Prvý súboj ruského letectva s protivzdušnou obranou islamistov.

Osa

protilietadlový systém OSA, foto: Wikipedia, Karya Sendiri CC BY-SA 3.0

Ak sa to dá vôbec nazvať súbojom.

Svojho času islamisti ukoristili od sýrskej armády systém protivzdušnej obrany OSA. Systém na nachádzal v blízkosti Damasku vo východnej časti islamistami ovládanej štvrte Ghouta.

Bol umiestnený na miesto, ktoré islamisti považovali za bezpečné, dostatočne maskované, ako aj odolné voči leteckému úderu.

Z tohto omylu ich vyviedlo ruské letectvo, ktoré nič nenechalo na náhodu.

Na misiu miesto tradičného SU 24 vyletel moderný SU 34 s modernou a drahou bombou KAB 500. Bolo to nutné, pretože OSA vie pokryť územie v okruhu 15 km a účinná je do výšky 12 km. Otázka je, či to niekto z islamistov vedel ovládať.

Opäť sa ukázala najväčšia prednosť ruského letectva v Sýrii. Tou je podrobná znalosť umiestnenia cieľa. Ruskí letci následne majú prepracovaný operačný plán každej akcie a letia „na istotu“.

Aj tento prípad ukazuje, že dodávky západných protileteckých systémov islamistom nemusia okrem hanby pre ich dodávateľa priniesť žiaden iný výsledok. Ruské letectvo ich môže ničiť z veľkých výšok, prípadne raketami z lodí.

Islamisti sú v podobnej situácii ako kedysi nacistické vojská v Normandii. Vzduch ovláda protivník a v domácom obyvateľstve sa nájde x ochotných ľudí, ktorí protivníkovi oznámia, kde sa jeho pilotom oplatí unúvať. Vzdušný a dnes už aj kozmický prieskum potvrdí tip a výsledok potom vyzerá takto (YouTube – Step News Agency):

 provincia Idlib, zdroj MO RF

3 komentáre

Pridaj komentár