Putin oznámil, čo požaduje od Turecka

Vo svojej reči na ceremónii preberania poverení veľvyslancov, prezident Ruskej federácie Vladimír Putin jasne povedal, že z tureckej strany Rusko očakáva tri veci: ospravedlnenie, náhradu škôd a potrestanie vinníkov.

Čo sa stalo pred dvoma dňami na oblohe nad Sýriou, sa vzpiera zdravému rozumu a medzinárodnému právu. Lietadlo bolo zostrelené nad sýrskom území. Zároveň sme až doteraz nepočuli žiadne zrozumiteľné ospravedlnenie z najvyššej politickej úrovne Turecka, žiadne návrhy na reparácie a náhradu škody, žiadny sľub potrestať páchateľov uskutočneného trestného činu,“ povedal Putin.

Putin dodal, že inak ako zradu sa to nedá nazvať, keďže Rusko považovalo Turecko za partnera a spojenca.

Zdôraznil, že akékoľvek pokusy o tolerovanie terorizmu, by mali byť chápaná ako spoluúčasť v ňom. „S týmto zlom (terorizmom), sa musí bojovať bez kompromisov, dôsledne. Sme presvedčení, že akékoľvek pokusy očistiť terorizmus, vyhovieť teroristom by sa mali považovať prakticky za spoluúčasť na terore, za spoluúčasť na zločinoch,“ povedal prezident.

Pripomenul, že niektorí zarábajú miliardy dolárov v spolupráci s teroristickou skupinou „Islamský štát“. „Teroristov, ich ilegálne obchodovanie s ropou, s ľuďmi, drogami, umeleckými dielami, zbraňami niektorí ľudia nielen kryli a kryjú, ale aj naďalej zarábajú, pričom zárobky idú do stovky miliónov a miliárd dolárov,“ povedal Putin.

Ako by malo Turecko pokračovať ďalej?

Pokiaľ ide o ospravedlnenia – zatiaľ ešte žiadne skutočné neboli, rovnako ako neboli ani návrhy na odškodnenie za zostrelené lietadlo a mŕtveho pilota Nemyslím si, že to môže byť považované za vyhlásenie o požiadavkách, hoci prezident už skôr povedal, že Rusko bude odpovedať symetricky,povedal pre RIA Novosti vedúci vedecký pracovník Centra pre medzinárodnú bezpečnosť IMEMO RAN Vladimir Sotnikov.

Podľa neho budú oznámené ešte presnejšie požiadavky. „To, čo je dôležité, doteraz ním (Putinom) nebolo vyslovené,“ povedal expert.

Sotnikov predpokladá, že očakávania ruskej strany by mali byť formulované tak, že „Turecko zastaví kampaň o tom, že oni považujú sami seba za stranú, ktorá je v práve a že na vine je Rusko.

Komentár:

The Independent vo svojej analýze spomína, že dôvod, prečo sa Erdogan rozhodol pre zostrelenie ruského lietadla, má korene štyri roky v minulosti. Vtedy ako premiér Turecka zle odhadol silu a spojenecké väzby Bashar al-Assada. Rozhodol sa staviť na jeho zvrhnutie a investoval veľké finančné a politické prostriedky do podpory radikálnych islamistických a teroristických skupín. Al-Assad však prežil a Erdoganove investície vychádzajú navnivoč.

Naviac sa v boji proti islamským radikálom na rozdiel od Turkov evidentne hrajúcich na dve strany, osvedčili Kurdi ako spoľahliví spojenci Západu, čo pre Erdogana znamená vnútropolitické riziko, keďže jeho politika je založená na tureckom ultra nacionalizme s Kurdami ako hlavným nepriateľom. Počas tej doby sa dokonca aj konkurent Turecka v boji o regionálneho hegemóna, súčasť „Osi zla„, Irán, stal rešpektovaným medzinárodným partnerom a svojimi aktivitami v regióne dokazuje, že s ním treba rátať.

To posledné, čo Erdogan reálne potrebuje, je stabilizácia situácie a mierové riešenie. Zostrelením lietadla chcel presmerovať pozornosť verejnosti z Islamského štátu ako hlavného nebezpečenstva opäť na sýrsky vládny režim a ukončiť cestu hľadania medzinárodnej kooperácie pri likvidácii teroristického zoskupenia v Sýrii a Iraku.

Európska Únia by si podľa The Independent mala uvedomiť, že Erdoganovi na Európe nezáleží a že sa na Brusel obráti len vtedy, keď to potrebuje kvôli domácim problémom. Príkladom boli posledné voľby, kde predstavitelia Únie podporili Erdogana výmenou za sľub, že spraví poriadok s utečencami (Pozn – pritom si myslím, že Erdogan v skutočnosti využíva utečeneckú krízu ako nátlakový prostriedok na Úniu, kde Turecko minimálne nerobí žiadne problémy pašeráckym skupinám a  pokračujúci chaos umožňuje profitovať z ilegálnych aktivít, kde je účasť tureckých špičiek viac ako zrejmá). Ak nezačnú tlačiť na Erdogana, ten sám od seba nikdy neprestane.
Zdroj:

 

12 komentárov

Pridaj komentár