Putinov úsmev, ruský žolík a čierny Peter v rukách EÚ.

51879460-600x419

Všetko odštartoval výrok Putina v reakcii na ďalšie sankcie EÚ voči Rusku: „Vítam toto rozhodnutie zo strany EÚ“. Mnohí to brali ako ironický výrok, iný začali pátrať, prečo Putin prijal ďalšie sankcie s úsmevom.

Prijaté sankcie totiž už nemajú nič spoločné so situáciou na Ukrajine.

Sú otvorenou agresiou voči Rusku. Euroboľševici si už nedali ani námahu, aby písali k nim nejaké zdôvodnenie. Prijali ich v priamom rozpore so všetkými udalosťami posledných dní. Ich cieľom je len jediné otvorený útok na Rusko, jeho vnútorný politický systém, ekonomiku a územnú celistvosť. EÚ sa vydala cestou otvorenej agresie.

Putinov úsmev nad sankciami prezrádza, že na ťahu je Rusko a všetci netrpezlivo očakávajú ruskú odpoveď. Tá podľa Moskvy má prísť behom utorka alebo stredy nadchádzajúceho týždňa.

Ten kto sleduje diskusiu v ruských denníkoch a to najmä ekonomických expertov, vie, že prvou úlohou, ktorá stojí pred Moskvou je stabilizácia meny – rubľa.

Fámy o zlatom ruble sú len prázdnou propagandou, oficiálne ruské miesta ani raz vo svojich úvahách nešli touto cestou. Existuje totiž úplne iné riešenie, elegantnejšie, ktoré bude stimulovať dopyt po ruskej mene. Sú nim platby za dodávky ropy a zemného plynu ako aj ďalších nerastných surovín za ruble.

Ak EÚ, narúša existujúce dohody a vytvára precedens porušovania zmlúv, zároveň tým otvára rovnakú možnosť pre Rusko. Preto má Putin dôvod na úsmev. Sankcie z 12. Septembra narušujú všetky dohody v medzinárodnom obchode a dobre mravy. Dohody prestávajú platiť vďaka ?politickej nadstavbe? sankcií. Lenže to je dvojsečná zbraň, ktorá bude eskalovať obchodnú vojnu.

Putinov žolík v ukrajinskej kríze je ukrajinský štátny dlh.

Rusko je najväčší veriteľ Ukrajiny. Odborníci túto situáciu prirovnávajú vzťahu americkým hedge fondov k Argentíne. Predpokladaný druh krok Ruska bude viesť práve týmto smerom, bude to najvýraznejšia páka na EÚ.

Sankcie EÚ voči Rusku by čoskoro mohli vypomstiť.

Putin nemusí na Ukrajinu posielať žiadnu armádu, troma krokmi môže poslať Ukrajinu do bankrotu. Preberie potom EÚ záruky za Ukrajinu? Budú ochotní nemeckí daňoví poplatníci splácať dlh Ukrajiny Rusku, pýtajú sa DWN v Nemecku (tu: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2014/09/13/klausel-bei-staatsanleihen-putin-kann-staats-pleite-der-ukraine-ausloesen/ )

Ukrajina je dnes Grécko Východu, nemôže plniť svoje platobné záväzky voči Rusku a chystá sa porušiť uzavreté dohody – maskujúc do propagandy o „Ruskej agresii“ za pomoci Západu. No realita hovorí jasne Rusko má väčšinu ukrajinských štátnych dlhopisov.

Pikoška č.1?

V decembri 2013 Ukrajina predala štátne dlhopisy Rusku vo výške 30 mld. dolárov s lehotou splatnosti 2 roky.   Dojednania o predaji týchto štátnych dlhopisoch Ukrajiny Rusku hovoria celkom jasne pomer verejného dlhu k HDP nesmie prekročiť 60% – inak Rusko môže žiadať okamžité splatenie dlhopisov.

Pikoška č.2?

Úvery MMF, EÚ a ďalších inštitúcii ako aj prepad HDP Ukrajiny o 10% zvýšili pomer verejného dlhu k HDP zo 41% decembra 2013 na 69% septembra 2014.

Analytici sa domnievajú, že Rusko bude žiadať späť svoje peniaze, čím Ukrajina bude musieť vyhlásiť úpadok, aby splnila nároky Ruska.  A to všetko sa udeje v súlade s medzinárodným právom ako vysvetľuje David Spegel, vedúci výskumu a stratégií BNP Paribas.

Správa MMF hovorí o potrebe ďalších 19 mld. dolárov pôžičiek pre Ukrajinu, to však zároveň zvyšuje verejný dlh Ukrajiny k HDP a zároveň zvyšuje nároky Ruska na vyplatenie štátnych dlhopisov.

Bez ruského trhu bude Ukrajina trvalým parazitom na Západe.

Na začiatku septembra, Medzinárodný menový fond oznámil, že keď  boje na východe budú trvať dlhšie, než  je potrebné, Ukrajina bude potrebovať 2 miliardy dolárov naviac úverov .

Ukrajina je neriešiteľný problém.

V roku 2018 vyprší splatnosť starých ukrajinských štátnych dlhopisov, ktoré opäť vlastní Rusko ide o 49 mld. dolárov.

Bez Ruska je štátny dlh Ukrajiny neriešiteľný a Putin sa preto usmieva. Čierneho Petra v rukách ma totiž EÚ a jej daňoví poplatníci a spolu s dlžobou za ruský plyn si Putin na svojich 80 mld. dolárov tých pár mesiacov rád počká.

„Vítam toto rozhodnutie EÚ“ – tak povedal Putin a počká si na 80 mld. dolárov pre Rusko, ktoré zaplatia aj občania Slovenska.

[sociallocker][/sociallocker]

 

4 komentáre

 • pro-ne-europsky neseparatista

  Je zaujimave ked autor nazyva sankcie eu za otvorenu agresiu voči Rusku a nezaobera sa o Ruske zbrane a vojakov na ukrajine. Je zaujimave sledovat ako politicka afektovanost do prava alebo do lava meni pohlad a skresluje ludi , ale nieje to az take zabavne pretoze pri tejto vasej blbej hre trpia ludia… a vy sa mate stale chut priklanat do prava alebo do lava. Je to uplne jedno aj ta strana su politico aj druha strana su politici. A politici este nikdy nic nevyriesili aspon poslednych 2500 rokov!!!

  • Medvedik Balu

   A kde su ti ruski vojaci? Nejak relevantne video, foto, prave satelitne snimky vydane USA vladou a potvrdene relevantnou vladnou instituciou by neboli? Lebo zatial agresiu som videl fotkami z hry world of tanks, Satelitne snimky na urovni horsej ako v 60 rokoch minuleho storocia, same vyhlasenia ale nie dokazy.Narozdiel od toho som videl videa, kde ide o evidentne bombardovanie civilneho obyvatelstva zo strany UA armady a nacigard.

 • Miro Moskowski

  A je to tu. Rusko vyhráva na body. Tuposť Euroboľševikov nepozná hraníc. A veď aj my tam máme svojich poslancov, ktorým sme dali hlasy, no týchto nejak nepočuť… žeby sme si zle vybrali.

 • a kde je zdroj ze Putin povedal ze vita sankcie?
  Vo vsetkych clankoch je, ze Moskva tvrdo protestuje proti sankciam, a co sa tyka toho vitania sankcii, som nasiel, ze Putin vital len tu cast sankcii, kde zakazali vstup do EU niektorym politikom, s tym, ze to vital preto, ze aspon budu sa venovat Rusku a mat cas na kontakt so svojimi volicmi.
  http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zpravy/_zprava/usa-zprisnily-sankce-tykaji-se-i-banky-sberbank-zakaz-cestovat-putin-privital–1395887

  Co je zasadny rozdiel oproti tomu, co sa pise v clanku a na com je cely clanok zalozeny.

Pridaj komentár