Prejav náčelníka hlavného operačného veliteľstva generálneho štábu, generálporučíka Sergeja Rudského ohľadom zostrelu SU 24

Dnes v 10.24 moskovského času. v priebehu bojového letu nad územím Sýrskej arabskej republiky stíhačka tureckého letectvo F-16 zostrelila ruský frontový bombardér Su-24M. Pravdepodobne použila raketu krátkeho doletu s termálnym navádzaním hlavice.

Žiadny pokus zo strany tureckého lietadla kontaktovať alebo nadviazať vizuálny kontakt s našou posádkou nie je žiadnymi kontrolnými prostriedkami zaznamenaný.

Raketa zasiahla Su-24M na území Sýrie, štyri kilometre od hraníc. Posádka sa katapultovala. Podľa predbežných údajov jeden pilot bol zabitý vo vzduchu paľbou zo zeme.

Podľa presných údajov letovej kontroly naše lietadlo nepreletelo hranicu s Tureckom.

Potvrdzujú to aj záznamy sýrskej protivzdušnej obrany.

Navyše podľa radaru umiestneného na letisku Hmeinim narušilo pri útoku turecké lietadlo vzdušný priestor Sýrie.

Táto skutočnosti sú považované za hrubé porušenie medzinárodného práva s najťažšími následkami a priame porušenie memoranda o prevencii incidentov a zabezpečení bezpečnosti v Sýrskej arabskej republike, ktoré bolo podpísané so Spojenými štátmi a vzťahuje sa na všetky koaličné krajiny, vrátane Turecka.

Zdá sa , že práve preto Turecko zvolalo naliehavú poradu s NATO, miesto toho aby sa kontaktovalo s Ministerstvom obrany Ruskej federácie.

Tureckému vojenskému atašé v Ruskej federácii bol vyjadrený ostrý protest proti akcii tureckého letectva, ktorá viedla k strate nášho lietadla.

Je potrebné poznamenať, že od samého začiatku operácie bola vytvorená priama telefónna linku medzi Národným centrom riadenia obrany Ministerstva obrany a ministerstvom obrany Turecka, ale táto v dôsledku pochybenia tureckej strany nepriniesla žiaden efekt.

Za účelom záchrany ruských pilotov z bola vykonaná pátracia a záchranná operácia dvoch helikoptér Mi-8. Počas operácie, jeden z vrtuľníkov v dôsledku zásahu z ručnej zbrane bol poškodený a núdzovo pristál v „území nikoho“. Padol jeden profesionálny vojak  námornej pechoty.

Ostatní členovia posádky boli evakuovaní a nachádzajú sa na leteckej základni Hmeimim. Z územia pod kontrolou teroristov bol poškodený vrtuľník zničený mínometnou paľbou.

Záchranná akcia po posádke zostreleného ruského bombardéra pokračuje.

Chcel by som zdôrazniť, že v oblasti pôsobenia ruského letectva prebieha operácia sýrskych vládnych síl k zničeniu formácií banditov, v ktorých podľa našich údajov bojuje viac ako 1000 ozbrojencov zo severného Kaukazu.

Pripomínam, že žiadny z našich partnerov a krajín zapojených do boja proti IS, nikdy nehovoril o tom v tejto oblasti existujú jednotky takzvanej „umiernenej opozície“ a že neodporúčajú útočiť na oblasť. Naopak, táto oblasť je známa ako územie pod kontrolou najradikálnejších gangov.

Generálny štáb v súčasnosti vypracúva ďalšie opatrenia na zaistenie bezpečnosti Ruskej leteckej základne.

Po prvé: Všetky akcie bitevného letectva lietadlá budú kryté stíhacím letectvom

Po druhé, budú prijaté opatrenia na posilnenie protivzdušnej obrany. Za týmto účelom bude krížnik „Moskva“, ktorý je vybavený systému protivzdušnej obrany „Pevnosť“, podobný S-300 zaujme pozíciu v pobrežnej oblasti Latakia. Upozorňujeme, že všetky ciele, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre nás budú zničené.

Po tretie: Kontakty s Tureckom po vojenskej línii budú ukončené.

Dráha letu oboch lietadiel podľa ruského centra letovej kontroly.

SU24TureckoDraha

zdroj (25. 11. 2015 0.10 Msk)

5 komentárov

Pridaj komentár