Rakúsko – Van der Bellen pravdepodobne zvíťazil v druhom kole volieb

Ešte nie je rozhodnuté definitívne. Zdá sa však v tejto chvíli, že pár tisíc hlasov delilo rakúskych slobodných od historického úspechu.

Aj autor týchto riadkov predpokladal, stupňujúca sa kriminalita imigrantov, gradujúca práve v posledných dňoch, posunie do kresla prezidenta Norberta Hofera.

Rakúska verejnosť však nie je na tieto veci tak citlivá, ako by bola verejnosť slovenská.

Pronárodné sily nielen v Rakúsku, ale minimálne v strednej Európe, nepokryte fandili Norbertovi Hoferovi. Dnešný večer bude asi pre mnohých pronárodne orientovaných občanov tejto časti sveta malým sklamaním.

Úspech Norberta Hofera by bol silných hlasom protestu, ktorý by zaznel naprieč celou Európou.

Víťazstvo Alexandra Van der Bellena bude naproti tomu iste oslavované slovenskými tzv. mienkotvornými médiami. Nejeden člen z „bratislavskej kaviarne“ bude cítiť potrebu niečo oslavné v tejto chvíli povedať a pochváliť rakúskeho voliča.

Víťazstvo v pomere takmer 50 na 50 však nie je žiadnym veľkolepým víťazstvom. Alexander Van der Bellen je podobným typom  víťaza, akým bol Napoleon pri Borodine.

Kríza sa stupňuje, EU sa potáca k nevyhnutnému koncu, Rakúsko ostáva vnútorne rozdelené a problémy len pribúdajú.

Definitívne výsledky budú známe zajtra, keď bude známe výsledky sčítania hlasovacích kariet, ktorých bolo vydanych odhadom okolo 600-700 tisíc. Pri hlasovacích kartách sa predpokladá, že Van den Bellen bude v skupine  voličov hlasujúcich mimo svojho bydliska víťazom.

Edit 16:30 23.5.2016

Van den Bellen bol podľa portálu HNOLINE potvrdený ako víťaz prezidentských volieb v Rakúsku

12 komentárov

Pridaj komentár