Pripomenutie: AMBASÁDA USA OPÄŤ VYMÝVA MOZGY

Zolo Mikeš | 31.07.2014

Už to začína. Ambasáda USA na Slovensku zrejme dostala z Washingtonu jasnú úlohu- presvedčiť Slovákov o výhodnosti zmluvy o zavedení zóny voľného obchodu (TTIP) medzi Spojenými štátmi a EÚ. Ambasáda však pri presadzovaní tejto priority úplne stráca aj zvyšky súdnosti.

Chce sa pritom podotknúť, že už tradične. Ak si na ambasáde niečo zaumienia, tak sú presvedčení, že stačí trošku pritlačiť a hlúpi Slováci im to zožerú. Bolo tomu tak aj za agresie USA proti Iraku. Veľvyslanectvo USA si vtedy začalo pozývať na svoju pôdu novinárov z dôležitejších periodík a „tĺklo kaleráby do hlavy (príklad metód ambasády v tajnom dokumente preloženom na WikiLeaks Slovensko).

Chceli nás silou mocou presvedčiť, že Sadám má nukleárne zbrane. V mene toho usporiadali hneď niekoľko tlačových konferencií najčastejšie s nejakou gumou v Pentagone, ktorá nám „objektívne“ potvrdila, že oni to práve objavili, že tomu jest naozaj tak. Ale pozor, tá guma to urobila cez satelitný telefón priamo z Pentagonu, čo novínárom pracovníci ambasády aj niekoľkokrát zdôraznili a zrejme dúfali, že sa z toho po….. Proste mali sme byť tak ohromení, že my sme tí vyvolení, ktorí dostávame správy cez satelitný telefón priamo zo zdroja, že sme sa mali vykašľať na obsah tých správ, neoverovať si ich a presvedčiť verejnosť o americkej pravde.

Podobne postupuje ambasáda i teraz, v prípade TTIP. Spojila sa s Podnikateľskou alianciou Slovenska (PAS), ktorá tvrdí, že podľa nejakej štúdie „V prípade úplnej liberalizácie transatlantického obchodu sa pre slovenskú ekonomiku očakáva nárast hrubého domáceho produktu o 3,96 až 4,22 percenta v dlhšom časovom horizonte. V dôsledku toho vraj má vzniknúť 27 tisíc nových pracovných miest, prínos pre slovenskú ekonomiku bude údajne 3,6 miliardy eur, čo je prepočte 1700 eur na domácnosť. No a na základe čoho možno tieto ružové perspektívy očakávať? To už naznačil zas samotný veľvyslanec USA na Slovensku, Theodor Sedgwick, ktorý spojenectvo ambasády s PAS zvestoval osobne. Vraj z otvorenia trhu bude profitovať slovenský automobilový priemysel, ktorého výrobky sa začnú presadzovať v USA. Podľa Sedgwicka by export slovenských automobiliek do USA mal vzrásť po zavedení TTIP o 140 percent…

To je pritom asi taká pravda, ako že Sadám mal jadrové zbrane. Každý, kto žil aspoň chvíľu v Spojených štátoch vie, že autá sa vozia odtiaľ sem a nie naopak. Sú totiž väčšinou podstatne lacnejšie- príklady si každý môže nájsť na internete, ja som to vyskúšal aj v reále a verte, oplatí sa to. Takže otvorenie trhu bude mať presne opačný efekt ako tvrdí americký veľvyslanec- TTIP slovenský automobilový priemysel zruinuje, lebo americké autá sa na Slovensko z USA začnú voziť masovo.

Keď nám novinárom vtedy na ambasáde tvrdili tie nezmysly o Iraku, postavili sme sa k tomu rôzne. Ja som sa odmietol takou hlúposťou čo i len zaoberať a do mesiaca som už nebol šéfom zahraničného oddelenia Pravdy. Jeden z novinárov sa zas tváril, že im to žerie a niektoré „fakty“ Pentagónu zo satelitného telefónu v článkoch vo „svojom“ periodiku publikoval. Dnes je šéfredaktorom.

O motivácii PAS k spojenectvu s ambasádou si môže každý myslieť svoje. Každopádne „PAS zároveň upozorňuje, že profity liberalizácie transatlantického obchodu nie sú automatické, po jej spustení. Veľmi dôležité bude, ako sa nastaví aj podnikateľské prostredie, ktoré sa na Slovensku každoročne zhoršuje. Tento negatívny trend totiž potvrdzujú takmer všetky relevantné prieskumy.“ Toto komentovať asi ani netreba.
V koho záujme je navodenie amerického podnikateľského prostredia? Kto má záujem na tom, aby podnikatelia nemuseli platiť zamestnancom zdravotné poistenie? Kto bude profitovať, ak ani na Slovensku nebudú mať ženy právo na materskú dovolenku? Rušenie práv, ktoré si vydobili generácie pre nami, plánovanie masového potláčania ľudských práv ako vyšité.

Vymývanie mozgov spojené s TTIP začalo, každý si chce utrhnúť svoj diel. Myslia si pritom, že sme padlí na hlavu alebo sa tak aspoň budeme tváriť, lebo veď oni si nás aj tak nakoniec všetkých kúpia. Alebo zničia. Alebo sa o jedno z tých dvoch aspoň pokúsia.

Zdroj: Je to tak, http://www.jetotak.sk/ludskeprava/ambasada-usa-opat-vymyva-mozgy

8 komentárov

Pridaj komentár