Prejav ruského prezidenta k celému svetu

Ruský prezident Vladimír Putin predniesol prejav, ktorý hovorí o zastavení bojov v Sýrii. Predniesol ho osobne, s mimoriadne vážnym a dôrazným výrazom. Bolo vidno, že ide o veľmi dôležitú dohodu, ktorá stála veľa námahy, úsilia a zrejme aj kompromisov.

Môžeme sa len dohadovať, čo všetko stálo v hre. Je dosť možné, že minimálne Errdogan bol skutočne ochotný ísť proti celému svetu. Alebo sa Putinovi len podarilo zastaviť hroziaci útok Západu na Sýriu – rovnako ako v roku 2013

Blízkovýchodný analytik Jevgenij Satanovskij sa ešte pred prejavom Putina vyjadril, že Turecko môže kedykoľvek eskalovať situáciu a napadnúť Sýriu. (komentár je v originálnom znení v ruštine bez titulkov)

Ak by to bolo tak, že Putin skutočne zastavil hroziaci útok Západu – či už v Turecku, Ukrajine alebo na Kaukaze, Wolfowitzova doktína o tom, že žiadna krajina nesmie ohroziť globálnu hegemóniu USA, neodpúšťa.

Ak bol útok na legitímne zríadenie na Ukrajine, jej rozpad a chaos odvetou za Sýriu v roku 2013, čo by mohlo nasledovať po Sýrii 2016?

 

11 komentárov

 • Zoznam 10 porušení medzinárodného práva zo strany Veľkej Británie a USA zaznel v Bezpečnostnej rade OSN
  Brusel 17. februára 2016 (HSP/vz.ru,tass.ru/Foto:TASR/AP-Richard Drew)

  Zástupca predstaviteľa Ruska v OSN Piotr Iľjičev v Bezpečnostnej rade OSN prečítal „krátky prehľad“ najvýraznejších prípadov porušenia medzinárodného práva Veľkou Britániou a USA

  Iľjičev prečítal zoznam udalostí od druhej polovice 20. storočia dodnes ako reakciu na obvinenia voči Moskve v súvislosti s udalosťami na Ukrajine a spojenia Krymu s Ruskom, oznámila tlačová agentúra TASS.

  „Niektoré delegácie dnes spomínali porušenia princípov charty OSN neopodstatnene obviňujúc Rusko. Aby tieto fantázie nevyvolali nesprávny dojem, dovoľte mi prečítať krátky prehľad najvýraznejších prípadov porušenia medzinárodného práva, porušenia vrátane cieľov a princípov charty OSN za posledné desaťročia, obzvlášť preto, že sa na ne zjavne pozabudlo“, uviedol diplomat.

  Konkrétne upriamil pozornosť na bombardovanie jemenského Мaribu v 1946 Veľkou Britániou, pričom Bezpečnostná rada OSN v rezolúcii 188 odsúdila tento čin „zvýrazňujúc nesúlad represií s cieľmi a princípmi charty OSN“.

  „V roku 1983 USA vojensky vtrhli na Grenadu. Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii 37/8 označilo kroky USA za „hrubé porušenie medzinárodného práva. Mnohí vedia o reakcii vtedajšieho prezidenta USA Ronalda Reagana na tento dokument – táto správa mu nijako nepokazila chuť pri raňajkách“, pripomenul Iľjičev.

  V roku 1986 USA zaútočili na Líbiu a v 1989 vtrhli do Panamy. V oboch prípadoch Valné zhromaždenie OSN odsúdilo tieto agresie a kvalifikovalo ich ako porušenie medzinárodného práva.

  Ruský diplomat podčiarkol, že porušenia charty OSN konštatoval aj Medzinárodný súd.

  „Napríklad v historicky prvom rozhodnutí vo veci korfského kanálu v 1946, Medzinárodný súd konštatoval narušenie suverenity Albánska Veľkou Britániou. Dobre známe je aj rozhodnutie vo veci Nicaragua versus USA v 1986 roku. V rozhodnutí Medzinárodný súd priamo vyhlásil, že USA narušili suverenitu Nicaragui a tiež normy zakazujúce miešať sa do vnútropolitických záležitosti krajiny a používať pritom vojenskú silu“, oznámil Iľjičev.

  „Nezodpovedný postoj“ USA a jeho spojencov k charte OSN pokračoval aj pri bombardovaní Juhoslávie v roku 1999, a tiež pri úroku na Irak v 2003-om. Nasledovala Líbya, v ktorej „s údajne altruistickou pomocou zvonku došlo k požiaru, ktorý zničil štát a zanechal len popol a chaos“, povedal diplomat. „Práve takéto nezákonné zamiešavanie sa formou nelegitímnych leteckých úderov v Líbyi alebo dodávok zbraní mimovládnym ozbrojeným skupinám“ priviedlo k nárastu radikálnych nálad v Sýrii, čo nakoniec „vyústilo do vzniku a zosilneniu takých hrôz“ ako teroristická skupina „Islamský štát“.

  „Následky miešania sa do Líbye a Sýrie majú rozsiahle dopady. Hrozné utrpenie civilistov, zničenie kultúrneho dedičstva ľudstva a bezprecedentná migračná kríza“, povedal Iľjičev. Prešlo 70 rokov od skončenia II. svetovej vojny a základné princípy tvoriace základ medzinárodných vzťahov „sa pre niektorých stávajú rušivým prvkom a následne predmetom alternatívnych interpretácií alebo sú priamo obchádzané.“

  „Pravdepodobne to bude prezumpcia vlastnej výnimočnosti, ktorá niektorým štátom už dlho dovoľuje stavať sa nad ciele a princípy charty OSN“, uviedol na záver diplomat.

 • no tak zase az tak ukrutne zlomovy ten prejav neni. mozno iba rusko potrebuje dobudovat v syrii svoje zakladne, a americania su drzany v sachu ruskom cez nesplatenie tych 700 miliard dlhov. a putin to povedal iba aby to malo bububu vplyv na zapadnych predstavitelov

 • Ing. Miloslav Dědek

  Pan Dedek
  spam na tejto stranke Vam nestrpime, chodte si ho sirit inde,
  ale pokial viem vsade vas uz vyhodili, ani tu Vas nebudeme trpiet
  Admin

 • Preco vystupil rusky prezident Putin s touto informaciou a neoznamili to diplomati Lavrov a Kerry?
  Je to zavaznostou informacie alebo je za tym treba hladat aj nieco ine?

 • To si ti cigani nezasluzia, Rudolf.

 • Ja osobne si myslím, že toto prímerie nepovedie k ničomu dobrému a ak vôbec začne platiť dlhšie ako pár týždňov nevydrží, s čím určite počíta aj jedna aj druhá strana . Otázkou zostáva čo bude nasledovať ak z prímeria nič nebude. Tak už len sa pekne usadiť a zopodiaľ sledovať toto predstavenie.

 • Pingback: Udalosti v Sýrii 22.2.2016 – MEDZIČAS

 • Sme este daleko od toho, aby bolo v Syrii vsetko vyriesene, ale toto „selektivne“ primerie je rozhodne dobra sprava. Dolezitou otazkou je, ci zapad a jeho spojenci v Syrii budu primerie naozaj dodrziavat, alebo obvinovat Rusov, ze ho porusuju (vid. Ukrajina)

Pridaj komentár