Problémy našeho školstva sú problémom celej spoločnosti.

Základné problémy školstva sú nám všetkým jasné. Všeobecné zníženie kvality a navyše „produkcia“  absolventov umiestniteľných akurát tak na úrade práce.

Preferovanie gymnázií ide ruka v ruke so znížením kvality výučby. Dnes je štúdium na gymnáziu dokonca menej náročné ako na strednej odbornej škole. Dávno sú preč časy, kedy boli gymnáziá elitnými školami. Dnes ich „produkcia“ až príliš často končí bez uplatnenia v sociálnej sieti.

Z  priemyslu postupne odchádzajú staršie ročníky odborníkov, a my zisťujeme, že nám chýbajú kvalifikovaní pracovníci. Proste nie sú, ale „dávkarov“ nám pribúda po každých maturitách.

Nad celým problémom sa zamysleli zastupitelia Banskobystrického samosprávneho kraja.

Ešte jedna poznámka od Medzičasu. Ak sa vo vystúpení hovorí o 50 000 pracovníkov z Vietnamu, áno, v roku 2008 padlo toto číslo. Ale v roku 2009 prišla kríza a bolo po probléme. Aspoň na čas…

4 komentáre

  • Milý Dalibor, nesúhlasím s Tebou. V školstve je veľmi potrebné začať regulovať počty škôl a študujúcich študentov na nich. Z Tvojej úvahy mi príde zvrátený príklad… kedže sa odvolávaš na demokraciu a na slobodný výber školy… potiaľ sa dá súhlasiť je to v poriadku, ale študovať na danej škole len preto že JA CHCEM, bez nadväznosti toho, či je toľko absolventov v praxi potrebných je holý nezmysel. Akoby si sa chcel silou mocou ubytovať v hoteli, kde sú už všetky izby obsadené, ale Ty chceš aj tak… a práve počet izieb v hoteli musí byť regulovaný, rovnako tak aj študijné programy, ktoré by mali byť regulované z požiadaviek praxe s istou predikciou na najbližšie roky!!! Pozrime sa na Fínsko kde to skvele funguje a asi to nebude náhodou, že fínsky vzdelávací systém je jeden z najlepších na svete.

    • Potom je tu ešte ďalší aspekt, zvyčajne študent neperspektívneho odboru nechce študovať za svoje, ale chce aby náklady na jeho štúdium šli z verejných zdrojov.

  • Ahoj Marián,

    kvótovaním a normatívmy v školstve poprieš celých týchto posledných 25 rokov kvázi demokracie !

    Spomínaný pán generálny riaditeľ zavádza. Nemôžeš im nadháňať kvalifikovaných lacných otrokov !

    Ľudia by si mali právo vybrať svoje vzdelanie.

    Brat zlievač – hutník s maturitou v ročníku keď končil 2004 bol sám maturant z tohto odboru. 5 rokov má prax priamo v Nemecku a nejaké tie roky na Slovensku. Prišiel sa vrátiť na rodnú hrudu, že tu by sa chcel po rokoch usadiť a začať zakladať rodinu. Bol pred mesiacom na pohovore a ponúkli mu 500 e hrubého s nadčasmi a všetkými rizikovými príplatkami, ktoré obnáša zlievarenstvo. A to s ním robili pohovor dokonca v Nemčine.

    Takže sa pýtam: Nehrabe nám to tu ?

  • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Problémy našeho školstva sú problémom celej spoločnosti.

Pridaj komentár