg zahŕňa celú oblasť štruktúr viery, obsiahnutých v biblii a v koráne a pojednáva najmä o obraze Boha a obraze človeka, ale vždy znova, podľa potreby, aj o vzťahu medzi tromi zákonmi – knihami náboženstva: Starým zákonom, Novým zákonom a Koránom.

 

V tejto prednáške by som sa chcel venovať iba jednému bodu, ktorý je v tomto dialógu skôr okrajový, ktorý ma však v súvislosti s témou viery a rozumu fascinoval a slúži ako východisko mojich úvah.

V siedmom kole tohto rozhovoru (grécky kontraverzia, spor), vydanom profesorom Khourym, sa cisár dostáva k rozprávaniu o téme džihádu (svätej vojny). Cisár určite vedel, že v súre 2, 256 je napísané: Žiaden nátlak vo veciach viery  je to jedna zo starších súr z obdobia, v ktorom bol sám Mohamed ešte bezmocný a ohrozený. Ale cisár prirodzene poznal aj nariadenia o svätej vojne, zapísané v Koráne, ktoré vznikli neskôr. Bez toho, aby sa púšťal do podrobností akými bolo napr. rozdielne zaobchádzanie s vlastníkmi Písma(dzizja) a neveriacimi(smrť), obracia sa ohromujúco príkrym spôsobom na svojho partnera v rozhovore s centrálnou otázkou o vzťahu medzi náboženstvom a násilím.

 

Hovorí: Ukáž mi, čo nové priniesol Mohammed a nájdeš iba zlé a nehumánne veci, ako napríklad to, že ti predpísal, aby si vieru, ktorú ti hlásal, šíril mečom.

 

Cisár potom obšírne zdôvodňuje, prečo je šírenie viery násilím nezmyselné. Je v rozpore s podstatou Boha a podstatou duše. ?Boh nemá záľubu v krvi, a nekonať rozumne (???? ????) odporuje podstate Boha. Viera je plodom duše, nie tela. Kto chce teda niekoho priviesť k viere, potrebuje schopnosť byť dobrým rečníkom a správne uvažovať, ale nie násilie a hrozby … Na to, aby sme presvedčili rozumnú dušu, nepotrebujeme silnú ruku ani nástroje, ktorými možno udrieť, ani nijaké iné z prostriedkov, ktorými možno niekomu pohroziť smrťou…? .

 

Rozhodujúca veta v tejto argumentácii proti obracaniu na vieru skrze násilie znie: Nekonať rozumne odporuje podstate Boha.

 

Vydavateľ Theodor Khoury k tomu podáva komentár: Pre cisára ako Byzantínca, formovaného gréckou filozofiou, je táto veta evidentná.

 

Naopak, pre moslimské učenie je Boh absolútne transcendentný. Jeho vôľa sa neviaže na žiadnu z našich kategórií, i keby to bola kategória rozumnosti. Khory pritom cituje z publikácie známeho francúzskeho islamológa R. Arnaldeza, ktorý poukazuje na to, že Ibn Hazn ide vo svojom výklade až tak ďaleko, že tvrdí, že Boha nezastaví ani jeho vlastné slovo a že ho nič nezaväzuje k tomu, aby nám zjavil pravdu. Keby to chcel, človek by musel pestovať aj modloslužbu.

 

Tu sa rozchádzajú ich cesty v chápaní Boha a tak aj v konkrétnom uskutočňovaní náboženstva, tu sa otvára dilema, ktorá je dnes pre nás veľmi bezprostrednou výzvou. Je toto presvedčenie, že nekonať rozumne odporuje podstate Boha, iba gréckou myšlienkou alebo to platí vždy a samo o sebe?

Toľko úryvok z prednášky. Zopakujeme si vetu byzantského cisára z roku 1391 ešte raz.

Ukáž mi, čo nové priniesol Mohammed a nájdeš iba zlé a nehumánne veci, ako napríklad to, že ti predpísal, aby si vieru, ktorú ti hlásal, šíril mečom.

 

Mohamedáni sa na uvedenú citáciu z histórie urazili a na dôkaz toho, že islam nie je zlé a nehumánne náboženstvo ale naopak veľmi mierumilovné náboženstvo, začali po celom svete podpaľovať kostoly a zabíjať kresťanov.

Zdesený Benedikt XVI svoje slová (teda vlastne len citáciu z histórie) odvolal, aby zastavil vraždenie.

Pekná filozofická úvaha o uvedenej prednáške je aj tu

https://blog.postoj.sk/17538/desat-rokov-od-prednasky-benedikta-xvi-v-regensburgu

Aj samotní slniečkari svojim deklarovaným prístupom „nerobte z moslimov radikálov“ len potvrdzujú že hranica medzi mierumilovnym a radikalnym islamom je velmi tenka. Ešte som nepočul vetu „neurážajte kresťanov alebo židov, lebo sa z nich stanú vraždiaci radikáli“, ale o moslimoch podobnú vetu hlásajú slniečkari ako argument takmer denne.

Čo na to viac povedať?

26 komentárov

 • V pozadí je plán Veľkého Izraela – nič iné! Systém funguje tak, že Globálny prediktor používa ako perifériu moci judaizmus – ktorý infikuje všetky okolité národy – Židia manipulujú celým svetom – viď Protokoly sionských mudrcov = zmrdov. A zmrdi zasa používajú tú svoju perifériu moci – svetový terorizmus = Arabi=islámizmus=primitivizmus. A celé je to riadené z Vatikánu = 40 hektárov ZLA, Cuba! 40 ha ZLA!
  https://www.youtube.com/watch?v=FEwznBEk0eI

  • neprehanas to trocha?

   • Myskin – ako povedal Luis Pasteur – „Niekde treba začať!“ Teda – vojak musí zo svojho zákopu raz vyliezť. Áno? Ty a ja sme vojaci v informačnom poli. Áno? Ja sa Smrti nebojím, a preto je Smrť mojím spojencom. Ty si na tom ako Bratku? Pretože ja môžem opakovane prisahať, a Stvoriteľ je mi svedkom, že zatiaľ čo Martin Luther King povedal, že keby vedel, že zajtra zomrie, ešte dnes zasadí jabloň, čo som si zobral ako ponaučenie a preto mám tých jabloní posadených dosť, tak ja sám za seba môžem prisahať na svojho Ducha, a svedkom mi je Stvoriteľ, že aj keď ma zajtra zabijú, tak prisahám Strážcom Kristovej Brány, že z tejto planéty neodídem bez ICH hláv. Môže byť Bratku? Myslíš že pomenovaním celosvetového zla a intríg na ploche cca 2×2 kilometre niečo preháňam?
    https://www.youtube.com/watch?v=e2WMysvMzCI

    • Vidim ze mas v zuboch sv Otca aj zidov. Skoda
     co ti na to povedat
     takych teorii bolo a bude na internete na mraky

     • Myskin – moja koža, moja tvár, či ako – na demaskovanie používajú ženy samotnú Maskaru. Aby sme si rozumeli – vieš o tom, že si si odpílil konár pod nohami? Leda že by si to urobil zámerne – ty koťuha jedna! Tak neboj – chytím ťa! Ahoj!

  • Necita to náhodou kotleba? Velmi podobný hlas.

 • Pápež svoje slová, čiže citáciu byzantského cisára neodvolal, lebo hneď uviedol, že dnes sa takéto drsné vyjadrenie považuje za neprijateľné.

 • Sympatie bokom, ale komu dala história za pravdu? Manuelovi II. Palaelogosoviasi nie, Byzancia padla aj vďaka túžbe ostatných kresťanov vlastniť viac peňazí, dosahovať vyššie zisky. Likvidácia konkurencie (Rím vs Carihrad ) má obdobu aj v dnešnom poňatí konkurenčných vzťahov (USA vs Európa) Povedome cítime, že sa toto ide zopakovať. Finančný kapitál a jeho logika proti dobre organizovanej rodovej filozofii nemá šancu. Bojovať antikoncepciou, propagáciou nekontrolovaných pudov v reality show, násilným tlačením rodovej rovnosti, sexualizáciou detí, propagáciou nedospelého chovania dospelej populácie atď. proti islamu je asi rovnako účinné ako hádzanie hrachu o stenu. Áno a doslova, chcú a idú nás predať.

  • je to cele planovane uz dlho – mozno uz asi 15 rokov, len sa to deje pod povrchom a tajne – precitajte si o tom tento skvely clanok:

   http://medzicas.sk/jeden-z-dovodov-narastu-imigracie-ano-mate-pravdu-je-to-planovane/

   • Dobrý článok, v poslednom čase som dlho rozmýšlal nad tým, či je to plánované alebo nie. Plánované ako zlý úmysel to nie je. Jeto celé o tom, že všetci hráči chcú vytvárať finančný zisk za každú cenu na území, ktoré nemá pána a pravidlá. Proti bezbrehej túžbe zarábať nestojí nič, neexistuje hranica, pravidlo odkiaľ pokiaľ, pápež je úplne nulový a slabý. Všetky tieto židovské/sionistické sprisahania a slobodomurárske lóže a iné kraviny sú len odrazom toho, že v skupinke sa vlkom lepšie lovia peniaze (ovce a ovcami sme my). A ak je spoločnosť zbavená pravidiel, nemá šancu ísť ani Soros, ani Rockefeler proti logike peňazí, lebo o ne príde. Majú našlapnuté k deštrukcii MIdasovského typu.
    Doplatíme na túto našu nadštátnu a štátnu dezorganizovanosť. Obraz spoločnosti na západe bude asi ako počas feudálneho rozdrobenia sa, takže spoločensky máme našlapnuté odhadujem nazad do 14.storočia (asi preto sú tak tie Tróny obľúbené).

    • Dnesni oligarchovia su ako kedysi feudalni pani,. tiez mam pocit ze sa vraciame do stredoveku ale bez korekcii spolocenskych noriem, ktore vtedy boli

     • Inak gratulujem k povýšeniu na červenú úroveň. 🙂

     • Inak tento týždeň som na Benedikta pomerne intenzívne myslel. V hlave to má usporiadané asi ako my, ale on rezignoval, REZIGNOVAL ……, taký najnovší európsky trend. Celý cirkevný problém spočíva v tom, že na kázeň majú 15, maximálne 20 minút. Proti tomu, aké dávky „dezinformácii, podnetov na opakovnie a antagonizáciu racionálneho myslenia“ si bežné organizmy Homo sapiens cez týždeň pustia do hlavy je to málo, katastrofálne málo. Bez vytvorenia televízie, čo by výplachmozgovú zmes miešala inak a s iným účelom si nepomôžeme, všetci sme programovateľní.

     • Týmto článkom a materiálom si siahol na európsky fundament, ktorý Európu drží pri živote od pádu Rímskej ríše. Nefunguje ako by mal, respektíve by potreboval kokurecieschopnejšiu podobu. Od pádu železnej opony sa do postkomunizmu dopracoval aj „Západný svet“, ale bez toho aby mal skúsenosť s totalitou. Chýba mi myšlienka ako to zakončiť, ale impéria a kultúry fungovali dobre iba vtedy ak ich fundamenty napriek biologickým úmrtiam boli podávané z generácie na generáciu.

 • Len upozornim na to, ze aj ked sa povazujeme za krestanske krajiny, krestanstvo tu nevladne. ani zidia tu nevladnu, ano vladnu, ja viem, ale nie priamo skrz svoju vieru.
  Zato zidia vladnu v Izraeli, a povedzme si to otvorene, hanobit zidovstvo v europe, je viacmenej beztrestne, ale v hanobit zidovstvo v Izraely, je viacmenej samovrazda. Tak isto je to aj moslimami, tam kde oni ziju, a povazuju tu zem za svoju, je riskantne hanobit ich vieru a kulturu.
  Je to len další dokaz toho ze multikulti nefunguje a skor alebo neskor sa presadi ten silnejsi. a ked mate dvoch a jeden je pacifista a druhy drzi v ruke zbran, tak ten so zbranou vždy vyhra. je jedno ci je pacifista vyrecny, mudrejsi, alebo je v pravu. ten so zbranou vždy vyhra.

 • Prednáška Dr. Billa Warnera na tému histórie expanzie islamu, o džiháde, o násilnej povahe islamu, ktorá vyplýva priamo z jeho podstaty, o trpezlivosti islamu pri dobývaní sveta, kedy sú ochotní 700 rokov znova a znova skúšať dobyť určité územie. O tom, že prvým krokom k džihádu je imigrácia, dobrovoľne tolerovaná daným územím. O zničujúcom vplyve islamu na antickú kultúru (grécka a byzatnská kultúra bola prakticky zničená, podobne boli decimované východné kultúry budhizmu a hinduizmu). Turecko a severná afrika boli pred príchodom moslimov pôvodne kresťanské krajiny. Perzia pred útokom moslimov bola kresťansko-zoroastrická, po útoku moslimov sa stala čisto islamská… A mnoho iného. V závere prednášky popisuje, že téma násilného islamu je z nejakého dôvodu po celom svete tabu, či sa jedná o USA, Európu alebo iné krajiny a že svetové špičky z nepochopiteľných príčin islam ospravedlňujú. Tiež hovorí, že akákoľvek snaha o prezentovanie reálnych faktov o islame končí nadávkami, vyhrážkami a nálepkami typu Ku-Klux-Klan, islamofób, extrémista, nacista…

  • A z iného zdroja, taktiež popísané začiatky expanzie islamu.

   celý článok tu: http://eurabia.parlamentnilisty.cz/articles/3920-byly-krizove-vypravy-jen-krestanskou-agresi-.aspx

   skrátené, vyberám z článku hlavne druhú polovicu s prehľadom historických udalostí:

   V roce 1094, byzantský Císař Alexius I Comneus prosí papeže (Řím) o pomoc proti muslimským armádám které obsadily území dnešního Turecka, přičemž muslimové klasicky šířili teror proti křesťanům a přestavovali kostely na mešity. Navíc byli stále více napadání křesťanští poutníci navštěvující Jeruzalém (násilná konverze, příležitostné vraždy a šikana).

   Křižáci obsadili jen původně křesťanské země. Nikdy nenapadli území Saudské Arábie natož Mekku (Muslimové dříve napadli jak Konstantinopol, tak Řím!). Období křížových výprav trvalo cca 200 let. Období agrese (džihádu) islámu vůči křesťanskému světu už běží cca 1380 let.

   Některé události, které předcházely první křížovou výpravu, časová linie:

   630: Mohamed, dva roky před smrtí, útočí se 30 000 džihádisty na křesťanskou Byzantskou říši.

   632-634: Kalifát (islámská říše) dobývá polyteistické části Arabského
   poloostrova. Polyteisté jsou bráni za horší než křesťané či židé a musí
   konvertovat k islámu nebo jsou zavražděni. Nemají tedy oproti křesťanům
   či židům možnost platit výpalné (status dhimmi) a zůstat u svého
   náboženství.

   633: Džihádisté pod vedením Kalida al Walida (krutý vojevůdce
   pojmenovaný Mohamedem Aláhův meč) dobýjá město Ullays u řeky Eufrat v
   dnešním Iráku. Na břekhu nedalekého kanálu je setnutím zavražděno tolik
   lidí, že se voda zbarví doruda a kanál získá jméno Krvavý kanál.

   634: Bitva na řece Jarmúk na území dnešní Sýrie, součást džihádu proti
   Byzantské říši. Usáma bin Ládin z této doby používá citát, že
   „džihádisté milují smrt více než západní svět život“.

   635: Muslimové obléhají a dobývají křesťanské město Damašek (dnešní Sýrie).

   637: Muslimové si podrobují Irák po bytvě u Al-Quadisyyah.

   638: Muslimové na Byzantské říši dobývají a anektují Jeruzalém.

   638-650: Muslimové dobývají území dnešního Iránu.

   639-642: Muslimové dobývají Egypt.

   641: Muslimové obsazují Sýrii a Palestinu.

   643: Spálena Alexandrijská knihovna. Ne v boji, ale chladnokrevným rozhodnutím.

   643: Muslimové začínají dobývat severní Afriku (na západ od Egypta).

   644: Muslimové dobývají ostrov Kypr, Tripolsko v severní Africe a zavádí islámské právo v Iránu a Afgánistánu.

   644-660: Války a spory uvnitř Kalifátu.

   674-678: Muslimové útočí na Konstantinopol (hlavní město křesťanské Byzantské říše, dnešní Istanbul) a jsou odraženi.

   698: Dobyto město Kartágo (severní Afrika, hlavní město Vandalů).

   707 – je dobyta celá severní Afrika.

   710-713: Muslimové dobývají údolí Indu.

   712: Dobyta Střední Asie, islamizace Turků.

   711 – 713: Muslimové útočí ze severní Afriky na Vizigótskou říši
   (dnešní Španělsko), dobývají ji a zakládají Andalůské království. Od
   tohoto roku plení jejich vojska Evropu, od Španělska, přes jižní
   Francii, po Švýcarsko.

   717-718: Muslimové útočí na Konstantinopol (hlavní město křesťanské Byzantské říše, dnešní Istanbul) a jsou odraženi.

   732: Muslimové jsou zastaveni koalicí křesťanských králů v bitvě u
   Poitiers (Tours) ve střední Francii. Tato bitva zastavila džihád v
   západní Evropě.

   732 – 800: Zastavený džihád zapříčiní rozpory v Kalifátu a dobytá území
   získávají autonomii, ovšem pod muslimskými vládci. Útisk a likvidace
   křesťanů, zákaz konvertování od islámu (prostě to samé co dnes).

   807: Na území kalifátu zbořeny kostely a synagogy včetně Kostela Máří Magdaleny v Jeruzalémě.

   809: Muslimský útok na Sardinii a jižní Itálii.

   813: Napadáni křesťané v Palestině, mnozí uprchnou.

   831: Muslimové dobývají Palermo (Sicílie), nájezdy na jižní Itálii.

   846: Vydrancování města Řím, vykradena bazilika svatého Petra.

   850: Na území kalifátu bořeny kostely a synagogy.

   855: Povstání křesťanů v Sýrii.

   837: Dobytí Sicílie, útoky na Korsiku, Itálii, Francii

   869-883: Povstání černých otroků v Iráku.

   928-969: Byzantská říše získává zpět Kypr a město Tarsus.

   937: Bazilika Svatého hrobu (Kostel vzkříšení) je zpálena. Útoky na mnoho dalších jeruzalémských kostelů.

   966: Protikřesťanské nepokoje v Jeruzalémě.

   1003: Zničen kostel Svatého Marka v Egyptě.

   1009: Bazilika Svatého hrobu (Kostel vzkříšení) v Jeruzalémě je spálena (ano, zase).

   1012: Dekrety utiskující křesťany a židy.

   1013: Kalifát se pro vnitřní spory rozpadá a štěpí se na muslimských dynastií.

   1048 Dokončena obnova Baziliky Svatého hrobu (Kostel vzkříšení).

   1055: Turek Princ Tughrul sjednotil území do Selžuckého kalifátu.

   1055: Konfiskace majetku Baziliky Svatého hrobu (Kostel vzkříšení).

   1071: Bitva u Mantzikertu, muslimové poráží Byzantskou říši a okupují většinu Anatolie (Malá Asie, dnešní Turecko).

   1085: Křesťané ve Španělsku znovu získávají Toledo.

   1090: Turci okupují prakticky celou Malou Asii.

   1094: Byzantský císař Alexius Comnenus I prosí západní křesťanství
   (papeže) o vojenskou pomoc proti muslimské invazi na Anatolii.

   1095: Papež Urban II vyhlašuje první křížovou výpravu, která roku 1099 znovu dobude Jeruzalém.

   První křížová výprava je tedy vyslána po stovkách let agresivní
   muslimské invaze, po ztracení dvou třetin tehdejšího křesťanského světa.

   • Samozrejme kriziacke vypravy su zle (lebo za nimi bola tmarska cirkev)
    ale moslimske vyboje su spravne a chvalyhodne (lebo prinasali nebyvaly rozkvet civilizacie)

    koniec ironie 😀

   • Pekný spravený prehľad o nepekných veciach. Budúcnosť bude asi peknejšia.

  • Svědectví libanonské křesťanky o postupné likvidaci Libanonu

   http://karelsykora.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=550554

   • Na toto by som chcel vidieť odpoveď europoslancov, ako z vlastného potomstva urobia pre moslimských militantov terče. Je to brutálne.

    • Janosz – tú odpoveď máme v rukách my, žiadni europoslanci – až tak ďaleko – samovražedne, tú poondiatu pseudodemokraciu nechať zájsť ja osobne nemienim.

Pridaj komentár