Referendum v Grécku bude 5. júla

V poslednom čase nám médiá ponúkali veľmi rozporuplný pohľad na vývoj okolo gréckeho dlhu. Optimistické správy vystriedalo vytriezvenie.

Flag_of_Greece

Rokovania uviazli na mŕtvom bode. Grécky premiér Tsipras zapol „forsáž“ aby unikol zo situácie, ktorá zjavne nemé dobré, ale ani žiadne riešenie v štýle menšieho zla.

Vyhlásil svoje rozhodnutie navrhnúť o téme ľudové hlasovanie – referendum. To ešte musí potvrdiť grécky parlament a pravdepodobne to potvrdí.

Podmienky, ktoré európske elity dali Grécku, sú v mnohých ohľadoch slušne povedané divné. Napríklad zvýšenie veku odchodu do dôchodku na 67 rokov. Čo pomôže také opatrenie krajine, kde je nezamestnaný každý druhý mladý človek a každý štvrtý dospelý? Nič, len ľudia nad 60 rokov budú miesto dôchodku poberať sociálku.

Európske elity, to naozaj svojský prípad vo vesmíre.  Napríklad ich tézy, že potrebujeme migráciu v EU, aby mal kto robiť na naše dôchodky. Tak v čase, keď nezamestnanosť v EU láme rekordy, tak práve vtedy nám majú „pomôcť“ státisíce moslimských migrantov bez akýchkoľvek pracovných návykov, plus so špecifickou mentalitou.

A to v čase, keď európske elity nepremyslenou sankčnou vojnou proti Rusku pripravili európske firmy o odbytištia na ruskom trhu. Len Nemecko predpokladá budúcich 150 000 prepustených v súvislosti so sankciami. Slovenské čísla som nečítal, ale rozhodne to budú minimálne stovky, poznáme napríklad príbeh Prakoviec. A práve do tejto situácie migranti, tak potrebná to pracovná sila pre naše dôchodky…

Požiadavky veriteľov a EU sú zo značnej časti z ekonomického pohľadu nekvalifikované a situáciu len zhoršia, ako správne medzi riadkami uvádza Markéta Šichtařová z Next Finance. Zvýšenie daní, následné prepúšťanie, drastické zníženie kúpyschopnosti obyvateľstva spôsobí ďalšie zníženie výberu daní a zhoršenie schopnosti Grécka splácať dlhy. V poslednej dobe všetko, na čo bruselská elita siahne, ide do…

Grécky premiér v tejto situácii urobil to čo urobiť mohol a urobiť mal. Vypísal referendum, aby si bežní pospolití Gréci vybrali svoj osud. Aké rozhodnutie urobia, také bude. Môže byť múdre či menej múdre, ale bude to rozhodnutie ľudu Grécka.

Aj keď ako sa zdá, niet už v referende moc čo pokaziť.

Ekonomické fundamenty tlačia Grécko do bankrotu a ten sa dá odvrátiť jedine s tým, že ostatní členovia EU prevezmú za Grécko splácanie jeho dlhov.

To, že nejaký „ozdravný plán“ by raz dosiahol návrat týchto peňazí európskym daňovým poplatníkom, to je sľubovanie výnosov v štýle B.M.G. Investu.  A výsledok sa s pravdepodobnosťou blízkou istote bude rovnať výsledku B.M.G. Investu.

Počas dnešného večera  (27. 6. 2015) došlo na rokovaniach k „roztržke“. Rokovania medzi Gréckom a ostatnými krajinami eurozóny sa prerušili. Európski partneri Grécka nemajú zjavne žiadnu chuť čakať týždeň na výsledky gréckeho referenda.

Ministri financií síce ešte neskôr rokovali, ale už bez gréckeho ministra Janisa Varufakisa. Témou rokovania bolo čoraz aktuálnejšie vystúpenie Grécka z menovej únie.

Program pomoci pre Grécko končí automaticky 30. júna. Grécko tak nedostane zostávajúcich 7,2 miliardy eur + výnosy z gréckych dlhopisov vlastnených ECB na splátky úverov. Ak sa táto vec nezmení, je bankrot Grécka istou vecou.

Ak by v ďalšom prestala ECB dávať peniaze gréckym bankám v rámci programu núdzovej likvidity, znamenalo by to v Grécku bankovú krízu a nevyhnutnosť opustiť Eurozónu, to znamená návrat k drachme. A prvý krok k postupnému vystúpeniu Grécka z EU.

Pre Slovensko začínajú byť nepríjemné garancie, ktoré poskytlo v rámci solidarity EÚ. Ide o 1,6 miliardy eur dočasného eurovalu, 0,3 miliardy eur cez dlhopisy držané ECB a 1,2 miliardy eur podielu na gréckych záväzkoch v  zúčtovacom systéme Target 2.

Spolu teda 3,1 miliardy eur, čo je v prepočte na HDP druhá najvyššia hodnota v eurozóne.

A zároveň je táto hodnota zárukou, že pre Slovensko bude úspechom, ak si jeho občania v najbližších udržia životnú úroveň. Pravdepodobne slovenským občanom vznikne povinnosť platiť dlhy iných. EÚ začína byť vďaka súbehu rôznych faktorov pre slovenského občana stratovou záležitosťou.

[sociallocker][/sociallocker]

6 komentárov

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Referendum v Grécku bude 5. júla

 • Tak teď jsem se naštvala, napsala jsem dlouhatánský příspěvek… a nic..

 • „“Grécky premiér v tejto situácii urobil to čo urobiť mohol a urobiť mal. Vypísal referendum, aby si bežní pospolití Gréci vybrali svoj osud.““

  Naprostý souhlas, jen že to mělo proběhnout dávno, dávno.. Zajímavé na tom je pro mě to, jak to hodnotí lidi na diskuzích – je dost těch, kteří ho nazývají alibistou, atd. atd.. Možné to je (každopádně jeho argumentace je skoro marxistická), ale tohle je nejsprávnější krok, ať to rozhodnou občané. I když i oni budou po referendu většinou nadávat, ať už to dopadne jakkoliv. Ale nebudou moct tvrdit, že se jednalo o nich, bez nich. To je obrovsky důležité..

  I já bych si šíleně moc přála referenda. Jak o imigrantech, tak o vystoupení z EU. Byla jsem proti vstupu, a celé roky se jen ujišťuji, že jsem měla dobrý odhad, EU je už jen RVHP II, plná bruselské šlechty tonoucí v politické korektnosti. Je to už jen spolek zbabělců, pokrytců, alibistů. Doufám, že když už je průšvih s imigrací, že dá EU už jen „ránu z milosti“. Že se lidi probudí…. alespoň sním.. Tohle může zachránit jedině návrat k EHS…
  Ale stejně se obávám, že s Řeckem to zůstane dál při starém. „ONI“ ho nepustí a Řecko to ví a vydírá.. a „voliči“ budou mít strach z odchodu…
  Washington zvýšil tlak na Angelu Merkel: Musíte držet Řecko v EZ z politických důvodů – http://jdem.cz/bsgd56

  • Súhlasím s vami. Ale jednoznačne bude v Grécku toto leto veľmi horúce. Ak by vystúpili z EÚ, museli by sa hneď obrátiť na BRICS, lebo sami nedokážu existovať. Potom by bolo v konflikte záujmov, aby zotrvali v NATO, ale Grécko je veľmi strategický štát vrámci NATO, takže to vidím tak, že prinajmänšom Cyprus by padol za obeť, aby sa gréci neodtrhli aj z NATO. Pritom by USA vyvolaním konfliktu nejakým „fals flag“ medzi grekmi a turkami, zabili dve muchy jednou ranou – gréci by dostali poriadnú príučku a navyše by sa stopla spolupráca na plynovode cez Turecko, čím by sa EÚ odstrihla od ruského plynu …geniálne. Ale keby sa také niečo náhodou aj stalo, tak tie súvislosti, čo tu uvádzam, by boli len „bohapustou konšpiráciou chorého mozgu“.

Pridaj komentár