Prefíkaná asymetrická odpoveď Ruska?

Keď sa v polovici 60-tych rokov na tureckých radaroch objavila stopa nového sovietskeho lietadla Mig-25, západní analytici ostali v šoku. Podľa nich zachytili radary let stíhačky pre vybojovanie vzdušnej nadvlády letiacej rýchlosťou skoro trikrát vyššou ako je rýchlosť zvuku a naviac v obrovských výškach. Tento stroj sa stal doslova nočnou morou armádnych predstaviteľov USA. Minister obrany USA James Schlesinger v tej dobe prehlásil, že je to tak strašná zbraň, že by zvýšenie jej výroby mohlo vyvolať zásadné zmeny vo výzbroji a stratégii Západu. Okamžite bol zvýšený tlak na vývoj lietadla F-15, ktoré by sa výkonom tejto desivej sovietskej zbrane vyrovnal. Nakoniec požiadavky na technicko-taktické parametre F-15 v mnohom odrážali zdesenie amerických stratégov pri pohľade za hranice vtedajšieho ZSSR.

Lenže všetko bolo nakoniec inak. V roku 1976 poručík Viktor Bjelenko preletel so stíhačkou Mig-25 do Japonska a pristál na letisku Hakodata na ostrove Hokaido. Američania zistili, že na tie časy veľmi drahá stíhačka F-15 s 20% použitím titánu bola vyvinutá proti neexistujúcemu protivníkovi. Mig-25 totiž nebol vôbec určený na boj proti iným stíhačkám protivníka. Bol to tzv. záchytný stíhač protivzdušnej obrany štátu, ktorého úlohou bolo bleskurýchle vyletieť do vzduchu po ideálnej trajektórii automaticky navádzané systémom protivzdušnej obrany, vystreliť rakety na protivníka letiaceho vo veľmi veľkej výške a vrátiť sa naspäť. Extrémne výkonné motory mali otvor s priemerom dospelého človeka a nádrže na palivo zaberali 70% objemu trupu. Napriek tomu palivo stačilo len na pár desiatok minút letu. Rusi prejavili naviac veľmi veľkú kreativitu. Keďže chceli mať lietadlo rýchlo hotové pri prijateľných nákladoch a od toho stroja nechceli nič viac než len rýchlo vyletieť, použili staré technológie a drahé zliatiny ako titan použili len na 8% trupu. Zároveň nevyvíjali nič nové ani pri motoroch, ale použili motory z vývoja rakiet s plochou dráhou letu.  Mnohé časti stroja boli zvárané a tak bolo možné ich opravovať aj v poľných podmienkach. Technicky dokonalý stíhač F-15 proste bola iná trieda lietadiel – a zároveň aj iná cena

Príbeh stíhačky Mig-25 je jednoduchým návodom ako ťažko poškodiť protivníka bez toho aby ste na neho vystrelili. Stačí ho presvedčiť, že máte superzbraň, proti ktorej neexistuje protizbraň a ten začne vyvíjať horúčkovitým tempom zariadenia, ktoré nebudú mať žiadny finančný limit. Nakoniec takýmto spôsobom Ronald Reagan „uzbrojil“ Sovietsky zväz, ktorý bol presvedčený, že jedinou odpoveďou na americký program „Hviezdnych vojen“ je ekvivalentná sovietska odpoveď. Americký program sa nakoniec ukázal ako fatamorgána, ale to bol Sovietsky zväz už minulosťou.

Nukleárne torpédo – fikcia, alebo reálna hrozba?

Počas stretnutia Vladimíra Putina s vojenskými úradníkmi v Soči, kde bol diskutovaný rozvoj možností ruskej armády, niekoľko televíznych štábov zachytilo zábery z papiera, ktorý nebol určený pre verejnosť.

Nuklearne torpeda

Prezentačný obrázok s názvom „Viacúčelový morský systém: Status-6“ ukázal niektoré kresby nového zbraňového systému jadrovej ponorky. Je zrejme navrhnutý tak, aby sa vyhla radarom NATO a všetkým existujúcim obranným protiraketovým systémom a zároveň spôsobila veľké škody na „dôležitých ekonomických zariadeniach“ pozdĺž pobrežných regiónov nepriateľa.

Poznámka pod čiarou na záver uvádza, že účelom Status-6 je spôsobiť „zaručené neprijateľné poškodenie“ protivníkovým silám. Detonácia zbrane „v oblasti nepriateľského pobrežia“ by viedla k „rozsiahlych oblastiach rádioaktívnej kontaminácie„, čo by zabezpečilo, že tento región by nemal byť používaný pre „vojenské, ekonomické, obchodné alebo iné činnosti“ po „dlhú dobu.

Podľa rozmazaných informácií poskytnutých na snímke, systém predstavuje masívne torpédo, navrhnuté s „vlastným podvodným pohonom,“ s dosahom až 10 tisíc kilometrov a schopné operovať v hĺbke až 1000 metrov.

Zostáva nejasné, či takýto systém je skutočne vyvíjaný alebo snímka bola prezentovaná len ako jedna z možností toho, čo by ruská armáda mohla hypoteticky ponúknuť. Avšak podľa uniknutého papiera, zbraňový systém by mohol byť vyvinutý konštrukčnou kanceláriou pre stavbu lodí Rubin“ a potenciálne môže byť použitý pre vyvíjané jadrové ponorky  „Projekt 09852“ a „Projekt 09851“ .

Ruský prezidentský hovorca Dmitrij Peskov potvrdil, že cez hlavné televízne kanály unikli v utorok po zasadnutí v Soči nejaké utajované údaje .

Je pravda, niektoré tajné dáta sa dostali do záberu a následne boli vymazané,“ povedal Peskov v stredu. „Dúfame, že sa to nebude opakovať.

Počas utorkového stretnutia Putin zdôraznil, že Rusko bude čeliť protiraketovému Američanmi riadenom štítu programu NATO prostredníctvom nových „úderných systémov, ktoré sú schopné preniknúť akoukoľvek protiraketovou obranou.

V posledných troch rokoch, firmy z vojensko-priemyselného komplexu vytvorili a úspešne otestovali množstvo perspektívnych zbraňových systémov, ktoré sú schopné vykonávať bojové misie vo viacvrstvovom systéme protiraketovej obrany,“ povedal Putin. „Niektoré takéto systémy už začali v tomto roku prichádzať do armády. A teraz sa bavíme o vývoji nových typov zbraní.

Záver

Posledné reálne ukážky ruskej techniky hlavne v oblasti rádioelektronického boja sa javia ako fascinujúce. Ukazuje sa, že v niektorých oblastiach je západná výzbroj zúfalo zaostávajúca. Bez ohľadu na to, či je hrozba nukleárneho torpéda realitou alebo nie, USA zrejme bude musieť reagovať. Možnosť existencie takejto zbrane spolu s existujúcimi, ale stále tajnými projektami typu torpédo Škval dosahujúce pod vodou rýchlosť až 350km/hod prakticky eliminuje prevahu americkej armády na mori. Lenže pri relatívne nízkej neefektivite vynaložených prostriedkov a korupcii v systéme americkej armády budú výdavky na podobné projekty doslova vražedné. Podobný scenár pomohol zlikvidovať krajinu Sovietov.

Je možné, že dnešní Rusi si zobrali ponaučenie z minulosti a dnes tvorivo aplikujú čo sa naučili na vlastnej trpkej skúsenosti? Je možné, že celá „aféra“ je len starostlivo pripraveným divadlom pre Američanov, aby sa vrhli do bezhlavého míňania prostriedkov? Pri schopnostiach ruských politických šachistov a pri štýle dnešnej politiky Ruska, to je viac ako pravdepodobné.

Zdroj:

21 komentárov

 • Julián Orlický

  F-15 Eagle bola primárne vyvíjaná ako nástupca zastaralej F-4 Phantom v úlohe stíhačky vzdušnej nadvlády. F-15 technicky nijak nereagoval na Mig-25.

  • To mate pravdu, ale zadanie bolo podla vsetkeho korigovane ciastocne aj na zaklade existencie Mig-25 a jeho predpokladanych famoznych parametrov. Cena nakoniec bola tak vysoka, ze sa vyvinula F-16 a F/A-18

 • Tak ste tie videá nevideli, tak ste prišli o veľa pán Poláček. Hoci ateisticko-materialistický fanatik sa tomu môže posmievať, že „psychotronika“ fungovať nemôže, pravda je však taká, že Ruská vláda v rámci tajných služieb dáva obrovské finančné prostriedky na „psychotronické“ projekty. A sú to veci ktoré naozaj fungujú. Sám Chobot v minulosti využíval pre Ruskú vládu svoje jasnovidné schopnosti ako diaľkový pátrač (v niektorých svojich prednáškach o tom hovoril zaujímavé svedectvá). A môžete sa tomu posmievať, ale aj v uvedených videách Chobot niečo spomína o psychotronických projektoch Ruskej vlády. ****** PS: Síce po Rusky nerozumiem, ale zdá sa že v tomto Ruskom dokumentárnom filme sa Ruská vláda oficiálne priznala, že psychotronika je neoddeliteľnou súčasťou Kremľa https://www.youtube.com/watch?v=s87LN5TPgp8

 • Jedno z netradicnych ruskych rieseni bolo v case rusko-cinskej krizy lietadlo, ktore pri rychlosti 2M a vyske letu 30-50 m nad zemou malo razovou vlnou zabijat vsetko zive na zemi. Renderoval som vtedy obrazky pre jedno ruske vydavatelstvo a mal som v rukach vykresy tychto lietadiel par tyzdnov po odtajneni ( zial interny casopis koncernu Mjasiscev kde boli aj konkretne udaje bol asi stale doverny ). Tie obrazky mozete najst na secretprojects.co.uk pod PlanesPictures a oznacenie lietadla bolo Mjasiscev M-25. Bolo pat verzii ta najvacsia mala mat dlzku 93 metrov a styri motory kazdy velky ako lokomotiva

 • V poslednej dobe Rusko demonstrovalo jasny pokrok v modernizacii jeho vojenskeho potencialu. Otazkou pre mna osobne ostava, ako na tom v skutocnosti Rusko je. Napadlo ma, ci nejde len o akysi trik ukazat sa vojensky silnym, aj ked jeho skutocny potencial je mozno niekde celkom inde. Viacero tu zverejnenych clankov polemizuje nad sucasnou Ruskou vojenskou silou s tym, ze pravdepodobne ma Rusko istu rezervu oproti tomu co demonsruje a ze teda neukazuje vsetok svoj potencial. Napadlo ma, ci to nemoze byt aj inak, ci sa nesnazi svoju mozno nie az tak dobru vybavenost zamaskovat ukazkami jeho najnovsich technologii, ktore mozu byt s skutocnosti ojedinele. Ako je spomenute v clanku, Rusi su dobri stategovia a sachisti. Ucel a vyznam takehoto tahu by sa dal zrejme lachko vysvetlit, najviac sa bojime toho, co nepozname. Je mozno diskutabilne do akej miery je podobna myslienka (trik) realizovatelna pri dnesnej schopnosti velmoci sa navzajom spiclovat, t.j. mat zarucene informacie o potencionalnom vojenkom protivnikovi…

  • Rusi sa vzdy vyznacovali velkou invenciou. Ich rakety, radary, ale nakoniec aj lietadla obsahuju neortodoxne, ale o to funkcnejsie riesenie. Dokonca aj matematicky koncept stealth pochadza z Ruska (mozno prave preto tak dobre vedia detekovat stealth lietadla). V com zaostavaju je prevod do praxe. Neviem ako je to dnes, ale spickove vojenske riesenia, ktore na Zapade bezne prechadzali do civilneho sektora a tam akcelerovali vedecko-technicky pokrok v Sovietskom zvaze ostavali neustale zamknute vo vojenskom trezore, takze neskutocne investicie vrazene do armady nemali ziadny uzitok.

 • Komentár k článku je úplne od veci, ale keď ho už sem niekto napísal tak na neho reagujem. Naopak pred Chobotom treba varovať. Pohybujem sa trochu v týchto kruhoch a ľudia, ktorí Chobota poznajú osobne, hovoria varovné informácie. Takže všetkým, ktorí váhajú, či ísť na seminár do Peru s Chobotom alebo na iné aktivity povzbudzujem k tomu, aby si do dôkladne rozmysleli.
  Minule na jednom školení nám hovorili, aký prúser spravil Chobot v čechách, keď niekoľko desiatok ľudí intoxikoval pravdepodobne peruánskymi rastlinami, sanitky v hojných počtoch sťahovali ľudí do nemocníc. A vecí, ktoré okolo Chobota kolujú je viac. A nie pekných.

  Toto čo hovorím nie je písmo sväté, ani nechcem nikomu škodiť, len chcem povedať, aby ste si dávali pozor. Toť vsjo…

  článok inak OK…

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Prefíkaná asymetrická odpoveď Ruska?

 • Petr Chobot odkazuje fanatickým Rusofilom, Putinofilom a Kremeľofilom, že s Ruskom to nie je z ďaleka tak ružové, ako sa ľudia ktorí naleteli pro-Ruskej propagande domnievajú

  V mladosti Chobot študoval v komunistickom Rusku na nejakej univerzite ktoré sa zaoberalo mimozmyslovým vnímaním. V ZSSR bol tiež oficiálne pre vtedajšiu vládu nasadený ako diaľkoý pátrač, ktorý svojími mimozmyslovými schopnosťami (mimotelovými „zážitkami“, resp schopnosťami vytelesňovať sa) robil prieskum hornín pre účel ťaženia ropy, diamantov, atď.

  Rôzne pochybné očierňujúce internetové klebety o Chobotovi treba brať z rezervou. Overujte si informácie
  Zdroj: CESTY K SOBĚ, moderuje Alžbeta Šofrová

  ********************************************

  Petr Chobot je rozhodne človek ktorého odporúčam.
  Je to človek ktorý sa líši od rôznych ezoterických šarlatánov, ktorý sa na šamanov len hrajú (takých je drvivá väčšina).

  Kto je to Petr Chobot?
  Už v detste mal veľmi vážne zdravotné problémy s dýchaním a lekári ho udržovali na hranici života a smrti.
  Zažil klinickú smrť a mimotelové zážitky.
  Pri každom jednom spánku v detstve zažíval spontánne opustenie tela a bolo mu ťažké sa v tele počas spánku udržať.
  Tieto schopnosti mu ale robili aj veľké utrpenie (napr. často počul nepríjemný silný desivý hluk), dokým nenašiel šamanov, ktorý mu mnoho pomohli.
  Stal sa žiakom pôvodných kmeňových šamanov (to teda nie sú hocjakí ezoterickí šarlatáni), pri ktorých trávi väčšinu času a ktorí ho učia náročnému šamanskému umeniu. Dnes tiež organizuje rôzne šamanské kurzy.
  Najviac odporúčaná je tzv. „expedícia Peru“ na ktorej sa istý čas pila aj ajavaska (neviem či to ešte platí), šamani tam ľuďom čistia čakry a pomáhajú s AC (to má výhodu v tom, že takto šamani zmenia človeku život a odstránia mu s života utrpenie), ľudia sa tam môžu so šamanmi stretnúť aj osobne.
  infinite-life.eu/cs/novinky

Pridaj komentár