Pýtam sa: František Šebej klame, alebo je len „neinformovaný“?

(MZC) František Šebej v diskusii Nadácie Polis povedal na otázku či by prijal pozvanie do diskusie časopisu Zem a Vek vety, ktorými ako mienkotvorná osoba a naviac ako predseda Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky nepriamo obviňuje redakciu a majiteľov z nekalej činnosti.

František Šebej je možno najznámejší vojnový štváč na Slovensku. Za posledné mesiace sa len málo udalostí na východ od nás obišlo bez jeho komentára. Jeho články, rozhovory, diskusie, alebo len monológy sa stali úplne jednorozmernými, plochými a čiernobielymi. Stala sa z nich britká agitka v prospech čo najostrejšieho postupu voči Ruskej federácii, ignorujúc extrémne riziká pri podpore neonacistických tendencií na Ukrajine, zanedbajúc fatálne ekonomické škody, ktoré to prináša Únii a v neposlednom rade zamlčiavajúc nesmierne výhody pre ekonomiku a politickú budúcnosť USA. Pri počúvaní názorov Františka Šebeja vidíte už len jedno – krvavé bodáky ruských vojsk stojace na našich hraniciach a pripravené podrezať každého, kto sa im postaví do cesty.

Veľmi osobný úvod je potrebný aby bolo jasné, voči komu František Šebej bojuje a keď sa vyjadruje v neurčitých termínoch, koho má s veľkou pravdepodobnosťou na mysli. V diskusii Nadácie Polis povedal :

V žiadnom prípade, toto médium nepovažujem za hodné diskusie. To je po prvé. Je to médium, v ktorom nie je ani stopa po nejakej inzercii. Zaujímalo by za aké peniaze vychádza. Ja som s Andrejom (Bánom) dlhé roky pracoval v printovom médiu. Verte mi, žiadne (zdôraznené) printové médium sa neuživí z predaja. Žiadne.

Moderátorka pre istotu v tejto chvíli prerušila diskusiu…

Vystávajú tu dve otázky :

 • Čo má František Šebej na mysli, ak hovorí o neznámom zdroji financovania?
 • Aká je vlastne jeho kompetencia?

Na stránkach Topky sa o uvedenej diskusii píše, že ruská aktivistka Jelena Gľuško priamo obviňuje sesterské médium Zem a Vek „Slobodný vysielač“ z toho, že je platené Ruskom. Aj keď časopis Zem a Vek nie je spomenutý, vzhľadom na to, že obe média sa zvyknú uvádzať spoločne, je možné predpokladať práve túto možnosť. T.j. že František Šebej pri odpovedi „za aké peniaze (Zem a Vek) vychádza“ podsúva čitateľom práve túto možnosť. Je pravda, že otvorene to nepovedal, z kontextu diskusie však je ťažké si urobiť iný záver.

Poďme do reality.

Michal Hvorecký vo svojom osobnom výpade na Facebooku  proti T.E.Rostasovi majiteľovi spoločnosti Sofian, ktorá vydáva Zem a Vek spomenul : „Zodpovedáte za nezmysly, ktoré publikujete a na ktorých dobre zarábate.“ Je to divné. Na jednej strane tvrdí jedna mienkotvorná autorita, že Zem a Vek prerába, druhá naopak, že dobre zarába. Kde je pravda?

Oslovil som majiteľa spoločnosti Sofian T.E.Rostasa. Podľa neho má dnes Zem a Vek okolo 7000 predplatiteľov a okolo 20000 výtlačkov mesačne pri remitende cca 10%. Ak predpokladáme zisk z jedného printového výtlačku napr. euro (pri predaji 2,90EUR/ks), potom môže byť reálny príjem po odrátaní remitendy a nákladov len za tieto printové výtlačky okolo 15000EUR. Pritom ekonomická udržateľnosť média začína od hranice cca 5000 predplatiteľov. Túto hranicu nepriamo potvrdil aj ideologicky konkurenčný Projekt N, ktorý stanovil ekonomickú hranicu ziskovosti na 5600 predplatiteľov pri vydávaní printového média (kumulované aj s dodávkou online).

reklama

Verejne prístupné údaje o hospodárení spoločnosti Sofian nádete tu: http://www.finstat.sk/44564058/grafy

Z uvedeného jasne vyplýva, že dnes je Zem a Vek časopisom na vzostupe, ktorý je nielen samostatný myšlienkovo, t.j. nie je závislý od prezentácie mainstreamových názorov a reklamy na tomto založenej, ale naviac je nezávislý aj finančne. Takže dnes môže nielen rásť počtom výtlačkov (rozumej predplatiteľov), ale naviac aj kvalitou redakcie a príspevkov. Aj keď to asi nebude mnohým vždy po vôli.

Ďalej je viac ako jasné, že František Šebej NIKDY nepracoval v nezávislom médiu. Vždy musel zháňať reklamy, pretože neexistoval dostatočný počet predplatiteľov, ktorí by jeho médium uživili. Preto je jeho kompetencia o projekte samoživiaceho sa média prakticky nulová.

V každom prípade je tu dilema – buď František Šebej píše v prospech „niekoho“ a potom nemá problém zo zháňaním reklamy, alebo je jeho neinformovanosť o svete médií do neba volajúca. Ak však tieto veci pozná, potom klame. Rozhodnutie nechám na každom z Vás.

Zdroje:

9 komentárov

 • Fero Šebej je správny chlap. Má svoj vlastny názor, s ktorym sa vy demokrati neviete zmieriť.

 • Ondrej Siheľský

  Ľudia ako p.F.Šebej by mali stáť pred súdom, ich slová a skutky hovoria jasnou rečou: Som VLASTIZRADCA!
  Prebuďte sa potomkovia Bernoláka, Štúra, Hviezdoslava! To čo je vo vysnívanom USA patriotizmus, u nás je extrémizmus a nacionalizmus. To je americký rovný meter!

 • pan Šebej bol v mladosti veľký karatista, a preto nečudo že to už má v hlave trochu porúchané…asi ako Kličko…však by si to mohli aj rozdať. na ferovku bez rukavic, vysledkom by bolo že Kličko by bol stále primátor Kyjeva :). ale nie to som chcel, rad by som sa dozvedel, prečo ma takyto človek toľko priestoru vo verejnopravnej televízii. pritom je to iba špička ladovca. minule v hlavnych spravach ukazovali ako ukrajinske deti slovenskeho povodu pisali listy vojakom na vychodny front…však je to ako v tretej ríši…a to nás oligarcha Porošenko zatial neokupuje, takže prečo až také strkanie sa do ritného otvoru? celé je to trochu podivné, hadam naozaj nechcú vojenský stret…

 • Vincent Anton

  Takže predsa len ste spriaznení s konšpiračnými portálmi, blahoželám, práve ste „potvrdili“ svoju serióznosť…

  • Vám je jedno, že Šebej klame alebo trepe hlúposti? Tu predsa nejde o to, kto je cieľom jeho útoku, ale samotná podstata jeho výrokov. Myslím, že som dostatočne jasne preukázal, že buď klame, alebo o financovaní nevie nič. Ergo, je hlupákom, ktorý sa vyjadruje k niečomu, o čom nič nevie.
   Vyplýva mi z toho, že inými slovami tvrdíte: na niekoho sa nadávať môže, o niekom môžete slobodne klamať, ohovárať a osočovať bez akýchkoľvek dôkazov. Ak by ste si to skutočne mysleli, potom sa v podstate nijako nelíšite od ľubovoľného konšpirátora. Pretože aj jemu stačí výlučne viera a nepotrebuje dôkazy…

 • Dobry clanok. Sebejov vyrok, ze: „ziadne print. medium sa neuzivy iba z predaja“, mozno mu nejde do hlavy, ze niekto sa snazi vydavat medium, ktore nebude ucelovo manipulovat citatelov v prospech „niekoho“. Netvrdim, ze Zem a Vek je svaty gral pravdy,slobody a nezavislosti, ale pokial viem to nikto ani netvrdi. Problem vidim v tom, ze stale existuju media a jednotlivci, ktory tvrdia ze poznaju „pravdu“, ze treba byt „standardny“, korektny atd.(privlastky, ktorych relativita siaha od nevidim do nevidim). Pravda ako taka neexistuje, ale som presvedceny, ze sedliacky rozum existuje a ludia, ktory nie su predpojaty, i ked su odlisny, vzdy najdu sposob porozumiet si. Opovrhovat niekym, len preto, ze ma opacny nazor je znakom slabomyselnych, alebo „zapredanych mienkotvorcov“.

 • Sme radi, že náš postreh ZAV/Projekt N zaujal:))

 • Bože môj, veď ho už nechajte. Je to chudák. Treba ho poľutovať.
  Niekto vekom dozrieva, niekto detinštie, pánu Šebejovi sa prihodilo to druhé.
  A keďže sa u nás k invalidom a to aj duševným chováme zhovievavo, tak sa treba správať aj k nemu.
  V podstate to najhoršie čo ho môže stretnúť, je to, že nik nebude jeho keci brať vážne, že nik naňho nebude reagovať – čo bude signál pre jeho sponzorov a chlebodarcov, že už je k ničomu. To bude mať za následok jeho vykopnutie z výplatnej listiny istej ambasády. Čo bude mať pre pána Šebeja fatálne následky – nakoľko ako celoživotná prostitútka si nedokáže na život zarobiť ináč.
  — Je to človek, z ktorého sa smejú už aj zarytí rusobijci.
  Ako vravím poľutovať, prípadne sprostredkovať stretnutie s odborným lekárom. (len je otázka, či venerológom, či psychológom)

  • nuz aj by sme ho lutovali, keby ako neskodny dedusko sedel doma na zadku a popijal vinko. bohuzial sa ale politicky angazuje a tym sa stava pre narod nebezpecnym

Pridaj komentár