Predseda EU parlamentu kritizoval Poľsko. Poľská premiérka vracia úder.

(foto: Martin Rulsch , Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0)

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz ako keby mal predsavzatie do konca volebného obdobia vytočiť každého od Atlantiku po východné hranice EU.

Nie tak dávno napríklad  naznačoval „potrebu“ zastaviť eurofondy Slovensku za  trest, ak neprijme tisíce migrantov v počte stanovenom kvótami.

Najnovšie sa „blysol“ kritikou novej poľskej vlády, ktorej najnovšie personálne výmeny nazval štátnym prevratom. Zaujímavé je, že veľmi podobné výmeny robené pred časom bývalou (proeurópskou) vládou akosi pánovi Shulzovi nevadili.

Nová poľská premiérka Beata Szydlová však nie je z mäkkého cesta. Požaduje po Martinovi Schulzovi ospravedlnenie. Naznačila, že Martin Schulz nevie o poľskej realite nič, a svoje postoje zakladá na základe takmer bulvárnych informácií z tlače.

Iste je možné s pani  Beatou Szydlovou v mnohom súhlasiť.

Aj ja osobne si myslím, že za tie roky je jasné, že Martin Schulz diplomaticky povedané proste nemá takú mieru „duševného majetku“, akú by vyžadovala funkcia predsedu Európskeho parlamentu.

9 komentárov

 • Prečo na Slovensku „padla“ Radičová

  http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Preco-padla-Radicova-A-co-sa-naozaj-deje-v-Polsku-Trochu-iny-pohlad-od-susedov-268623

  Riaditeľ nadácie Lex Nostra Maciej Lisowski vysvetľuje najskôr situáciu v médiách, ktoré informujú o krajine nášho severného suseda: „Väčšinu tlačených médií v Poľsku vlastnia Nemci a oni tiež vytvárajú postoje a stanoviská, čo sa ďalej rozširujú. Čo sa týka televízie, je situácia veľmi podobná. Veľa televíznych spoločností patrí tiež Nemcom. Bývalá strana bola pronemecká. A teraz je v opozícii. A tvoria názory, aby sa im to hodilo. Sám Donald Tusk začal mať problém v Poľsku a potom sa preniesol do EÚ, do Rady Európy. V Poľsku sa hovorí nahlas, že v okamihu, keď Donald Tusk a jeho strana začali prehrávať, utiekol, nechal ju a Nemecko mu otvorilo náruč. Hovorí sa, že ho k sebe vzala Merkelová.“

  Prečo na Slovensku „padla“ Radičová

  Plicka na to reaguje: „Čo sa stalo na Slovensku. Tie východné štáty – Československo, Maďarsko, Poľsko – mali zásadný problém. Prebrali boľševickú justíciu. Na konci 80. rokov určitá skupinka ľudí vlastnila – a doteraz vlastní – kompromitujúce informácie proti justícii. Na Slovensku to boli bývalí eštebáci Široký… V Čechách potom Potáč a ešte dvaja ďalší, ktorých zatiaľ nebudem menovať. Na Slovensku vyhrával Mečiar, potom prvá, druhá Ficova vláda. Samí odchovanci z Moskvy. Potom v roku 2010 padla Ficova vláda a nastúpila vláda Radičovej. To bola prvá proreformná vláda na Slovensku, ktorá po nich začala tvrdo šliapať. Čo urobila justícia? Zakonzervovala sa a postavila sa na tvrdý odpor. Tie boľševické kádre v justícii negovali a bojkotovali akékoľvek rozumné rozhodnutie vlády, pretože oni mali tzv. nezávislosť. Táto nezávislosť bola v skutočnosti zneužitá. Na neodvolateľnosť. A prečo? Pretože nebola vykonaná očista justície, tak to viedlo nakoniec k tomu, že v roku 2012 vláda Radičovej padla. A to je práve to, čo má na mysli pán Lisowski. V Poľsku bola podobná situácia a justícia môže akékoľvek reformy zablokovať a negovať a bude kričať a zdôrazňovať, že sa útočí na nezávislosť justície. A ja sa pýtam – tak sa, kamarát, pozrime, či si vydierateľný a čo si robil predtým. Oni jednoducho nemajú žiadnu trestnú zodpovednosť…“

  Maciej Lisowski ďalej takto opisuje situáciu: „Táto otázka je spojená s trestnou zodpovednosťou a teraz je potrebné v justícii vytvoriť systém, ktorý by tu viedol k samočistiacim procesom. Aby sa dodržiaval vysoký štandard justície a v okamihu, keď ho niekto porušuje, tak ho treba zo systému vylúčiť. V Poľsku tento systém nie je iba nedokonalý, ale je dokonca chorý, patologický. Všetky inštitúcie, parlament, podliehali zákonu o lustrácii. Tam tá očista prirodzene prebehla a všetci tí, ktorí podpísali vyhlásenie a nebolo pravdivé, tak boli zo systému automaticky vylúčení a nemohli ten post ďalej zastávať. Toto sa netýkalo iba justície. Sudca najvyššieho súdu vyhlásil, že justícia sa očistí sama. Samozrejme, že sa to doteraz nestalo. Existovalo napojenie na starý režim s tým, že prišli noví sudcovia, oni to všetci videli, boli v tom systéme vychovávaní, tak došli k záveru, že sa pohybujú v prostredí, kde nenesú trestnú zodpovednosť a zároveň sú nedotknuteľní.“ A Plicka na to reaguje slovami: „… pozor, to je v Čechách tiež!“

 • Knieza Myskin

  http://www.express.co.uk/comment/columnists/leo-mckinstry/627412/EU-border-force-Brussels-free-movement-catastrophe-push-federalist-agenda

  Jak poukazuje Leo McKinstry, tento nový návrh je v souladu s citátem, který lze vidět na vstupu do Návštěvnického centra Evropského parlamentu, který zní: „Národní suverenita je hlavní příčinou většiny strašných zel naší doby“, vedoucích „k tragické katastrofě a barbarismu“.

  Člověkem, který tato slova vyřkl, nebyl nikdo jiný, než britský diplomat lord Lothian, zuřivý stoupenec usmiřování nacistického Německa až do poloviny 40. let minulého století.

  —————–

  Nicméně místo aby dala více pravomocí národním vládám, aby se s krizí vypořádaly, hodlá EU vykuchat suverenitu členských států ještě více, v rámci nového návrhu, který umožní nasazení až 2,500 ozbrojenců v uniformách EU, spolu s námořními hlídkovými loděmi, vrtulníky a bezpilotními letouny.

  „První polovojenská jednotka EU by měla pravomoc převzít kontrolu nad národními hranicemi bez souhlasu suverénních vlád,“ uvádí Times. Podle Dimitrise Avramopoulose, evropského komisaře pro přistěhovalectví, představuje tato myšlenka „více Evropy“.

  Nová agentura by „byla schopna se do toho vložit, aby zajistila podniknutí akcí na zemi dokonce i tam… kde národní stát si myslí, že dalšího zásahu není potřeba,“ uvádí návrh zákona.

  Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski tento nápad zavrhl a označil ho za „neslučitelný s demokracií“.

  „Aby šlo o strukturu nezávislou na národních státech je ohromující… nedemokratická struktura zodpovídající se bůhví komu,“ řekl Waszczykowski.

  „Pokaždé, když politika Evropské unie selže… se požaduje více centralizace a více Evropy,“ řekl vůdce UKIP Nigel Farage v reakci na plán.

  Diane James, poslankyně a mluvčí pro záležitosti spravedlnosti a vnitřních věcí UKIP, to okomentovala: „Je to ze strany EU totální frontální útok na národní suverenitu. Všechna předstírání nyní byla odvržena a Komise bude nyní otevřeně jednat proti přání členských států a působit na jejich území bez dovolení. Jednáním v rozporu s přáními národních parlamentů vyjevila EU své přání federálního státu tak, že to již mohou vidět všichni.“

  International Business Times uvádí, že tento plán „by mohl vést k ozbrojeným EU gardám, prakticky „okupujícím“ části území členských států“, a EU bude „mít právo na intervenci“ dokonce i tehdy, kdy to národní stát výslovně odmítne. Nová hraniční síla bude mít sídlo ve Varšavě v Polsku a členské státy EU budou muset přispívat ročně 322 miliony euro na její financování.

  Tato nová síla bude „také schopna provádět šmírovací operace, vedle Evropské agentury pro rybolov a Evropské agentury pro námořní bezpečnost, a může být dokonce nasazena i v zemích mimo EU“.

  http://www.lifenews.sk/content/eu-vyu%C5%BE%C3%ADv%C3%A1-%E2%80%9Euprchlickou%E2%80%9C-krizi-kterou-vytvo%C5%99ila-aby-protla%C4%8Dila-drakonick%C3%BD-pl%C3%A1n-pro-okupa%C4%8Dn%C3%AD-

 • Knieza Myskin

  http://kuhn.blog.sme.sk/c/395790/ako-sa-vyhadzuju-eurofondy-na-pokyn-bruselu.html?ref=tit

  Na jeden rozmer tejto reklamnej kampane však väčšina kritikov zabudla. A to, že v tomto prípade ide o zámernú a cielenú PR kampaň Európskej únie nariadenú z „Bruselu“. Totiž, bez ohľadu na to, že si na tejto kampani „strana a vláda“ prihrieva svoju predvolebnú polievočku (na Súmračnej museli ďakovať nebesiam, že koniec programového obdobia 2007-2013 aj s následným dvojročným obdobím na dočerpanie eurofondov, padol práve na predvolebné obdobie), podstatná je skutočnosť, že tieto peniaze Úrad vlády SR vyhodil na základe požiadavky Európskej komisie, aby isté percento z eurofondov išlo na tzv. publicitu („podľa článku 69 všeobecného nariadenia ako aj Hlavy II implementačného nariadenia“ – aby sme citovali oficiálne dokumenty). Ide teda o „povinnú jazdu“ s cieľom zviditeľňovania pozitívnych dopadov eurofondov. Čiže, ako sa na Slovensku od istých čias hovorí „budovanie pozitívneho obrazu“, v tomto prípade Európskej únie. Takže vláda si iba plní domácu úlohu, ktorú jej zadala Európska komisia. Vtĺkať do hláv svojich občanov, že Európska únia je najvyššie dobro, ktorej treba byť vďačný a treba ju milovať (klaňanie sa zatiaľ nie je povinné).

  Vláda tak zabije tri muchy jednou ranou. Vďaka takto vyhodeným miliónom eur zvýši čerpanie eurofondov smerom k vytúženým 100%. Splní si povinnosť voči EÚ. A spraví si za peniaze slovenských aj európskych daňovníkov predvolebnú kampaň.

 • Podla internetu nema maturitu lebo gimnazium ukoncil v 9tej triede ak som to pochopil a potom sa vyucil respektive pracoval ako viazac knih.

  A titul ziskal tak ze mu dala jedna americka univerzita „cestny doktorat“. To sa nestuduje to ti len daju. Sulik sa vyjadrli po kontakte s nim ze to je ako hovorit s deckom na zakladnej skole co by stupnu jeho vzdelania aj zodpovedalo.

 • Martin Schultz je osoba, ktora nema maturitu (pritom ale som na jeho stranke zaznamenal Dr. h. c.). Ano, a prave taki ludia nam vladnu. A preco? Pretoze nemozeme diskriminovat … v tomto svete kazdy hlupak moze robit hocico… vdaka „antidiskriminacii“.

  • -„…Martin Schultz je osoba, ktora nema maturitu (pritom ale som na jeho stranke zaznamenal Dr. h. c.). Ano, a prave taki ludia nam vladnu…“

   ono osobne si myslim, ze nejde o ukoncenu skolu a diplom….
   mnoho tzv. vysokoskolsky vzdelanych jedincov svoj diplom nikdy v zivote nepouzije a ty, co v politike onen diplom maju, preukazuju rovnake IQ a mentalnu retardaciu, ako ma nas Mato Schultz….

   v politike by mali byt ludia oslehany zivotom, ktory pracovali v kolektive a hlavne – vedia, co je zodpovednost za zverene ulohy.

   a to v sucastnosti u politikov vobec neexistuje…. su proste neschopna a tupa verbez…. ci s diplomom, alebo bez

Pridaj komentár