Protest v Bratislave – na vlastné oči

Vlak od Žiliny bol plný demonštrantov. Železničná spoločnosť to zjavne podcenila, táto situácia si žiadala mimoriadny vlak. Ľudia sa tlačili v kupé, cez chodbu sa prakticky nedalo prejsť. V Piešťanoch nastupovala mamička s malým školákom a s dvomi veľkými kuframi. Jej cieľom bola Viedeň a potom Petrohrad. Ruska. Demonštranti kufre naložili a pri prvej príležitosti našiel sedenie najprv malý cestovateľ, neskôr sa našlo miesto aj pre mamu. Bolo to pár kupé od toho, kde stála predtým, kufre šli od jednej potetovanej ruky k druhej, kým nedorazili tam kam mali.

Jeden s demonštrantov si spomenul na základy ruštiny a vysvetlil, čo sa deje. Turistka nechápala, niečo zjavne o Slovensku vedela.

Veď vy nie ste bohatá krajina, ako to zvládnete ? A ja som mala problémy s vízami a oni, oni (migranti) nemajú?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vlak zo Žiliny – sympatický pár cestuje na protest. Vlastne sa mladej generácii vôbec nedivím, že idú na protest, čo oni kedy od tohto systému dostanú, okrem požiadavky na odvedenie dane a odvodov… a akú budúcnosť im EU chystá…oni nie sú EU prioritou, kdežto pre iných zdá sa, že EU má zdrojov dosť

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Policajné auto – symbol dnešnej Bratislavy. Boli všade..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kontra akcia aktivistov mimovládiek tradične nebola s tých najpočetnejších. V čase, keď som tam bol, bola oblasť z nejakých príčin políciou uzavretá. Nepúšťali cez kordón ani dnu ani von. a tak som mohol fotiť len z diaľky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hodžove námestie – Róbert Mihály sa snaží presvedčiť políciu aby ich pustila protestovať proti „náckom“, teda aby mohli ísť blokovať, či nejak inak ukázať tým na námestí SNP, že s nimi nesúhlasia. Myslím, že Polícia má pravdu, že to nie je práve ten najlepší nápad pre terajšiu chvíľu…

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Demonštrácia na námestí SNP bola počtom účastníkov iné kafe, teda aspoň oproti tej na Hodžovom námestí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Policajní ťažkoodenci, až príliš často je ich vidieť v uliciach miest EU.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Policajní ťažkoodenci uzatvárali námestie aj z druhej strany. Jednotlivé policajné jednotky sa líšili páskami na rukáve. Pohoršenie medzi účastníkmi protestu vyvolali žltomodré pásky. Účastníci protestu ich identifikovali ako banderovské (čo však nie je pravda, banderovské farby sú hlavne červená a čierna). Osobne ja som tú policajnú jednotku nevidel. Alebo možno videl ale bol som ďaleko, aby som si všimol pásky.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeden z poznatkov, čo som si z akcie odniesol. Naozaj potrebujeme v spoločnosti opäť obnoviť vertikálnu komunikáciu medzi občanmi a úradmi, včetne vlády. Kopec problémom by sa tak predišlo. Treba sa pozrieť aj na inštitút referenda a spraviť ho účinnejší, napríklad znížením kvóra pre platnosť. Vynechávať ľudí z rozhodovania o veciach verejných, raz za 4 roky im podstrčiť voľby, kde si dokonca ani niet z čoho vybrať, to nedopadne dobre.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Boli tam tisíce, hovorí sa o 6 až 8 tisíc protestujúcich. Prieskumy ukazujú, že 80% obyvateľov Slovenska nesúhlasí s kvótami…

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Početné zastúpenie na akcii mali stúpenci Ľudovej strany Naše Slovensko. Nakoniec, vystupoval tam ich líder. Občas sa píše že Ľudová strana Naše Slovensko túto tému zneužíva. S tým nesúhlasím, je to ich téma, v ktorej sú dlhodobo konzistentní. Pod zneužívaním by som chápal to, že pred voľbami mám nejaký postoj lebo voliči, a po voľbách úplne iný, lebo Brusel…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vlajky Slovenského hnutia obrody.  Na mítingu vystúpil jeho čelný predstaviteľ Róbert Švec

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nechýbala ani Slovenská Pospolitosť aj keď sa zdá, že dnes bola pomerne skromne zastúpená.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čo je to za vlajku, spýtal som sa. Austrália.  A  prečo tu máte vlajku Austrálie? Nech nám je vzorom v imigračnej politike…

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kritika europoslancov, ktorí „zradili“ znela nielen z pódia ale spontánne aj medzi radovými účastníkmi protestu.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ľudová tvorivosť

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Euroskeptici…

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Zradu“ europoslancov účastníkom protestu pripomína farebný transparent

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teraz patrí pódium Ľudovej strane Naše Slovensko (ĽSNS). Hovorí predseda okresnej organizácie ĽSNS v Zlatých Moravciach, Marián Kotleba stojí vľavo od neho.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sympatická moderátorka bola ozdobou protestu. No uznajte, nebola by škoda, keby sa nám časom musela začať zahaľovať do toho vreca – hidžábu či ako sa tomu hovorí ?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Keď sme už pri sympatických Slovenkách na pódiu, zoznámte sa prosím, vlajkonosička Vzdoru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lukáš Kopáč ukončuje akciu..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Marián Kotleba navrhol účastníkom, aby protestné zhromaždenie opustili trasou cez Banskobystrickú ulicu, okolo úradu vlády. Časť účastníkov tak učinila, stále sú to tisíce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rýchlo nabieha policajná jednotka. Chvíľu po príchode Mariána Kotlebu pred bránu úradu vlády však rýchlo uteká preč. Tu je situácia pokojná a zrejme sa deje niečo inde a tam je ju treba.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Úrad vlády v obliehaní…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Marián Kotleba po druhý krát (prvý krát ešte na námestí SNP) žiada protestujúcich aby pri ceste domov dodržiavali zákony a nenapádali policajtov. Pravdepodobne ale v tom čase sa už niečo deje inde a tu je tá pokojná časť protestujúcich, ktorá žiadne problémy neskôr neurobila.

Okolo akcie je teraz veľa rôznych názorov. Najväčší potlesk patril banskobystrickému županovi Marianovi Kotlebovi (video), ktorý upozornil, že prioritou by nemalo byť hasenie problémom ktoré vyrobili iní, ale rozvoj Slovenska. Neskôr pred úradom vlády Marian Kotleba zdôraznil potrebu zmeny pomerov na Slovensku cestou parlamentných volieb

Jozef Šimko – primátor Rimavskej Soboty považuje prijímanie imigrantov za absurdné, pri súčasnej sociálnej situácii obyvateľov Slovenska.

Predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec upozornil na farizejstvo SMERu, ktorý doma sa tvári ako proti kvótam, ale jeho poslanci v EU parlamente hlasujú za kvóty.

Migranti robia povolanie vodiča kamiónu životu nebezpečným, uviedol to predstaviteľ Únie autodopravcov Slovenska. Poškodzujú vozidlá a ohrozujú ich vodičov.

Organizátor Lukáš Kopáč vysoko hodnotil počet protestujúcich a avizoval ďalšie protesty. Za akceptovateľnú hodnotu prijatých migrantov považuje nekompromisne číslo 0.

To čo sa neskôr udialo v areáli Bratislavského hradu a v Zochovej ulici nemá priamy súvis s pochodom ani protestom. Je však možné, že účastníci tých výtržností boli predtým na proteste. Protest a trasa pochodu sú od udávaného miesta výtržností pomerne vzdialené.

[sociallocker][/sociallocker]

16 komentárov

 • Pingback: Kvóty presídľovania migrantov a (ne)konšpiračné zvesti. | RTPS.sk

 • Keď silný ozbrojený muž stráži svoj dom, jeho majetok a rodina je v bezpečí,
  Lukáš 11,21

 • Vy Všetci čo tu teras nadavate na EU kde ste boli ked bolo referendum o vstupe do nato a EU

 • Alzbeta Kluckova

  Nenecháme EÚ aby nám ničila životy? Kto zdvihol paprču v Europarlamente za kvóty pre imigrantov? Debilní slovenskí politici. Českí europoslanci hlasovali všetci proti. Nie EÚ nám ničí životy, sami si ich ničíme – naši poslaneckí debilkovia…

 • Ing. Jaroslav Burjaniv

  Nie som zástancom násilia a tie násilnosti považujem za nešťastie. Ale už to tak býva, že niektorí ľudia si nevedia udržať emócie. No ešte väčším nešťastím by bolo mlčať a nevyjadriť sa, neprotestovať proti tomu, že niekto nám tu chce ohroziť budúcnosť Slovenska a budúcnosť Európy. Hlavným problémom je tá masovosť imigrácie. Sú to doslova nájazdy. Problém je aj v tom, že Islam sa za posledné desaťročia veľmi zmenil – radikalizuje sa. Pred desaťročiami to tak nebolo. S krajinami Afriky sme obchodovali, naši ľudia tam pracovali na veľkých projektoch, chodili sem ich študenti. Občas sa stalo, že niektorí z nich tu ostali. B olo však stále bezpečné, nikto nikoho nevraždil, neexistovali teroristického útoky. No po dosť nešťastných zásahoch USA v arabských krajinách začal narastať odpor, ktorý sa preniesol aj na Európu. Radikáli začali získavať čoraz väčšiu popularitu. Nakoniec aj generácie moslimov, ktoré sa narodili a žili už po niekoľko generácií v USA a Európe sa radikalizujú a stávajú sa z nich nebezpeční teroristi. Preto sú oprávnené obavy, ktoré vedenie EÚ neakceptuje. Namiesto toho, aby sa urobili podporné programy pre rodiny na Slovensku a Európe, hľadajú náhradu poklesu pôrodnosti v importe inej rasy a inej, nám cudzej navyše veľmi agresívnej kultúry. Európa je dostatočne pestrá a multikultúrna. Je na nás, aby sme ju takú udržiavali a rozvíjali. Mlčať je nezodpovedné voči budúcim generáciám. MLČAŤ JE NEZODPOVEDNÉ VOČI BUDÚCNOSTI!!

 • A presne taky človek ako ty by mal mať zákaz se vyjadrovat… Tvoje logika je horšia než logika blázna.. To má každá kapela zrušit koncerty Lebo vystavuje ludi riziku? Tvoje predstava je smiesna. vyjadrenie názoru nieje to že budeš sediet u tv ale že ho dokážeš demonstrovat..(pochybuje že chápeš významu tohto slova).. A neviem o akom nepohodlí hovoris Lebo ked používáš MHD musíš očakávat kedykolvek že moze byť v buse plno…..proto se to volá HROMADNÁ

 • *príspevok bol vymazaný, nie že by to admina tešilo, ale naozaj trošku za hranou §. Aj keď takých po Nete lieta, načo pokúšať osud…

 • SKURVENÝ MONITORING!!! AKÁ NOVINKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • MOJ NAZOR JE CELY TEXT OBSAH KOMETARA. 🙂 NECH VAS MOJ NAZOR NEPOMYLI TO NIESU FAKTY LEN MOJA HLAVA : HAHA SKOCILI STE IM NA TO. PROTEST NEBOL NUTNY 🙂 . NEJAKA STRANA TO STRASNE VYUZILA A HRA SA NA ROZHODCU. LUDIA POBLAZNENI PRISLI NA NAMESTE A POVEDALI SVOJ NAZOR . PRUSER JE V TOM ZE SA TO UZ DAVNO RIESI ANI NEMUSEL BYT POCHOD LEN HLADAJU VOLICOV HIHI . CO AK BY SA NIEKOMU PRI PROTESTE NIECO STALO ?? JA NEBUDEM VOLIT NIEKOHO KTO VYSTAVI OBCANOV TAKEMU RYZIKU A NESLA MHD KTO MI PREPALTI NEPOHODLIE A OBMEDZENIE VED JA SI PLATIM AJ DANE AJ MHD PRECO BOLO BLOKOVANE MESTO ?? KTORA STRANA STOHO TAZI ? VYTVORIT DVE SKUPINY ODELIT ICH A POSLAT MESTOM SAME EMOCIE ALE TREBA OSTAT NAD VECOU A MYSLIET NA TO KTO S TOHO MA OSOCH ?? UTECENCI ANI NASI OBCANIE NIE LEN BORDEL A STAROSTI . KONIEC MOJHO NAZORU . 🙂

 • Autorovi – dík 1*

 • chcel som to liknut na face a cuduj sa svete neda sa

 • Vážený pán prezident. Chcete od nás humanizmus a aby sme si uvedomili,že sú to ľudia a my sme čo dobytok v tejto zemi. Veď sa pozrite ako bohužiaľ väčšina Slovakov žije pomaly na hranici biedy z ruky do huby. Rodiny nemajú prácu nemajú s čoho žiť a mi si mame nasťahovať do krajiny zas ďalších ľudí ktorý nevedia jazyk majú úplne iné zmýšlanie vieru pohľad na svet uvažovali ste ako sa adaptujú z čoho budú žiť. Migrácia nemá význam. Ak im chcete pomocť pomoc smerujte k ich domovu. Ja chcem bezpečnú krajinu pre svoje dieťa. Možnosť že sa nebudem musieť obávať o bezpečnosť dieťaťa keď bude len na ihrisku či v škole. Zabezpečte Slovákom slušní domou ,prácu veď nato ste tam v tom úrade na tom poste ktorý Vám inak dal ľud tejto zeme tak mu tu dôveru s úctou a vďakou k jeho požiadavkám Vráťte.

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Protest v Bratislave – na vlastné oči

Pridaj komentár