Prezident rozbil plány Smeru na ovládnutie justície, Ústavny súd je na rázcestí

(MZC/TASR) – Podľa správ TASR, prezident Andrej Kiska sa ešte stále nedohodol s predsedom parlamentu Pavlom Paškom na stretnutí ku kauze Ústavného súdu (US). US je nekompletný a chýbajú dvaja sudcovia, keďže prezident sa rozhodol zo šiestich nominovaných vymenovať len jednu sudkyňu – Janu Baricovú.

(c) TASR/Pavel Neubauer

(c) TASR/Pavel Neubauer

Problém má svoje korene v dávnej minulosti, keď sa Róbert Fico, predseda strany Smer-SD, vidiac mimoriadne priaznivú konšteláciu na politickej scéne, rozhodol kandidovať na prezidenta a tento úrad zmeniť na mocenské centrum republiky. Vzhľadom na veľmi úzku spoluprácu a vzájomne väzby založené na podivných zákulisných machináciách medzi vtedajším prezidentom Gašparovičom, takisto vtedajším predsedom Najvyššieho súdu Harabinom a Harabinovou priateľkou predsedkyňou US Macejkovou sa pri voľbe Generálneho prokurátora využili manipulácie vedúce k nevymenovaniu Čentéša. Prezident podal dotaz o výklad Ústavy na US, ktory rozhodol v decembri roku 2012 nesmierne podivným výrokom, ktorý nemá oporu v duchu Ústavy Slovenskej republiky. US totiž prezidentovi, ktorí bol dovtedy len formálnou hlavou štátu a akýmsi garantom dodržiavania ústavných práv občanov, priznal nesmierne silný mocenský nástroj a to je menovanie všetkých ústavných činiteľov len na základe svojej subjektívnej voľby. Týmto výkladom Ústavy sa položili ústavné základy na vybudovanie silného centra moci, ktoré mal samozrejme obsadiť Fico.

Plány však zlyhali neschopnosťou Fica osloviť voličov a zároveň mobilizáciou jeho odporcov, ktorí si nepriali vybudovanie akéhosi semiprezidentského systému, kde hlava štátu bude fakticky vládnuť a rozhodovať o výkonných orgánoch štátu, ale pritom nielenže nebude mať žiadnu zodpovednosť za svoje aktivity, ale naviac aj prezidentskú imunitu.

Podľa TASR Paška na Kiskovo rozhodnutie reagoval tým, že prezident SR má podľa Ústavy SR zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, čo Kiska podľa neho neurobil, keďže vymenoval len jednu sudkyňu. Premiér Róbert Fico (Smer-SD) zo súčasného personálneho stavu na Ústavnom súde SR tiež viní Kisku.  Je to samozrejme nezmysel, keďže celá genéza tvorby nového prezidenta viedla presne k tomuto scenáru. Asi takto, alebo ešte v razantnejšom tóne, si totiž spôsob vlády predstavoval Róbert Fico a dokonca boli signály, že plánoval aj zmeny neústavných zákonov, ktoré by prezidentovi dali napríklad legislatívnu iniscatívu, resp. možnosť predsedať zasadaniam vlády.

Vláda strany Smer-SD je dnes bezradná, žne ovocie svojich intríg, nevie, ako ďalej a Pavol Paška hovorí: „Nie som ústavný právnik a nemám na to ani príslušný mandát, aby som z toho miesta zaujímal postoj. Dovoľte mi ostať vo vecnej rovine.“.

Pridaj komentár